Başbakan'dan flaş Belarus açıklaması

Başbakan'dan flaş Belarus açıklaması

Başbakan Yıldırım, Türkiye ile Belarus arasındaki ticaret hacmini önümüzdeki 10 yıl içinde 8 milyar dolara çıkarmayı başarabileceklerini söyledi.

Başbakan Yıldırım, Belarus ONT kanalına röportaj verdi.  

Röportajdan satır başları şöyle:

Yıldırım, “İki ülkenin ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar dolara ulaştı.  Eğer Türkiye ve Belarus’un imkan ve potansiyelini hesaba katarsak bu rakamı  elbette daha da yükseltebilirdik. Önümüzdeki 8-10 yıl içinde iki ülke ticaret  hacmini 8 milyar dolara çıkarmayı başarabiliriz.” dedi.

Belarus’ta yaklaşık 300 civarında Türk firması ve yatırımcısı  bulunduğunu aktaran Yıldırım, ağırlıklı olarak Türk yatırımcılarının konut ve  otel inşaatı gerçekleştirdiğini dile getirdi. Yıldırım, bu alanlarda Türk  firmalarının Belarus’ta çok iyi çalıştığını belirtti.

Belarus’un tarım sektöründe, otomotiv ve ağır yük taşıtları alanında  çok ileri düzeyde olduğuna işaret eden Yıldırım, “Belarus’un geleneksel olarak güçlü olduğu alanlarda Türkiye’de yatırım yapılabilir.  Ağır yük taşıtları,  biçerdöver, tarım makineleri, kar temizleme araçlarını Türkiye’de ortak üretip  üçüncü ülkelere satışını gerçekleştirebiliriz.” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye ve Belarus arasında ticarette milli para birimine  geçilebileceğine dikkati çekerek iki ülkenin Merkez Bankalarının yapacağı ortak  çalışma yardımıyla bunun gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Bilişim teknolojileri alanında Belarus’un ilerlediğini aktaran  Yıldırım, hem bu alanda hem de bilimsel çalışmalar konusunda üniversiteler  arasında işbirliklerin mümkün olabileceğini de vurguladı.

Başbakan Yıldırım, Minsk’teki temasları esnasında Türkiye ile Belarus  arasında 6 önemli anlaşma imzalandığını anımsatarak bu anlaşmaların, yatırımların  korunması, çifte verginin önlenmesi, standardizasyonun ortak noktaya getirilmesi,  kombine taşımacılık ve bilimsel teknik işbirliğinin gerçekleştirilmesi  konularında olduğunu dile getirdi.

Türkiye ile Belarus arasında hava trafiğinin sıklaştırılması  gerektiğini söyleyen Başbakan Yıldırım, İstanbul, Ankara ve Antalya’ya doğrudan  karşılıklı uçuşların turist sayısını arttıracağını belirtti.

Başbakan Yıldırım, iki ülke arasındaki karşılıklı seyahatlerde 30 güne  kadar vatandaşlara vize muafiyeti olduğunu hatırlatarak “Belarus bulunduğu  bölgede bir istikrar ülkesidir. Bu ülkede hiçbir dış tehdit ve terör tehdidi yok.  Turizm alanında karşılıklı olarak büyük potansiyel var.” dedi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.