Bomba iddia: FETÖ dosyası 4 milyon TL'lik köşk karşılığında temizlendi

Bomba iddia: FETÖ dosyası 4 milyon TL'lik köşk karşılığında temizlendi

Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ dosyasının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından temizlendiği iddia edildi.

A+A-

Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından boğaz manzaralı köşk karşılığında temizlendiği iddia edildi.

Köşkün değerinin yaklaşık 4 milyon olduğu öğrenilirken istihbaratçı müdürün mal varlığı ise dudak uçuklattı.

İddiaya göre Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ soruşturmaları tamamlanana kadar yurtdışına çıktı. Taçyıldız’ın yurtdışında bulunduğu 3 Eylül 2017 tarihinde ise pasaport tahdidinin bulunup bulunmadığı İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü personeli tarafından İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir talimatıyla sorgulandı.

 

ahmet-tacyildiz-siyasetcafe.png

Ahmet Taçyıldız

 

KÖŞK AMCASININ ÜZERİNE DEVREDİLMİŞ

 

FETÖ soruşturmaları devam ederken ise Ahmet Taçyıldız’a ait “boğaz manzaralı köşk” istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir üzerine devredildi. Bu şekilde Taçyıldız ve ailesinin FETÖ evrakının temizlendiği iddia edildi.

Bu iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı. Özgür Taşdemir ise görevden uzaklaştırıldı. Soruşturma çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişinin iddialara ilişkin hazırladığı rapor ise “istihbaratçının borsasını” gözler önüne serdi.

Rapora göre Emirgân’da bulunan ve ekspertiz değeri 645 bin 161 dolar olan yani 3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı köşk Ahmet Taçyıldız’ın ortağı Hüseyin Talha Özkul adına kayıtlıydı. Ancak tasarruf yetkisi Taçyıldız’a aitti.

 

'SÖZ KONUSU TAŞINMAZIN SATIŞI BAŞARISIZ BİR KURGUDUR'

 

Ortak Hüseyin Talha Özkul, köşkü 600 bin TL karşılığında Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devretti. Ancak kısa bir süre sonra ise bu köşk istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir ile bağlantıları olan Osmanoğulları İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Babuşçu’nun oğlu O. Babuşçu üzerine yapıldı.

Köşkün elden ele devredilmesine ilişkin Hüseyin Talha Özkul, Adem Taşdemir ve Ayhan Babuşçu’nun ifadeleri alındı. Bu kişilerin çelişkili ifadelerde bulunduklarının aktarıldığı müfettiş raporunda, “Söz konusu taşınmazın satışı başarısız bir kurgudur” denilerek özetlendi.

Ayrıca raporda Özgür Taşdemir ve eşinin 15 Kasım 2018 tarihinde ifadelerinin alınması için İstanbul Valiliği’ne davet edildikleri ancak gelmedikleri aktarıldı.

 

tasdemir-siyasetcafe.jpeg

 

Özgür Taşdemir, 2017 yılında Habertürk sunucu Benan Kepsutlu ile evlenmiş. Çift bir yıl sonra boşanmıştı. Kepsutlu boşanma dilekçesinde Taşdemir'in kendisine şiddet uyguladığını ve bu nedenle bebeğini kaybettiğini iddia etmişti.

 

MAL VARLIĞI MÜFETTİŞ RAPORUNDA


Müfettiş raporunda Özgür Taşdemir’in mal varlığına ve hesap hareketlerine de yer verildi.

 

İşte raporda yer alan eski İstanbul istihbarat şube müdürünün mal varlığı:

 

- Arnavutköy’de bir taşınmaz

- Bahçeşehir Koleji’nde eşi ve kendi adına yüzde 7.5’şer hisse

- Muhtelif tarihlerde 3 adet Mercedes marka otomobil ve Land Rover marka arazi aracı

- 2017-2018 yılları arasında Taşdemir’in hesabında 3 milyon 287 bin 770 TL, eşinin hesabında ise 259 bin 339 TL’lik bir artışın olduğu tespit edildi. Ayrıca Taşdemir’in yurtdışı hesaplarının olduğunun ve bu hesaplara iki defa para transferi yaptığı belirtildi.

- 2018’de ise Belçika’dan Taşdemir’in hesabına 130 bin Avro gönderildiği kaydedildi.

- Taşdemir’e ve eşine ait 2 ayrı banka kasası tespit edildi.

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler