1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Bilim kurgu değil, gerçeğin ta kendisi! Katil robotlar cepheye gitmek için hazırlanıyor
Bilim kurgu değil, gerçeğin ta kendisi! Katil robotlar cepheye gitmek için hazırlanıyor

Bilim kurgu değil, gerçeğin ta kendisi! Katil robotlar cepheye gitmek için hazırlanıyor

Bilim kurgu filmi değil, gerçeğin ta kendisi! Katil robotlar cepheye gitmek için hazırlanıyor

A+A-

Günümüzde birçok bilim kurgu filminin birer birer gerçeğe dönüştüğü haberlerine sık sık rastlanmakta. En son haberler de katil robotların cephe için hazırlandığı yönünde…

Katil robotlar denilince hepimizin aklına oyun konsollarında görmeye alışık olduğumuz sanal videolar gelebilir. Fakat yapay zeka gibi yazılım teknolojisinde görülen ilerleme ile katil robotlar artık bilim kurgu olmaktan çıkıyor.

katil-robot1.jpg

Sanal karakter olmaktan çıkan katil robotların hayata geçirilmesi savaşların da seyrini değiştirebilecek.

Yapay zeka ile düşmanlarını tanıyan robotlar bazı ülkeler tarafından üretilmeye çoktan başlandı bile. Katil robotların üretilme amacı; çatışmalarda insan kaybını önlemek, maliyeti düşürmek ve daha etkili askeri operasyonlar gerçekleştirmek.

katil-robot2a.jpg

İnsan tarafından yönlendiren katil drone'ların aksine, otonom olma özelliğine sahip yapay zeka ile üretilmiş katil robotlar insiyatif kullanarak, kimi hedef alacaklarına kendileri karar verip, insan müdahalesi olmadan görevlerini yerine getirebilecekler.

Katil robotlar barut ve nükleer silahın bulunmasından sonra savaş teknikleri açısından üçüncü devrim olarak tanımlanıyor.

katil-robot3.jpg

Peki katil robotlar insanlık için tehdit mi?

Bazı bilim insanları katil robotların insanlık için büyük bir tehdit oluşturduğu ve bunun yapay zeka üzerinden silahlanma yarışına yol açabileceği görüşünde.

2013 yılında katil robot yapımına karşı çıkan bazı sivil toplum kuruluşları kampanya başlatmıştı bile. Uluslararası Robot Silahların Kontrol Altına Alınması adlı komite katil robotların kullanımını düzenleyen bir anlaşma yapılmasını talep etmekte.

katil-robot4.jpg

Silah taşıyan insansız hava araçları uzun süredir kullanımda. Buna küçük çaplı drone'lar da eklendi.

Geçtiğimiz aylarda Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya bir törende konuşma sırasında bomba yüklü drone ile saldırı düzenlenmişti.

Maduro’ya saldırı insansız hava araçlarının yeni nesil terör aracı olup olmadığına yönelik soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Terör uzmanlarının 2014 yılından beri olası saldırı araçları arasında yer verdiği drone’lar, özellikle dünya genelinde düzenlediği terör saldırılarıyla tepki toplayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından el bombası atma ile gözetim ve keşiflerde etkili bir şekilde kullanılıyordu.

Ayrıca İŞİD’in Irak’ta ve Suriye'de 100-1000 dolar arasında değişen fiyatlara satılan bu yeni nesil teknoloji aracının geliştirilmesi için yoğun çaba sarf ettiği artık bir sır değil.

Terör örgütleri tarafından kötüye kullanılması konusunda endişe taşıyan bazı Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler, ulaşılması oldukça kolay ve ucuz olan bu araçların ithalat ve pazarlamasına özel bir düzenleme getirilmesini istiyor. Rusya Ocak 2018'de Suriye'de askerlerini konuşlandırdığı bölgelerde 10 tane drone'nun saldırısına uğradığını açıklamıştı.Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler