1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bugün ikinci bir bayram daha var unutma: Türk Dili Bayramı!
Bugün ikinci bir bayram daha var unutma: Türk Dili Bayramı!

Bugün ikinci bir bayram daha var unutma: Türk Dili Bayramı!

Her ne kadar buruk ve öncekilerden farklı olsa da bugün dini bayramlarımızdan biri olan mübarek Ramazan Bayramını idrak ediyor olsak da ikinci bir bayramımız var bugün.

A+A-

Bugün aynı zamanda “Türk Dil Bayramı”… Aynı güne tesadüf etmeleri sebebiyle de bir başka anlamlı. Dinimiz ve dilimiz... Kültürümüzün iki birleştirici gücü, iki taşıyıcı kolonu.

TÜRK DİL BAYRAMI NEDİR?

Karamanoğlu Mehmet Bey’in 744 yıl önce, 13 Mayıs 1277 tarihinde “Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya.” şeklinde fermanı, Türkçenin devlet dili olması ve yeni nesillere aktarılmasında önemli bir kavşak noktasıdır. Kimi kaynaklarda Türkçe hakkındaki bu kararın Selçuklu Divani tarafından alındığına yönelik iddiaların da olduğunu (örn. Prof. Erdoğan Merçil) belirtmek lazım.

Bu adımla birlikte Türkçeyi koruma altına almak istemiş ve diğer Anadolu beyliklerindeki kıvılcımı ateşlemiştir. Burada dil birliğinin milli birlik ve beraberlikte ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmektedir. Dilimize ne kadar sarılırsak ve korursak birlikte yaşam irademiz de o denli güçlü olur.

Yeri gelmişken “Dil Bayramı” adıyla bir başka önemli günün olduğunu da eklemek gerekiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanıyor.

Her ikisi de bir zincirin halkalarıdır desek sanırım yanlış olmayacaktır . 13. Yüzyılda Türk dilini yaşatmak için nasıl bir karar alındıysa Atatürk de yaptığı dil devrimiyle Türkçeyi yücelten lider olarak tarihe geçmiştir. Türk Dil Kurumu’nu kuran ve bir yıl sonra Türk Dünyasına seslenen Atatürk şu çağrıyı yapmıştır: “…Hazır olmak, yalnız o günü susup beklemek değildir, hazırlanmak lâzımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevî köprülerini sağlam tutarak! Dil, bir köprüdür; İnanç, bir köprüdür; Tarih, bir köprüdür….Onların bize yaklaşmasını bekleyemeyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli…”
Kaynak: Prof. Dr. Kürşat Zorlu

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.