1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Bambaşka bir Mona Lisa deneyimi
Bambaşka bir Mona Lisa deneyimi

Bambaşka bir Mona Lisa deneyimi

HTC VIVE Arts, Louvre Müzesi’yle, tarihinin ilk sanal gerçeklik deneyimi olan ‘Mona Lisa: Camın Ötesi’ni 24 Ekim’de ziyarete açıyor. Louvre’daki sergi, sanatseverlere Leonardo da Vinci’nin en ünlü başyapıtını hiç görülmemiş şekilde görme fırsatı veriyor.

A+A-

Dijital teknolojilerin her geçen gün daha da yaygınlaştığı günümüzde; ‘Mona Lisa: Camın Ötesi’ sergisinde ziyaretçiler Da Vinci’nin ünlü eserini yeni bir perspektiften görme ve sanal gerçeklik ortamında bu eserle kişisel düzeyde karşılaşma şansını elde ediyor. Mona Lisa’yla gerçekleştirilen bu yenilikçi ve interaktif deneyim sayesinde Louvre Müzesi, Da Vinci’nin ikonik şaheserini daha önce eşi benzeri görülmemiş bir yöntem kullanarak, tüm dünyadaki sanatseverlerle tanıştırıyor.  

 

Yedi dakikalık sürükleyici deneyimin başlangıcında kullanıcılar, VIVE’ın en yeni VR başlığı VIVE Cosmos aracılığıyla kendilerini Mona Lisa’nın her daim sergilenmekte olduğu Louvre’daki Salle des États salonunda buluyor. Kullanıcı ilk olarak, tablonun önündeki seyirci kalabalığının arkasında kalıyor.

 

Kalabalık, tablonun önünden ayrılınca izleyici, aradaki koruyucu cam ve çerçeve olmaksızın, eserle yüz yüze kalacak kadar tablonun yakınına getiriliyor. Da Vinci’nin şaheseriyle artık yalnız kalan seyirci, bu ünlü yağlı boya tablonun en göz alıcı detaylarını ve eserin nasıl restore edildiğini yakından görebiliyor.

 

ADETA BİR ZAMAN YOLCULUĞU

Sanal gerçeklik deneyimi, hareketli görüntü, ses ve etkileşimli tasarımı birleştirerek ziyaretçileri da Vinci dünyasına tüm derinliğiyle çekmenin yanı sıra ikonik sanat eserinin kızılötesi taramasının model hakkında neler söyleyebileceği konusunda da bir yaklaşım sunuyor. İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran bu eşsiz deneyim, sanat eserinin gerçekte nasıl yaratıldığı ve 500 yıldan uzun sürede nasıl bir değişime uğradığı konusunda fikir veriyor.

 

GİZLİ KALMIŞ DETAYLAR

‘Mona Lisa: Camın Ötesi’ aynı zamanda, gölgeden ışığa geçişi neredeyse algılanmaz hale getiren çok ince uygulanmış boya katmanları kullanmayı ifade eden da Vinci’nin Sfumato tekniğini de izleyicilere sergiliyor. İzleyici, deneyim dahilinde gösterilen ve mekanı doldurarak ışığı yumuşatan ince bir dumanla sunulan Sfumato etkisini yaşayabiliyor. VR deneyimi ayrıca, da Vinci tarafından boyanmış ve modelin arkasında kalan orijinal doğal peyzajda gizli kalmış detayları da ortaya koyuyor.

 

 Deneyimin, dünyanın her yerinden izleyiciler için hazırlanmış genişletilmiş ev sürümü versiyonu, iOS ve Android’deki mobil VR da dahil olmak üzere önde gelen diğer büyük VR platformlarla birlikte HTC’nin limitsiz VR üyelik servisi VIVEPORT Infinity’den erişime sunuldu. Bu VR deneyimi, müzenin içindeki deneyimi gözler önüne seren içeriğe ek olarak, Grande Galerie’ye ulaşmadan önce simgeleşmiş cam piramitten geçerek Louvre’a girmenin neye benzediğini yaşayıp deneyimleme ve da Vinci’nin Louvre’da sergilenen tüm koleksiyonunu sanal gerçeklikte izleme fırsatını tüm dünyadaki izleyicilere sunuyor.  

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.