1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Black Panther, ABD'de silahlanarak sokağa indi; beyaz ırkçılara er meydanı çağrısı yaptı
Black Panther, ABD'de silahlanarak sokağa indi; beyaz ırkçılara er meydanı çağrısı yaptı

Black Panther, ABD'de silahlanarak sokağa indi; beyaz ırkçılara er meydanı çağrısı yaptı

Black Panther'den aşırı beyaz ırkçılara "Er Meydanı" çağrısı...Black Panther nedir, ne zaman kurulmuştur?

A+A-

George Floyd'un öldürülmesinin ardından ABD'de, kendilerine Black Panther (Siyah Panter) adını veren silahlı bir grup, sokağa indi ve aşırı sağcı beyazlara karşılarına çıkma çağrısı yaptı.

ABD'de George Floyd'un öldürülmesinin ardından kaos ortamı devam ediyor. Son olarak kendilerine "Black Panther" (Siyah Panter) adı veren bir grup sokağa inerek savaş çağrısı yaptı.

 

black-panther1.jpg

ABD'nin Georgia eyaletindeki Stone Mountain şehrinde kendilerine "Black Panther" ismini veren siyahi bir grup, ellerinde silahlarla sokağa çıktı.

BLACK PANTHER'DEN “ER MEYDANI” ÇAĞRISI

Black Panther grubu, beyaz aşırı sağcılara "savaş alanında karşılarına çıkma" çağrısında bulundu. Aşırı sağcılar, er meydanı çağrısına henüz yanıt vermedi. ABD kamuoyu gelişmeleri tedirginlikle takip ediyor.

BLACK PANTHER NEDİR?

Aslında ABD’liler Black Panther’lere hiç de yabancı değil…Black Panther yada diğer ismiyle Black Panther’ler Partisi 1966'da Huey Newton ve Bobby Seale tarafından Afro-Amerikan toplumuna karşı polis vahşetine meydan okumak için kurulmuş siyasi bir örgüttü.

 

black-panther2-004.jpg

Siyah bere ve siyah deri ceketler giymiş olan Kara Panterler, Oakland ve diğer ABD şehirlerinde silahlı vatandaş devriyeleri düzenledi. Kara Panter Partisi'nin 1968'deki zirvesinde yaklaşık 2.000 üye vardı. Örgüt daha sonra, iç gerilimler, ölümcül çatışmalar ve örgütün zayıflamasına yönelik FBI karşı istihbarat faaliyetleri sonucunda geriledi.

Partinin başlangıçtaki amacı, Siyahların yaşadıkları gettolarda devriye gezerek mahalle sakinlerini polis saldırılarına karşı korumaktı. Kara Panterler zamanla bütün Siyahların silahlanmasını, başta askerlik hizmeti olmak üzere beyaz Amerika'ya karşı bütün yükümlülüklerden bağışık tutulmalarını, hapisteki bütün Siyahların salıverilmesini ve beyaz Amerikalıların yüzyıllardır süren sömürüsünün bedeli olarak Siyahlara tazminat ödenmesini talep eden Marksist bir devrimci grup niteliği kazandı. 1960'ların sonlarında üye sayısı en yüksek düzeye ulaşarak iki bini aşan örgütün ülkenin birçok büyük kentinde etkinlik gösteren şubeleri vardı.

Kara Panterlerle polis arasındaki sürtüşmeler, 1960'ların sonları ile 1970'lerin başlarında Kaliforniya, New York ve Chicago'da silahlı çatışmalara yol açtı. Örgütün önderlerinden Newton, bu çatışmalardan birinde bir polis devriyesini öldürmek suçundan hapse atıldı. Bazı parti üyelerinin suç niteliği taşıyan eylemlerde bulunduğu biliniyordu. Ama polisin örgüt üzerindeki sürekli baskısı yer yer şiddet amaçlı saldırılar biçimine büründü. Polisin, Kara Panterlerle ilgili etkinlikleri konusunda birkaç kez Kongre soruşturması açıldı. 1970'lerin ortalarında üye sayısı önemli oranda azalan ve Amerikalı birçok Siyah önderin gözünde saygınlığını yitiren Kara Panter Partisi, şiddet kullanmaktan vazgeçerek geleneksel bir siyasi parti kimliğine büründü. Çalışmalarını Siyahların yaşadıkları mahallelere sosyal hizmetlerin götürülmesi üzerinde yoğunlaştırdı.

Zamanla ortadan kaybolan Black Panther’ler George Floyd olayları protestolarında tekrar ortaya çıktılar.

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler