1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bozuk dişler depresyon sebebi
Bozuk dişler depresyon sebebi

Bozuk dişler depresyon sebebi

Dişlerindeki dizilim bozuklukları nedeniyle pek çok insan mutsuz. Ancak gelişen teknolojilerle bunlar kolayca düzeltilebiliyor. Diş hekimi Aslı Tapan, ‘18- 24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ öncesinde diş bozuklukları ve tedavileri hakkında bilgi verdi

A+A-

Dişler aslında insan sağlığının önemli bir parçası, ayrıca güzelliği bütünleyen ve tamamlayan en önemli ögelerinden biri. Diş yapısı sorunlu insanlar gülerken ağızlarını kapatıp dişlerini göstermeden tebessüm etmeyi tercih ederler. Bu durum ise insanların sosyal ilişkilerini kısıtlayabiliyor.

 

asli-min.jpg

 

 

BOZUKLUKLAR GİDERİLEBİLİR

Diş diziliminin bozuk olması, diş etlerinin fazla görünmesi ya da ön dişlerde olan çürükler insanları mutsuz ediyor. Dişlerinde dizilim bozukluğu olan bir kişi bu durumun estetik tellerle giderilmesini isteyebiliyor. Bütün bu işlemler yapılırken, diş bütünlüğünün korunmasına özen gösterilmeli ve bozukluklar düzeltilirken dişe en minimal düzeyde müdahalede bulunulması gerekmektedir. Diş kesilmeden, diş minesine zarar verilmeden, dişler düz bir seri halinde dizilmeli ve bütün bu tedavilerin hastanın beklentisini karşılayacak şekilde yapılmalıdır.

 

 

 

ESTETİK ORTODONTİ BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR

Bu tip bozukluklarda estetik ortodonti çok güzel sonuçlar vermektedir. Tel takılmasına gerek kalmadan şeffaf plaklarla dizilim bozuklukları çözülebilir. Şeffaf plaklarda inisiyatif hastadadır. Ne kadar düzenli kullanılırsa sonuç o oranda başarılı olmaktadır. Aynı zamanda çenenin ve dişlerin arka tarafına takılan ortodontilerle de diş dizilimleri düzeltilebilmektedir. Bu teknikler diş dizilim bozukluklarında en yeni çözümler arasında yer alır. Eğer kişinin çürükleri de varsa diş dizilimi düzeltildikten sonra laminelerle veya estetik dolgularla çürük tedaviler yapılmaktadır.

 

UYGUN GÜLÜŞ TASARIMI YAPILMALI

Kişiye özel gülüş tasarımı yapılırken hastanın kişisel özellikleri de önemli yer tutar. Kişiyi mutsuz eden sebep belirlendikten sonra kişiye en uygun tasarım planlanmaktadır. Daha sonra hastanın beklentilerine ve yüz yapısına en uygun wax up’lar tasarlanarak dişlerin nasıl olacağını hastalara gösterilebilmektedir.

 

 

Burada önemli olan yüzün bir parçası olan ağız ve dişlerde hem sağlıklı hem de estetik bir görünüm elde edebilmektir.

 

 

 

DİŞ BEYAZLATMAK İÇİN DE HEKİME BAŞVURULMALI

Dişlerin sağlıklı olmasının en önemli göstergelerinden biri lekesiz ve beyaz olmalarıdır. Birçok insan bu sebeple marketlerden ve eczanelerden temin ettikleri diş beyazlatma ürünlerini bilinçsizce kullanarak dişlerine zarar verebilmektedir. Bu ürünler dişlerde geçmeyen hassasiyet problemlerine, çizilmiş diş minesi problemlerine neden olabilmektedir.

 

 

Diş beyazlatma işlemlerinin dişlere zarar verilmeden hekim kontrolünde yapılması ve diş beyazlatma ürünleri alınırken mutlaka bir diş hekimine danışılması gerekmektedir. Diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemi ara seanslarla birlikte 8 ayda bir yaptırılabilir.  

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.