Birliğimize tahammül edemeyenler var

Birliğimize tahammül edemeyenler var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Başbakanı Ali Zeydan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde görüştü. Erdoğan ve Zeydan ortak basın toplantısı düzenledi.

 Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki görüşmelerinin ardından Libya Başbakanı Ali Zeydan ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulmasına ilişkin bildiriye imza attı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de mevkidaşıyla gümrük ticaret anlaşması imzaladı. 

SÜREÇ FARKLI İŞLEYECEK

Başbakan Erdoğan, imza töreninin ardından yaptığı konuşmaya, "Libya Başbakanı değerli kardeşim Ali Zeydan beye ve değerli heyet üyelerine şahsım, ülkem ve milletim adına hoşgeldiniz diyorum" diyerek başladı. 

Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirme fırsatı bulduklarını ifade eden Erdoğan, gümrük ticaretle ilgili anlaşmanın yanı sıra Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi kurulmasına ilişkin ilk adımı attıklarını belirterek, "Dışişleri Bakanlığımızın, her iki  tarafın koordinesinde bundan böyle, bakanlarımızın ikili görüşmeleri, ikili çalışmalarıyla inanıyorum ki Türkiye-Libya arasındaki süreç çok daha farklı işleyecek. Bakanlarımızın birbirleriyle olan ilişkileri daha da artacak. Bir yıl Türkiye, bir yıl Libya olmak üzere bu konseyi bir araya getireceğiz" dedi. 

YATIRIMLARI HAZMEDEMEYENLER VAR

Türkiye ile Libya arasında askeri, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda tarihi ve büyük bir bağ olduğunu aktaran Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu bağlarla birbirine bağlı iki kardeş ülkenin bugün geldiği nokta, inanıyorum ki çok daha farklı. Bazı sıkıntılar olmadı mı? Oldu ama bu sıkıntılar şu anda aşıldı. 31 müteahhidimiz tekrar çalışmalarını başlatmış vaziyette. Tabi biz, 31 değil 131, 200-300 müteahhidimizin Libya'da faaliyette bulunmasını arzu ederiz. Libya'da sistem yavaş yavaş oturuyor. Libya'nın birliğini, beraberliğini hazmedemeyenler var. Aynı şeyler bizim ülkemiz için de geçerli. Bizim ülkemizin de birliğine, beraberliğine tahammül edemeyenler var. Atılan adımları, yatırımları hazmedemeyenler var. Türkiye'de 100 milyon/yıl kapasiteli bir havalimanının olmasını hazmedemeyenler var. Üçüncü köprünün olmasını hazmedemeyenler var. Marmaray'ın olmasını hazmedemeyenler var. Boğaz'ın altından tüp geçidin olmasını istemeyenler var. Yüksek hızlı trene tahammül edemeyenler var. Bütün bunlar, inanıyorum ki halkı Müslüman olan ülkelerin önündeki en önemli engeller ve bunu hazmedemeyenler de maalesef bu sürece fren yapmak istiyorlar. Bunları ne olursa olsun aşmak durumundayız. Aşacağız, birliğimizle, beraberliğimizle, dayanışmamızla... Libya da bir sıkıntıyı yaşıyor. Bizler dayanışma içinde, inşallah Libya'daki kardeşlerimizin birliğini, beraberliğini Türkiye olarak arzu ediyoruz, istiyoruz. Bunu da başaracaklarına inanıyoruz. Libya, aslında şu anda varlık içinde bir yerde yokluk çekiyor. Bunun sıkıntısını yaşıyor. Onun için de kurumlarının güçlenmesi bizim en büyük arzumuz."

TİCARİ HACİM ARZU EDİLEN SEVİYEDE DEĞİL

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin şu anda arzu edilen seviyede olmadığını belirterek, "3,5 milyar dolar gibi bir ticaret hacmine sahibiz. Bunu herhalde 4'ü bulabilir diye düşünüyoruz fakat bu yeterli değil, bunun çok daha artarak devamı arzumuzdur. Sistem oturdukça işte şimdi bu attığımız adımlar inşallah bu şubat ayı içerisinde 15-16 Şubat gibi Tercihli Ticaret Anlaşması'nın yapılmasıyla çok daha hızlı bir şekilde devam edecek ve bunun bu şekilde devamı da yine ülkelerimiz arasında farklı bir heyecan doğuracaktır. Çünkü Libya halkının Türkiye'ye, Türk halkının Libya halkına olan ilgi, alakası hepimizin malumudur" ifadelerini kullandı. 

Kültürel alanda neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Erdoğan, "Yunus Emre Kültür Merkezi'nin Libya'da tesisiyle alakalı görüşmelerimiz oldu. Tüm bunların yanında aynı şekilde yine Libya'da inanıyorum ki büyükelçilik ve konsolosluklar noktasında bizlere tahsis edecekleri yeni alanlarda çok daha büyük bu noktada büyükelçilik ve konsolosluk binalarını inşallah inşa etmek suretiyle yeni adımlar atacağız ve diplomatik ilişkilerimizi de bu noktada çok daha güçlü, çok daha farklı bir konuma getireceğiz" dedi. 

BAŞARIYLA DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM 

Başbakan Erdoğan, askeri noktada iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün artarak devam ettiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Savunma sanayine yönelik Türkiye'nin Libya'ya verebileceği tabi birçok ürünleri noktasında inanıyorum ürettikleri var. Gerek uçak sanayinde, gerekse deniz fırkateynler, bunun yanında hücumbotlar gibi bu tür şeylerin ihracına yönelik aynı şekilde yine verebileceğimiz ürünlerimizden zırhlı noktada savunma araçları, tüm bunlarla ilgili görüşmelerimizi zaten yaptık ve bundan sonrası da uygulama sürecidir. Uygulama sürecini de başarıyla devam ettireceğimize inanıyorum."

İLK BÜYÜKELÇİYİ BİZ GÖNDERDİK   

Bölgesel konuları da görüştüklerini ifade eden Erdoğan, "Gerek Suriye, gerek Mısır'la ilgili konuları birlikte değerlendirme fırsatını da bulduk. Tabi yine Libya'yla ilgili olarak biliyorsunuz bu yeni dönemde sıkıntıları aştıktan sonra Libya'ya büyükelçi olarak ilk büyükelçiyi biz gönderdik, bu da bizim aslında Libya'ya bakışımızın en önemli yanıydı. Bir dizi projeyi hayata geçirdik, bundan sonra da hayata geçirmeye özellikle devam edeceğiz" diye konuştu. 

Erdoğan, mevkidaşının bu süreç içerisinde Türkiye'ye ikinci gelişi olduğunu anımsatarak,  "İkinci kez bir araya gelerek değerlendirmeleri yaptık. Bundan dolayı ayrıca mutluyuz, memnunuz. İnanıyorum ki bundan sonraki süreç çok daha farklı olacak. Bizler de inşallah önümüzdeki yerel seçimleri müteakiben inşallah Libya'ya iadeyi ziyaretimizi gerçekleştirmiş olacağız. Ben tekrar değerli kardeşime ve heyet üyelerine şahsım ve ülkem adına hoşgeldiniz diyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.