1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor
Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız sınırlamalarıyla ilgili düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından  Üsküdar Belediyesi Nikah Sarayı'nda düzenlenen "Dünya Trafik Mağdurlarını Anma  Günü" etkinliğinde konuştu.

Konuşmasında, 12 yaşında geçirdiği trafik kazasında ince bağırsağı  zarar gördüğü için organ nakli bekleyen ve 20 yaşında hayatını kaybeden Gizem  Kılıç'ın yaşadıklarını anlatan Soylu, Gizem Kılıç'ın trafik mağduru olduğunu  ancak istatistiklere bile geçmediğini dile getirdi. Soylu, "Belki o kazayı o  zaman ana haberlerde duymuşuzdur. Belki yaralı kurtulduğunu duyunca 'Neyse ki  ölüm olmamış.' demişiz veya sadece bir-iki yaralı var diye farkına bile  varmamışızdır. Kaza sonlanmamış, devam etmiş. Aslında hiçbir kaza, enkazı  kaldırılsa dahi, Allah göstermesin, hayatını kaybedenler defnedilse, yaralılar  hastaneye kaldırılsa dahi bitmez. O kaza hiç bitmez. Dramları, travmalarıyla bizi  kemirmeye, üzmeye devam eder." diye konuştu.

Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığının terör, uyuşturucu tacirleri, asayiş  suçları ve trafikle mücadele ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Trafikte bir dezavantajımız var ki o da şu; biz diğer mücadelelerde  suçlu insanlarla uğraşıyoruz, suçluyu arıyoruz ama trafik öyle değil. Bir katili  aramıyoruz. Bir suçlu profilini aramıyoruz. Kendimiz gibi ama tedbirsiz  vatandaşımızı uyarmaya, onu tedbirli hale getirmeye, uykulu araç kullanmamasına,  emniyet kemerini takmaya alıştırmaya, aşırı süratle araç kullanmamasını,  direksiyon başında cep telefonu kullanmamasını temin etmeye çalışıyoruz. Elbette  radarlar koyarız, tutanak tutarız, yeri geldi mi ehliyetine el koyarız vesaire  ama aracın içinde frene basacak olan bizler değiliz, sürücülerimizdir.  Sürücülerin emniyet kemerlerini biz bağlayamayız, her araca binip cep  telefonlarını toplayamayız, gazdan ayağını biz çekemeyiz. Yol kontrolleri,  denetimler, cezalar, kanunlar, trafik altyapısı, otoyollar, bunların hepsi bizim  sorumluluğumuz, görevimiz. Görevimizi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz."

"Trafik terörünün de fitnecileri var"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlar arasında bir mesaj  dolaştığını dile getirerek, "Sadece terörün fitnecileri yok, trafik terörünün de  fitnecileri var. Mesajda diyor ki, 'Hükümet, sürekli ceza kesiyor. Yıl sonuna  kadar bunu kesecekler, cezaları yazacaklar. 'Yıl sonunda seçim var.' diye  cezaları yazmayacaklar. Şunu söylüyorum, seçim her zaman var ama insan canına  tedbirli olmak her zaman var." ifadelerini kullandı.

Yılda 7 binden fazla insanın hayatını kaybettiği, 303 bin kişinin  yaralandığı trafik terörüne ceza makbuzları üzerinden bakmadıklarını aktaran  Soylu, 5 bölüm ve 84 konu başlığından oluşan "Trafik Güvenliği Uygulama Politika  Belgesi"ni uygulamaya koyduklarını, 2018 yılında 45 radyo, 8 televizyon kamu  spotu yaptırdıklarını, 3 milyon 665 bin afiş, broşür ve 120 bin trafik içerikli  kitap dağıttıklarını söyledi.

"Ezik bir Türkiye yok artık"

Soylu, Türkiye'nin 21. yüzyılın başından itibaren büyük bir zihin  dönüşümü geçirdiğini dile getirerek, "Kimse kusura bakmasın, ezik bir Türkiye yok  artık. Yukarıdan aşağıya bize sürekli parmak salladıkları bir Türkiye de kalmadı.  Ben uluslararası birçok toplantıya katılıyorum. Boynumuz eğilmiyor artık. Hangi  melese olursa olsun, terörle mücadelede, uyuşturucuda, göç, Suriyeli  meselesinde... Ama muhataplarımızın hepsinin boyunları karşımızda aşağı  eğiliyor." dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT ile trafik eğitimi ve bilincini  yaygınlaştırmak üzere protokol imzaladıklarını hatırlatan Soylu, şunları  kaydetti:

"Polis Akademimiz bünyesinde Türkiye'de bir ilk olan trafik enstitüsü  kurduk. Son 3 yılda en fazla trafik kazası yapan 1 bin 75 kişiye trafik  güvenliğiyle ilgili yeniden eğitim verdik. Trafik Dedektifleri Çocuk Eğitim  Projesi ile şimdiye kadar polis sorumluluk bölgesinde 4,4 milyonu öğrenci olmak  üzere 6 milyon 594 bin 783 kişinin trafik eğitimi almasını sağladık. Eğitim  projeleriyle denetimleri de artırdık. Kazaların yoğun olarak meydana geldiği gün  ve saatlerde ekip ve personel sayısını iki kat artırarak ekip görünürlüğünü  sağlamaya çalıştık.

Okul Servis Araçları Yönetmeliği'ni yeniden düzenledik ve özellikle bu  araçlara yönelik yeni bir denetim yaklaşımı benimsenerek okul servis aracı  denetimlerini yüzde 55,7 oranında artırdık. 2018 yılında şu ana kadar 341 bin  servis aracını denetledik. Denetimlerde hava araçlarını da kullandık ve etki  sahamızı genişlettik. Bir yandan 'Kırmızı Düdük', 'Bu Yolda Hep Birlikteyiz', 'Bu  Kemer Sana Çok Yakışıyor' gibi kampanyalarla farkındalık oluşturmaya çalıştık,  diğer yandan mevcut kazaları önlemek için spot tedbirlere yöneldik. Mesela ülke  genelinde 81 ilde toplam 1 bin 892 kaza kara noktası tespit ettik, bu noktalardan  ilk 30'unda 8 ayrı ekiple incelemeler ve analizler yaptık. Bu analizlere göre de  tedbirler aldık. Alınan önlemler sayesinde bu noktalardaki can kayıplarında yüzde  55 azalma elde ettik. Ramazan Bayramı'nda bu noktalarda hiç kaza olmadı. Kurban  Bayramı'nda 1 kaza ve bir ölüm oldu. Daha önceki bayramlarda bunun 10 katı,15  katı, 20 katı kadar sonuçlar oluyordu."

"19 bin kişiye bir trafik ekibi"

Türkiye'de çok uzun yıllardır trafik polisi sayısının artmadığını dile  getiren Soylu, aralık ayında bin 500 trafik polisinin görevlendirilmesiyle 5 bin  trafik polisinin trafik güvenliğini sağlayacağını belirtti.

Soylu, 582 maket trafik polisi uygulamasıyla kazaların yüzde 17,5  azaldığını vurgulayarak, tuzak radar uygulamasının kaldırıldığını, ortalama hız  koridoru uygulamasına geçildiğini ifade etti.

Otoyollarda hız limiti artıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ortalama hız koridoru uygulamasının  başladığı tarihten itibaren ilk bir yıllık verilerde, otoyolları kullanan araç  sayısı yüzde 26 artmasına rağmen geçen yıla oranla kazaların yüzde 7, can  kayıplarının yüzde 6 azaldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Emniyet Genel Müdürümüz, daire başkanlarımız ve bakan  yardımcılarımızla bunu biraz daha izleyeceğiz. Şu anda otoyolda hız sınırı 132  kilometre, maksimum sınır. 120 artı yüzde 10. Biraz daha izleyip otoyollarda  belki bu hız sınırını 20-25 kilometre daha yukarı çıkaracağız. Buradaki  regülasyonu iyi sağlarsak, otoyollarda 120 kilometre olan hızı 125 kilometre,  yüzde 10 daha koyunca, 137,5 kilometrelik bir banda taşımaya çalışacağız."

Hayata geçirilen tüm bu projeler ve çalışmalar neticesinde, 2011-2017  yılları arasında araç ve sürücü sayısı ile nüfusta meydana gelen artışa rağmen,  trafik kazası sonucu ölümlerin yüzde 11 azaltıldığını belirten Soylu, proje  üretmeye, yeni tedbirler almaya, personel ve teknik kapasitelerini artırmaya  çalıştıklarını anlattı.

Soylu, "Yaka kamerasından dronelara kadar, personel sayısından yeni  yasal düzenlemelere kadar birçok adım attık ve atmaya da devam ediyoruz.  Türkiye'de daha önce 23 bin kişiye 1 trafik ekibi düşüyordu, bugün 19 bin kişiye  bir ekip düşmektedir. Özellikle geçtiğimiz günlerde Meclis'ten çıkarttığımız  kanunla cezaların artırılmasının yanı sıra aslında çok büyük bir yenilik de  yaptık. Yaya öncelikli bir trafik anlayışına geçtik. Trafiğe daha modern ve insan  odaklı bir yaklaşım getiriyoruz." diye konuştu.

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.