Bakan'dan kötü haber

Bakan'dan kötü haber

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgazla alakalı herhangi bir sübvansiyon ve indirim yapmanın söz konusu olmadığını belirterek, "Bunu vatandaşımızla da her zaman paylaşıyoruz. Tam tersi şu anda maliyetlerimiz arttı, biz direniyoruz" dedi.

Bakan Yıldız, partisinin aday tanıtım toplantısının ardından, gazetecilerin doğalgazda indirim olup olmayacağı yönündeki sorusunu "Doğalgazla alakalı herhangi bir sübvansiyon ve indirim yapmamız söz konusu değil. Bunu vatandaşımızla da her zaman paylaşıyoruz. Tam tersi şu anda maliyetlerimiz arttı, biz direniyoruz" şeklinde yanıtladı. 


Daha sonra Kars Valisi Eyüp Tepe'yi ziyaret eden Yıldız, Kars'ın tarihi ve kültürel varlıklarıyla beraber zenginliği olan bir yer olduğunu, ailesiyleKars'a gelmeyi düşündüğünü söyledi. 


Kentte doğalgaz kullanımının artması gerektiğini ifade eden Yıldız, doğalgazın şehirlerin temizliği için önemli bir kriter olduğuna dikkati çekerek, "Nasipse önümüzdeki yılın sonuna kadar biz 81 ilimize de doğalgazı getirmiş olacağız. Şu anda ihalelerimiz yaptık. Zaten 72 ilimizde doğalgaz var, 9-10 ilimizle ilgileniyoruz" diye konuştu. 

Yıldız, bir gazetecinin, vatandaşa dağıtılan kömürlerin kalorisinin düşük olduğu yönünde iddialar olduğunu hatırlatması üzerine, kalori ve kükürt değerleri uymayan kömürlerin valilik tarafından iade edilmesi gerektiğini kaydetti. 

Valilerin, vali yardımcılarının ve kaymakamların uygun olmayan kömürleri geri göndermesi gerektiğini, bunların vatandaşlara kullandırılmaması gerektiğini vurgulayan Yıldız, vatandaşa doğalgaz veya kömürün parasını vermelerinin söz konusu olmadığını, böyle bir hazine yapısının da bulunmadığını anlattı. 

Yaklaşık iki milyon aileye dağıtılan kömürün yaklaşık maliyetinin 465 milyon lira olduğunu aktaran Yıldız, şunları söyledi: 

"Hazine bunu sayın Başbakanımızın talimatıyla dağıtıyor. Nasıl dağıtıyor, kömür olarak dağıtıyor. Orada istihdamı var, kömürü var. Biz kalkıp da bu parayı böylesine dağıtamayız. Türkiye'nin kaynakları kullanılıyor burada. Arkadaşlarımız hesaplamalar yaptılar. Bu yıl inşallah bakanlar kurulu kararı alınmış durumda. 2014 yılı dağıtımına temmuz ve ağustos aylarında başlayacağız. Kaymakamlıklarımız ve valiliklerimiz yerlerini ayarlayacaklar. Kömürün sevkıyatı 4 ay sürüyor." 

Vali Eyüp Tepe, Bakan Yıldız'a ziyaretin anısına tabak ile içinde Kars'ın eski ve yeni fotoğraflarının bulunduğu kitap hediye etti. 

Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'u da ziyaret eden Yıldız, daha sonra AK Parti seçim irtibat bürosunda partililerle görüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.