Bu ilçede AKP'lilere rahat yok

Bu ilçede AKP'lilere rahat yok

Yerel seçimlerin yenileneceği Mahmudiye'de Melih Gökçek'ten sonra Nabi Avcı ve Mehdi Eker'e de soğuk duş!

Mahmudiye ilçesine gelen bakanlar Nabi Avcı ile Mehdi Eker, ellerinde 'Mazot uçtu, buğday düştü' yazılı dövizleri taşıyan bir grup çiftçinin protestosu ile karşılaştı.

 

Eskişehir'deki çeşitli açılış törenlerine katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Güngör Azim Tuna ve AKP Milletvekili Salih Koca, 1 Haziran'da belediye başkanlığı seçimlerinin yenileneceği Mahmudiye ilçesine geldi.
 

İlçe girişinde valiliğe ait araçlardan inen bakanlar Nabi Avcı ve Mehdi Eker, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in seçimlerde kullandığı AKP amblemli, üzerine ve plakasında 'Melih Gökçek' yazılı olan otobüse bindi.

2 bakan vatandaşları otobüsün ön camından selamlayarak ilçe girerken, Vali Güngör Azim Tuna'nın ise kendi makam aracıyla yemek yiyecekleri restorana gitti. Cadde ve sokaklarda otobüsle tur atan bakanlar daha sonra valinin bulunduğu restorana gelerek yemek yedi.
 
Yemeğin ardından Nabi Avcı, Mehdi Eker, Güngör Azim Tuna ve Salih Koca valiliğe ait sivil plakalı bir minibüse binerek ilçede sırasıyla Hayvan Hastanesi, Devlet Hastanesi ve Atlı Terapi Merkezi'ni ziyaret etti.

OTOBÜSÜ GRUBUN ÜZERİNE SÜRDÜ!
 
Bakanların bulunduğu konvoy geçiş yaparken yaklaşık 10 kişi 'Mazot uçtu buğday düştü', 'Tarlada elektrikler kesik, buğday kurudu' ve 'TJK satılıyor hipodrom yalan yalan' şeklinde yazılı dövizlerle protesto gösterisinde bulundu. Çevik kuvvet polisleri grubu konvoydan uzaklaştırmaya çalıştı. Konvoyun en arkasından giden Melih Gökçek yazılı otobüs, orta refüjden dönerken virajı geniş alınca ellerinde döviz bulunan gruba çarpma tehlikesi yarattı.

Gruptakiler otobüs sürücüne tepki gösterdi. Kısa süren gerginliğin ardından otobüs sürücüsü aracıyla uzaklaştı. Gruptakiler polislere "Otobüsü üzerimize sürdü. Şikayetçiyiz. Lütfen gereğini yapın" dedi ancak otobüs sürücüsü hakkında herhangi bir işlemin yapılmadığı belirtildi.

BAKAN EKER SORULARI YANITLADI
 
Bakan Mehdi Eker, Mahmudiye ilçesinde basın mensuplarının yönelttiği çeşitli soruları yanıtladı. Eker, "Hububat ödemeleri ne zaman yapılacak?" sorusuna "Bu ay 1 milyar 641 milyon lira Türkiye'de çiftçilere ödeme yapıyoruz. Bunlar karşılıksız nakdi hibe destekler. Bunun önemli bir kısmını yağlı tohumlu bitki ödemeleri, hububat ödemeleri, hayvancılık ödemeleri. Bununla toplam yıllık ödeyeceğimiz 9,7 milyar Türk Lirası'nın 6 milyarı ödenmiş olacak ayın 29'unda" yanıtını verdi.
 
Bakan Eker bir gazetecinin "Belirli bölgelere kurulan kuraklık kriz merkezlerinin son durumu nedir?" sorusu üzerine, bu yıl kış aylarında Türkiye'nin bazı bölgelerinde yağışın az olduğunu söyledi. Eker konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
KURAKLIK TAHMİNLERİ YAPILIYOR
 
"Bunlardan birisi de bulunduğumuz bölge, Geçit Kuşağı Bölgesi. Mesela orta Anadolu'nun Güney bölgesi. Akdeniz'in bazı bölgeleri. Buralarda maalesef kışın yeteri kadar yağış almadı. Buna bağlı olarak bir takım tahminler yapılıyor. Ölçümler, değerlendirmeler yapılıyor. Ama sadece tahmin. Mayıs ayı yağışları önemli ölçüde bunu gideriyor. Piyasada işte meyve, sebze fiyatlarına bağlı zaman zaman medyada programlar izliyorum. Bunlar gerçeği hiçbir şekilde yansıtmıyor. Çünkü daha bu yılın kuraklığıyla ilgili hiçbir ürün ortaya çıkmış değil. Dolayısıyla yani kışın olan veya ilk baharın erken aylarındaki yağış azlığı sebebi ile şu anda piyasaya çıkan bir ürün zaten yok. Dolayısıyla birileri de bunu speküle etmesin. Ona fırsat vermeyin. Özellikle siz basın mensupları olarak da buna alet olmayın. Çünkü bunun üzerinden birileri bunları alıp fiyat artışlarına gerekçe göstermeye kalkışıyor. Bu da doğru da değil. Şuanda çıkmış olan sebze, meyveler seralardaki ürünler. Bunun kuraklıkla bir ilişkisi yok."
 
BUĞDAY İTHALİ YOK
 
Eker, bir basın mensubunun buğday ithal edileceği yönünde söylentilerin olduğunu belirtmesi üzerine "Türkiye'nin buğday ihtiyacı 17-18 milyon tondur. 18 milyon buğday ürettiğimizde bütün ihtiyaçlarımızın tamamı giderilmiş oluyor. Geçen sene Türkiye, 22 milyon ton buğday üretti. Elde yeteri kadar stok var. Bu senenin beklediğimiz rekoltesi de Türkiye'nin ihtiyacının çok üzerinde. Yani öyle bir şey yok. Allah korusun öyle bir tehlike yok" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.