1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Soylu: “Kadın cinayetlerinde %29 düşüş var”
Bakan Soylu: “Kadın cinayetlerinde %29 düşüş var”

Bakan Soylu: “Kadın cinayetlerinde %29 düşüş var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye’de kadın cinayetleri oranının yılbaşından itibaren yüzde 29 düştüğünü vurgulayarak, “Mücadelemiz, kadına karşı tek bir şiddet olmayana dek devam edecek” açıklamasını yaptı.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Esenyurt Kaymakamlığı'nda Güvenlik Toplantısı'na katıldı. Tüm dünyanın şehir güvenliği konusunda sorunlar yaşadığını vurgulayan Bakan Soylu, “Bu sorun gelişmiş ülkelerde de ciddi boyutlarda. Bir yandan gelişen teknoloji, diğer yandan maddeci kültürün yaygınlaşması, herhangi bir etik değere sahip olmayan maalesef yeni nesil iletişim ve medya, aslında güvensiz bir dünyayı adeta teşvik etmektedir. Yüz bin kişi başına düşen evden hırsızlık rakamında 2018 yılında Almanya 393, İtalya 316, İngiltere rakamı 715'dir. Türkiye'de ise bu rakam 2018 yılı için 94, 2019 yılı için 80'dir. Bu yıl da bu rakamın altındayız.” şeklinde konuştu.

 

“HIRSIZLIK ORTALAMASINDA DÜŞÜŞ VAR”

Ülke genelinde suç oranlarını açıklayan Bakan Soylu, “Büyükşehirler bazında günlük evden hırsızlık ortalaması 2017-2020 arasında İstanbul'da 78'ten 33'e, Ankara'da 34'den 3'e gerilemiştir. Türkiye genelinde 2017'de 282'den 2018 yılında 120'a, 2019'da 178'e, 2020'de şu an için 148'e gerilemiştir. Bu rakamı inşallah 2021 sonu itibariyle Türkiye genelinde 100'ün altına düşüreceğiz.

 

Bazı illerimizde hiç hırsızlık olmayacak, bazı illerimizde bir veya iki hırsızlık. Bu iddialı bir rakamdır ama geldiğimiz nokta performansımız bunu bize imkanlı kılacaktır. Geçen yıl ile bu yılın ilk 9 ayını kıyaslarsak tüm asayiş olayları ülke genelinde yüzde 4.6, İstanbul'da yüzde 6.5 azalmıştır. Mal varlığına karşı işlenen suçlarda Türkiye genelinde yüzde 7.3, İstanbul'da yüzde 11 azalmıştır. Evden hırsızlıkta Türkiye genelinde azalış yüzde 13.1, İstanbul'da azalış yüzde 15.1 olmuştur. Suçun aydınlatılması oranları ülke genelinde yüzde 84.4'tür. İstanbul'da yüzde 71.4 olmuştur. Kişilere karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranımız ülke genelinde yüzde 94.8, İstanbul'da yüzde 90.4. Mal varlığına karşı işlenen suçlara olay aydınlatmamız tüm ülkede yüzde 49.7'dir. Bu rakam burada kalsın. 15 Temmuz'dan sonra biz bu rakamla karşılaştığımızda bu rakam yüzde 37 idi. Biz bunu yüzde 50'ler bandına çekmeyi hedef olarak koymuştuk. Bu baraja yaklaştık” diye konuştu.

 

“KADIN CİNAYETLERİ AZALDI”

Soylu; “Dünyanın da ciddi bir meselesi olan kadın cinayetlerinde de sürekli yeni tedbirler ortaya koyuyoruz. BM raporuna göre kadın cinayetlerinde milyon kişi başına küresel ortalama 2016 rakamlarıyla 13'tür. Avrupa kıtasında ise milyonda 7'dir. Türkiye'de ise milyona 3.8'di. Bu rakam 2018'de 3.3'e geriledi. Bu yıl itibariyle rakam 3'ün altında. Türkiye'nin aile içi şiddetle mücadele ve kadın cinayetleriyle mücadele konusunda ortaya koyduğu ivme olumlu gitmektedir.

 

Bizim temel hedefimiz bir tek kadının aile içi şiddetten ve bir tek kadınımız cinayetten etkilenmemesi noktasına kadar mücadelemiz devam edecektir. Özellikle 1 Ocak 2 Ekim arasında kadın cinayeti sayısı 189'dur. Geçen yıl aynı dönemine göre yüzde 29'luk azalış söz konusundur. Aynı zamanda geçen Eylül ayında bu Eylül ayına kadar toplam 1 yıllık sürçte azalış oranı yüzde 42'dir” açıklamalarında bulundu.

 

Konuşmasının sonunda vatandaşlara çağrıda bulunan Bakan Soylu, “Geçe uykunuzda rahat uyumak bizim sorumluluğumuzdur. Asayişsizliği ortaya koymaya çalışan kim varsa onu engellemek de bizim sorumluluğumuzdur. Bize güvensinler. Organize suç örgütleri ile mücadele bizim sorumluluğumuzdur. Hırsızlığın bir güvensizlik unsuru olarak şehirlerden söküp atmak bizim temel sorumluluğumuzdur. Trafikte bir yerde yere güvenli ulaşım bizim temel sorumluluğumuzdur. Biz dünyanın en güvenli şehirlerinin ve en güvenli sokaklarının tam da medeniyetimize uygun şekilde getirmek de bizim sorumluluğumuzdur. Tüm olay veya kayıp sayılarının en aza indirildiği, hatta sıfırlandığı ülkeyi inşallah Allah bize nasip eder” diye konuştu.

LÜTFEN BU LİNKİMİZİ TIKLAYARAK YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.