Bakanlıktan jet SBS açıklaması

Bakanlıktan jet SBS açıklaması

MİLLİ Eğitim Bakanlığı SBS karar ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada “SBS’yi durdurma kararı bize ulaştı. Olası mağduriyetleri önlemek için çalışma başlattık” ifadeleri yer aldı. Bakanlık ayrıca karara bir üst mahkemede itiraz edeceklerini belirtti.

Mahkeme kararıyla ilgili olarak Bakanlık şu açıklamayı yaptı:
"12 Temmuz 2013’de açıklanan sınav sonuçlarının ardından aynı gün yapılan inceleme sonucunda Almanca ve Fransızca testlerini yanıtlayan 718 adayın yabancı dil testlerine ilişkin değerlendirmesinde yanlışlık yapılınca bu testlerden sınava girenlerin değerlendirilmesi yeniden yapıldı. Hiçbir mağduriyete yer vermeyecek tedbirler alınarak yeni puanlar açıklandı. 

Bu karar 15.01.2014’te Bakanlığımıza ulaştı. Mezkur karardan kaynaklanabilecek olası mağduriyetleri önlemeye yönelik çalışmalar Bakanlığımız tarafından başlatılmış olup, “yürütmenin durdurulması kararına bir üst mahkemede itiraz hakkımız” da dahil olmak üzere gerekli tüm hukuki süreçleri takip edeceğiz."

BAKANLIKTAN HAMLE 

      

2013 yılında SBS sınavına giren 1.2 milyon adayın puanı yeniden hesaplanacak. İptal kararı üzerine öğrenciler büyük şok yaşarken Bakanlık'ın yazılı açıklama yapması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, İdare Mahkemesi'nin 2013 SBS sınav sonuçları hakkında yürütmeyi durdurma kararına karşı itiraz edecek.Bakanlık yetkilileri, bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na "mağdur olunduğu" iddiasıyla tek bir başvurunun dahi yapılmadığını belirterek, "Bakanlık, yürütmeyi durdurma kararına bir üst mahkemede itiraz edecek" ifadesini kullandılar.  

BAKANLIK, MAHKEME KARARINA İTİRAZ EDECEK
 
Milli Eğitim Bakanlığı, İdare Mahkemesi'nin 2013 SBS sınav sonuçları hakkında yürütmeyi durdurma kararına karşı itiraz edecek. Bakanlık yetkilileri, bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı'na "mağdur olunduğu" iddiasıyla tek bir başvurunun dahi yapılmadığını belirterek, "Bakanlık, yürütmeyi durdurma kararına bir üst mahkemede itiraz edecek" ifadesini kullandılar.  
 
"HUKUKİ BULMUYORUZ"   

Bakanlık yetkilileri, 18.İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını hukuki bulmadıklarını, savunmalarında belirttikleri hususlar ışığında, üst mahkemeye itirazda bulunacaklarını vurguladılar. 
 
"PUANLAR YANLIŞ HESAPLANDI"

Ankara 18. İdare Mahkemesi, 8 Haziran 2013’te yapılan Seviye Belirleme Sınavının (SBS) yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında, “Bu durumda  08 Haziran 2013 tarihinde yapılan Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarının, Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi ve 2013 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi-Seviye Belirleme Sınavı Başvuru Kılavuzu’nun sınav sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin hükümlerine uygun olarak hesaplanmadığı anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır" denildi. 
 
KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

Ancak mahkemenin 'oybirliğiyle' aldığı kararında, sonuçları doğru hesaplanmayan SBS'ye katılan 1 milyon 112 bin 604 öğrenci için bu işlemin 'uygulanamaz' olduğu tespiti de yapıldı. Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 'teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına' karar verildi; Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolunun açık olduğu da vurgulandı. 
 
 Ankara 18. İdare Mahkemesi, 8 Haziran 2013’te yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nın yürütmesini durdurdu. Mahkeme kararında, “Bu durumda; 08 Haziran 2013 tarihinde yapılan Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarının, Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi ve 2013 yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi-Seviye Belirleme Sınavı Başvuru Kılavuzu’nun sınav sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin hükümlerine uygun olarak hesaplanmadığı anlaşıldığından dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.     

Öte yandan, 08 Haziran 2013 tarihinde yapılan ve sonuçları doğru hesaplanmayan Seviye Belirleme Sınavına katılan 1.112.604 öğrenci için dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşabileceği tartışmasızdır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere, 10/01/2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” denildi.  

Kararın nasıl uygulanacağını Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemesi gerekiyor. Bu karar, yarı yıl tatiline çıkmaya hazırlanan bir milyonu aşkın öğrenciyi yakından ilgilendiriyor. 

ŞİMDİ NE OLACAK?

