1. YAZARLAR

  2. Volkan AYDEMİR

  3. Bugün 23 NİSAN Neşe Doluyor İnsan
Volkan AYDEMİR

Volkan AYDEMİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Bugün 23 NİSAN Neşe Doluyor İnsan

A+A-

Yaşımız kaç olursa olsun, Cumhuriyet çocuklarıyız Biz.


23 Nisan'lar da 19 Mayıslar gibi heyecanlı geçer elbette. Yüzyılı aşkın bir davanın günümüzde açan çiçekleridir  milli bayramlar.

Köklerinde Göktürkler, Metehan'lar Oğuz Kağan'lar olan bir ağacın köklerinde yatar geçmişimiz. Covid-19 tedbirleri kapsamında sokaklarda, şenliklerle kutlanmasa da, önemli olan yüreklerde devam eden coşkusudur.


Son yüzyıldaki kutlu yürüyüşümüz 23 Nisan 1920'de Ulusal Milli Egemenliğimizin göstergesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ile olmuştur. Yüzyılı aşkın süredir Türk Ulusu bağımsızlığını ve hür iradesiyle idare edilmesinin ve yönetimde temsil edilmesinin, ülke idaresinde söz hakkının bulunmasının güzelliğini yaşamaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu bulunduğu yüzyıllara uygun olarak yönetilmiştir. Fakat, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Dünyada yönetim şekilleri yeni sistemlere evriliyordu. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşları Anadolu insanıyla birlikte emperyalist ve işgalci devletlerden temizlediği vatan topraklarında yeni dünya sistemine uygun, medeni, akılcı ve idarecisi halk olan bir devlet oluşturmasının çabası ile, 23 Nisan 1920'de yine bir Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisini dualarla açtılar. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Türkiye Büyük Millet Meclisinin Meclisin açılışı hatırasına Bu günü Türk Ulusunun çocuklarına ve Dünya Çocuklarına hediye etti!


Şimdilerde görüyorum ki; kimi köşe yazarları -Cumhuriyet'e atıfta bulunarak: 1980'e kadar  yani ABD'nin ve Batının liberal Demokrasi sisteminin yoğun olarak ülkeye ilk adımı olan tarihte diyebiliriz- "yaklaşık yüzyıl boyunca 1980'e kadar ağır bir rejim altındayız" diye bir söylemin ardından, "Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğunun devamıdır" diye bir düşünce içine girerek gaflette bulunmuştur.
Bu söylemlerin sahiplerine bu millet, 15 Temmuz 2016'dan sonra kenetlenerek en büyük cevabı verdiler.


Demek o ki; herkesin fikri olabilir ama, insanlar uzmanlık alanlarına göre fikir beyan ederse daha doğru olur. Yani Matematikçi, Fenci kendi alanında daha doğru söylemlerde bulunur, tarihi tarihçilere, politika ve uluslararası ilişkileri de yine uzmanından dinlemek gerekir. Ben ticaretten bir bakkal kadar anlamam, Bakkalda inşaat yapmamalı. Neyse sayın hocamız buradan alır kendisinin olanı sanırım.

ULUSUMUZUN MİLLİ EGEMENLİĞİNİN KAYITSIZ ŞARTSIZ TEMİNATI OLAN, TBMM’NİN AÇILIŞININ 101. YILDÖNÜMÜ  VE  ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN BARIŞIN GÜVERCİNİ OLARAK BİZLERE EMANET ETTİĞİ;  SEVGİ DOLU YÜREKLERİ VE GÜLER YÜZLERİYLE BUGÜNE ANLAM KATAN ÇOCUKLARIMIZIN VE AZİZ ULUSUMUZUN; ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!..

KALIN SAĞLICAKLA!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.