Başbakan kaset arşivi mi kurdu?

Başbakan kaset arşivi mi kurdu?

CHP'li Umut Oran, Başbakan'ın AK Parti'den istifa eden eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in hakkında 'Kasetleri var' iddiasını 'Nereden?' biliyor sorusuyla karşılık verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’den istifa eden eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında ortaya attığı “Kasetleri var” iddiasına, “Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nı, bakanları, danışmanları, milletvekilleri ve il başkanlarını kapsayan bir kaset arşivi kurmuş mudur?” sorusuyla karşılık verdi.


“Kendisinde daha sonra kullanmak için sakladığı hangi tapeler ve kasetler vardır? Bunların içeriği nedir? Erdoğan kendisine bağlı kurumlar eliyle muhalefet partilerinin yöneticilerini dinletmekte midir? Bu dinleme kayıtları kendisine rapor halinde sunulmakta mıdır?” sorularını da yönelten Oran, açıklamasında özetle şunları vurguladı:

CUMHURBAŞKANI’NIN HEDEFİ

“Erdoğan bununla da sınırlı kalmadan kritik mevkilerdeki kamu bürokratlarını da dinletmekte midir? Bu yolla bürokratlar fişlenmekte ve üstlerinde baskı kurulmakta mıdır? Cumhurbaşkanı’nın ‘Benim dinlemiş olmam ihtimal dışı, diyemem ama bu konuda korkum yok’ açıklamasının hedefi esasında Erdoğan mıdır? Bu açıklama ‘Benim senin gibi sıfırlamalı konuşmalarım yok’ anlamına mı gelmektedir?

REJİSÖR ERDOĞAN

Bu zamana kadar hiçbir aslı astarı olmadan, sadece çamur at izi kalsın mantığı ile muhalefeti kaset siyaseti yapmakla eleştiren Erdoğan ve ekibi kasetlere dayanan bir korku imparatorluğu ile mi Türkiye’yi yönetmeye çalışmaktadır? Madem bu kasetlerin içeriğini Erdoğan bilmektedir, demek ki bu kasetlerin sahibi bizzat kendisidir. Bahsettiği kasetlerin rejisörü de, yapımcısı da, yönetmeni de Recep Tayyip Erdoğan.”

NAZLIAKA'DAN SORU

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da, “TBMM Yasadışı Dinleme Komisyonu üyesi milletvekillerinin maillerine gönderilen bir ihbar mektubunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) yaşanan bazı skandalların yer aldığı iddialarına” atıfla, “MİT’ten gelen 3 uzmana, TİB’deki tüm odalara giriş izni verildi mi?” diye sordu. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergesinde Nazlıaka şu soruları yöneltti: 

MİT İDDİASI DOĞRU MU?

“Bu görevlilerin kurumdaki çok kritik bazı bilgilere ulaşım izni açıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu iznin hukuki dayanağı ve gerekçesi nedir? Bu kişilerin TİB’teki Emniyet, Jandarma, kolluk güçleri ve mahkemelere ait tüm dinleme kayıtlarına ulaşıp bunları MİT’e servis ettiği iddiası doğru mudur? Bu uygulama suç değil midir? TİB’te görev yapan 5 eski daire başkanının bilgisayarları incelenmek üzere MİT’e gönderildiği, bu bilgisayarların harddisklerinde gizlilik derecesi yüksek mahkeme kararları ve istihbarat kurumlarının hedef listeleri bulunduğu iddiası doğru mudur?

ERDOĞAN’IN ÖZEL KALEMİ HAKKINDA İDDİA

TİB’in en önemli birimlerinden olan ve dinlemelerin hukuka uygun olup olmadığını denetleyen Hukuk Dairesi’ndeki birimlere hukuk fakültesi mezunu olmayan açık öğretim ya da iktisadi idari bilimler fakülteleri mezunu olan personelin atandığı iddiası doğru mudur? Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Fatih Can’ın kardeşi Ömer Faruk Can, Hukuk Dairesi’nde hangi göreve atanmıştır? Eğitimi nedir? Bu göreve uygunluğu var mıdır?”

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.