Boşluğuna denk geldi O Tape'yi doğruladı

Boşluğuna denk geldi O Tape'yi doğruladı

17 Aralık sürecinde yayınlanan ses kayıtlarındaki tekke iddiası doğru çıktı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 17 Aralık sürecinde Twitter’da paylaşılan ses kayıtlarıyla kamuoyuna duyurulan İstanbul’daki Okçular Tekkesi’nin Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu Okçular Vakfı’na verildiği iddialarını doğruladı. Arınç, tekkenin “eğitim, spor, kültür ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere” vakfa tahsis edildiğini bildirdi.


30 Mart yerel seçimleri öncesi YouTube’a da yüklenen ses kayıtlarında yer alan iddialara göre tekkeye ilişkin iki farklı telefon konuşması yapılıyordu. İddiaya göre bunlardan ilki Bilal Erdoğan ile tekkenin kullanım hakkını belediyeden devralan KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım arasında geçiyordu. Kayıtlara göre, Yıldırım, Okçular Tekkesi’nin durumuna ilişkin Erdoğan’a bilgi veriyordu. Yıldırım, tekkenin vakfa tahsis edilebilmesi için belediyenin kendilerine verdiği üst kullanım hakkını iade etmesi gerektiğini söylüyordu. İkinci konuşmada ise bu kez Yıldırım’la Sami Kılıç adlı belediye bürokratı olduğu öne sürülen bir kişi konuşuyordu.

‘Eğitim ve kültür için tahsis edildi’

Tapelerin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, konuyu TBMM gündemine taşımış ve Başbakan Yardımcısı Arınç’a, “Okçular Tekkesi ve arazisi Okçular Vakfı’na satış yoluyla mı yoksa tahsis yoluyla mı devredilmiştir? Bu iş için KİPTAŞ’a verilen bedel nedir” diye sormuştu. Oran, soru önergesinde tapeleri de anımsatmıştı.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Fırat Kozok'un haberine göre Oran’ın önergesini yanıtlayan Arınç, “İstanbul ili, Beyoğlu ilçesinde bulunan Okçular Tekkesi de eğitim, spor, kültür ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edilmiştir” dedi.

‘Hayır işleri hep Erdoğan ailesine’

Arınç’ın yanıtını değerlendiren Oran, “Tayyip Erdoğan ve mahdumları maşallah her akçalı, para getiren işin altından çıkıyorlar. Bu hayır işlerinin hep Erdoğan’a, aile üyelerine, yakın çevresine rastlaması ne güzel tesadüf! Bu kadar tesadüf ancak planlayarak olur, diye bir laf var. Elbet bir gün bu saadet zinciri kırılacaktır. O zamana kadar ‘çekinmeyin, yiyin efendiler yiyin, doyuncuya kadar tıksırıncıya kadar yiyin’ diyorum” dedi.

2. Bayezıt kurdu

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethini başlattığı alanda 500 yıl önce 2. Bayezıt’ın kurduğu Okçular Tekkesi, dünyanın en eski okçuluk kulübü olarak niteleniyor. Tekke, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla başlayan proje kapsamında yenilendi. Tesis içerisinde 120 metrelik olimpik-uluslararası yarış sahası, ok ve yay imalat atölyesi, kütüphane, hünkâr köşkleri, mescit, kapalı spor salonları, antreman sahaları bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.