 

Nuran ÇAKMAKÇI

 

Geçen yıl ilköğretim 8’inci sınıfta Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ye giren 1.2 milyon öğrencinin puanı yeniden hesaplanabilir. Ankara 18.İdare Mahkemesi milletvekili Aydın Ayaydın adına dava açan avukatlar Burcu Aydın ve Ceylan Türkoğlu, geçtiğimiz Temmuz ayında 718 adayın puanının yanlış hesaplanması nedeniyle tercihlerinin durdurulmasını istedi. Ancak, mahkeme ancak 6 ay sonra yürütmeyi durdurdu. Oysa, bu adaylar şimdi liselerde eğitim görmeye başladı.
Davayı açan avukat Ceylan Türkoğlu, şunları söyledi: 

“Geçtiğimiz Temmuz ayında 718 öğrencinin yabancı dil puanlarının hesaplanmasında hata olmuştu. Mili Eğitim Bakanlığı bu hatayı kabul etti.  Ancak, sadece 718 adayın puanını yeniden hesapladı. Oysa, bu hata bütün öğrencileri ilgilendiriyor. Hepsinin puanının hesaplanması gerekiyordu. Bunun üzerine milletvekilimiz Aydın Ayaydın adına Ankara 18.İdare Mahkemesi’ne adayların tercihlerinin durdurulması için dava açtık.

Şimdi alınan karar bu tercihlerin durdurulması yönünde. Geç gelen adalet oldu. Ama bizim de haklılığımızı gösteriyor. Bu durumda dava sonuçlanmadı yargılama devam ediyor, yapılan işlemler dava sonuçlanıncaya kadar durdurmak anlamına geliyor bu dava. Ama bu karar da altı ay sonra gelecek. Mahkeme şimdi hangi yürütmeyi durduracak?
Tahmininiz davanın kabulü olabilir. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı gerekçesinde ortada açıkça hukuka aykırılık olduğunu bu yürütme kararında vurgulamıştır.”

Bu karadan sonra Milli Eğitim Bakanlığı henüz bir açıklama yapmadı. Ancak, hukukçular, puanlamaların yeniden yapılabileceğini, şu anda eğitim gören bu öğrencileri büyük bir kaosun beklediği yönünde fikir bildiriyor. 

AYAYDIN: "MEB, UYARILARA RAĞMEN HUKUK DIŞI KAYIT YAPTI"

 

CHP Milletvekili Aydın Ayaydın konuyla ilgili şöyle konuştu:


"SBS’de 718 öğrencinin yabancı sınavları başka bir cevap anahtarıyla okunduğu için MEB tarafından yanlış değerlendirildi. Sonrasında kendileri de bunu kabul etti ve yeniden değerlendirdi. Ancak 718 öğrencinin puanı değiştiğine göre sınava giren 1 milyon 112 bin öğrencinin sınav sonuç sıralamasının yeniden hesaplanması gerekiyordu. Bakanlığın bütün öğrencileri yeni puanlamaya göre sıralaması yapması gerek. Kayıtlar daha yapılmadan dava sonuçlanıncaya kadar yürütmenin durdurulması şarttı. Bana ulaşan karar göre iddialarımı mahkeme yerinde bulmuş ve hukuka aykırı işlem yapıldığı için yürütmenin durdurulmasına karar vermiş. Ancak bu durumda geçerli olmayan sonuçlara göre kayıtlar yapıldı. Bazı öğrenciler istemediği okullara yerleştirildi. Bazıları eski sonuçlara göre değerlendirme yapıldığı için yerleşemedi. Şu an tam bir kaos ortamı yaşanıyor.  MEB tüm uyarılarıma rağmen geçerli olmayan liste sıralaması ise hukuk dışı kayıt yaptı. Sonucun böyle olacağını bile bile böyle yaptı. İş işten geçtikten sonra verilen bu karar bir işe yaramayacak. Aylar sonra alınan karar vicdanları yaralar. Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok.  Bakanlık kadar kararı veren İdari Mahkemesi de kararı geç verdiği için suçludur."

KONTENJANLAR MÜSAİT, AMA SORUN YAŞANABİLİR  

Hatice Yılmaz(Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü)


718
 öğrencinin bir kere daha değerlendirildi ama sıralama değiştirilmedi. Açılan davadan sonra tercihler alındı, kayıtlar yapıldı karne zamanına gelindi. Bu saatten sonra yeniden değerlendirme yapılır ve ufak değişiklikler olur. Bir çocuk A okulu yerine B okuluna gittiyse, yeni yerleştirmede daha üst sırada yer alıyorsa bunlara ek hak verilebilir. Kontenjanlar müsait. Alta sırada yer alan ama okula yerleşenlerin kayıtları silinemez. Geç gelen adalet değildir. Galatasaray ve İstanbul Lisesi’nde kontenjan sorunu olabilir. Bu yıl ilk uygulaması yapılan TEOG sınavında din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının sınavdan kaldırılması için dava açıldı. Bu davalar devam ediyor. Bunların sonuçların geç açıklanırsa sorun büyür. Öğrenciler telaşlanmasınlar gerek yok. Büyük değişiklikler olmayacağını bekliyoruz.

 

‘YENİDEN YERLEŞTİRME YAPILMAZ’

 

Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Rehberlik Koordinatörü)


“Danıştay’ın çok geç aldığı bir karar. Temmuz ayında bütün adayların tekrar sıralama yapılması yönünde karar alsaydı doğru olurdu. Bu aşamada durum bir facia. Süreç geriye doğru bir işlenemez. Sonuçta bir şey çıkmayacak ama veliler endişe içinde.  Yerleştirmeden 6 ay sonra yeniden yerleştirme yapılmaz. Bir alt tercihe yerleşme yapılmaz. Bu durumda öğrenci ve veliler itiraz eder, maddi manevi tazminat davaları açılır. Burada kazanılmış bir hak oluşuyor. Kaos yaşanıyor. Bakanlık  velilerin kafasındaki soru işaretini giderilmeli. 


Danıştay’ın verdiği kararın geç verilmesinden kaynaklanan bir sorun var. Birinci dönemin sonunda böyle bir karar alınamaz. Çözüm ise böyle devam edilmeli. Değişiklik olursa  daha büyük sorunlar doğar büyük tazminat davaları açılır.”

 

Eğitimciler: konsantrasyonunuzu kaybetmeyin


Öte yandan bazı dershaneler öğrencilere mahkemenin bu kararının ardından öğrencilerine şimdilik herhangi bir adım atmamalarını önerdi. Uğur Dershaneleri Genel Müdürlüğü’nden adaylara gönderilen açıklama şöyle:


“ Mahkemenin kararı çok geç alınmış bir karardır. Çünkü durdurulmasına karar verilen işlem zaten tamamlanmıştır. Nihai olarak, mahkemece yerleştirme işleminin iptaline karar verilmesi durumunda, sınav sonuçlarının yeniden değerlendirilmesi gerekecek, öğrencilere yeni sıralama karneleri gönderilecektir. Bu durum da yüzbinlerce öğrencinin okulunun değişmesine ve ciddi mağduriyetlere neden olacaktır.  Bu noktada bütün öğrenci ve velilerimize, dava sonuçlanana kadar herhangi bir iş/işlemde bulunmamalarını ve konsantrasyonlarını kaybetmeden eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmelerini öneririz.” 

SENDİKACILAR: SONUÇLAR YENİDEN HESAPLANACAK

 

Eğitim Sen kararla ilgili şu açıklamayı yaptı:


Bu karar, sınav sonuçları üzerinden gerçekleşen bir yanlışın tespit edilmesi kadar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir beceriksizliğinin daha onaylanması anlamına gelmektedir. MEB’in bu beceriksizliği yüzünden binlerce öğrenci, aldığı SBS puanına göre kayıt yaptırdığı liseyi değiştirme riskiyle karşı karşıya bırakılmıştır.  Bugüne kadar sayısız becerisizliğe imza atan Milli Eğitim Bakanlığı, son olarak sınava giren bütün öğrencilerin mağdur edilmesine neden olan SBS sınavının iptali ve puanların yeniden hesaplanması yönündeki kararla birlikte bugüne kadar hemen her adımda yaptığı yanlışların üzerine bir yenisini eklemiştir.  Yıllardır eğitim sisteminde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek yerine, sürekli yeni sorunlar üreten, eğitim sistemini sınav merkezli olmaktan kurtarmak yerine, çocuk ve gençlerimizin gireceği sınavların sayısını arttırıp, her yıl başka bir değişiklik yapan MEB’in yaptığı hatalar nedeniyle mağdur olanların sayısı giderek artmaktadır.  Eğitim sorunlarına yönelik kalıcı çözümler üretmekten çok siyasal kadrolaşma ve skandallar ile gündemde olan MEB’in mevcut yapısı ile yeni hatalara ve yanlışlara imza atması kaçınılmaz görünmektedir. Yaptığı sınavlarda cevap anahtarlarını bile doğru dürüst dağıtamayan, kendi yarattığı mağduriyetleri gidermek için somut adım atmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut zihniyetle eğitime sistemine yönelik somut politikalar üretmesi ve sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmesi mümkün görünmemektedir.

 

İşte mahkeme kararının sonuç bölümü:
       

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.