BDP'den Cihan Haber Ajansı'na yalanlama

BDP'den Cihan Haber Ajansı'na yalanlama

BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın sözleri Cihan Haber Ajansı tarafından çarpıtıldı.

BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş bugün yerel seçim çalışmaları neticesinde Diyarbakır'da konuştu.

Ajanstan geçen haberde Demirtaş'ın "Devleti beklemeyeceğiz, seçimden sonra özerklik ilan edeceğiz." sözlerinin yalan olduğu ortaya çıktı.

Yazılı ve görsel medyada büyük ses getiren haber sonrası BDP Genel Merkezi'nden açıklama geldi. BDP Genel Merkezi Cihan Haber Ajansı'nın Demirtaş'ın konuşmalarını çarpıttığını söyledi.

İşte BDP'den yapılan o açıklama:

Cihan Haber Ajansı Sn Demirtaş'ın sözlerini maksatlı bir biçimde çarpıtmıştır.

Cihan Haber Ajansı'nın servise koyduğu "Demirtaş: Seçimden sonra özerklik ilan edeceğiz" başlıklı haber çarpıtmadır. Bugün Diyarbakır'da toplu açılış töreninde konuşan Eş Genel Başkanımız Sayın Demirtaş'ın  açıklamalarında haber ajansında iddia edildiği gibi "Seçimlerden sonra özerklik ilan edeceğiz" şeklinde hiç bir ifade yoktur. Bu ifade tümüyle Cihan Haber Ajansı'na aittir.

Sayın Demirtaş konuşmasında yerel seçimlerin önemine işaret ederek halkın kendi kendisini  yönetme sürecine vurgu yapmış ve bu anlamda demokratik özerkliğin inşasıyla ilgili süreçten söz  etmiştir. İlgili haber ajansını haberini düzeltmeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BDP Genel Merkezi

CİHAN HABER AJANSI BÖYLE SERVİS ETTİ: 

"Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yerel seçimlerden sonra demokratik özerklik ilan edeceklerini söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin toplu açılışlar töreninde konuşan Demirtaş, 'belediyeler arasında ayrım yapmadıklarını' söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkça iftira attığını öne sürdü. Demirtaş, Ankara ve İstanbul belediyelerinin doğalgaz başta olmak üzere bütün gelirlerinin kasalarında kaldığını, BDP'li belediyelerden ise yüzde 40'lara varan kesintiler yapıldıktan sonra hesaplarına para aktarıldığını dile getirdi. Demirtaş, "İller Bankası ve AB kredileri sorgusuz sualsiz AKP belediyelerine aktarılıyor." dedi. BDP'li belediyelerin hırsızlık yapmadığını anlatan Demirtaş, "AKP belediyeleri rant ve rüşvet dağıtma mekanizması üzerine kurulu. Bu tür şeyler asla kabul edilemez ve affedilemez. Buna rağmen bizim belediyeler daha başarılı, çünkü başkanı da işçisi de aynı ruhla çalışır." ifadelerini kullandı.

Kürt halkının artık kendisini yönetme aşamasına geldiğini belirten Demirtaş, "Seçimden sonra sadece fuar ya da kültür merkezi inşa etmeyeceğiz. Asıl inşa edilecek şey demokratik özerkliktir. Bu halk artık kendisini yönetme aşamasına geldi. Muhtarlar, mahalle meclisleri vs. Anadilimizde, lehçelerde Arapça, Ermenice, Süryanice hizmet alma noktasına geldi. Bunları yapmak için devleti bekleyemeyiz. Halkımızın ana dilinde eğitimi olacak, ders kitapları olacak. Devleti bekleme zorunda değiliz. AKP'nin insafını beklemek zorunda değiliz. İşte BDP'li belediyeler bunu hayata geçirecek." diye konuştu."

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.