1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bursa Büyükşehir dolandırıcılık davasından neden vazgeçti? N Kolay'ın adı da geçiyor
Bursa Büyükşehir dolandırıcılık davasından neden vazgeçti? N Kolay'ın adı da geçiyor

Bursa Büyükşehir dolandırıcılık davasından neden vazgeçti? N Kolay'ın adı da geçiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, bilinmeyen bir nedenden dolayı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “nitelikli dolandırıcılık” suçuyla yürütülen soruşturmadan vazgeçti.

A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sayıştay Başkanlığı’nın raporuna rağmen Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “nitelikli dolandırıcılık” suçuyla yürütülen soruşturmadan vazgeçti.

 

Davaya konu şirket Çalık Holding’e ait Aktif Bank bünyesinde akıllı şehir teknolojileri üreten teknoloji şirketi E-Kent…

 

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca; Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kentin ulaşım ağından sorumlu şirketi BURULAŞ’ın BUKART’lar aracılığıyla elektronik ücret toplama sisteminde “nitelikli dolandırıcılık” suçu işlendiğine dair hukuki süreç başlatılmıştı.

 

BURULAŞ yönetimi, davadan vazgeçerken, mahkeme “kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. Bursa, Büyükşehir Belediyesi’nin şikayetinden neden vazgeçildiğinin yanıtını arıyor.

 

2015 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda BURULAŞ’ın elektronik ücret toplama sisteminde iç kontrol zafiyetinin olduğuna dair 12 milyon 740 bin 948 TL zarar oluştuğu belirtilmişti.  BURULAŞ’ın “elektronik bilet” işini Çalık Holding’in bankası, Aktif Bank’a bağlı, “E-Kent” isimli şirket yapıyordu.

 

Görevden el çektirilen geçmiş dönem Belediye Başkanı Recep Altepe döneminde yapılan anlaşma ile yolcu biletlerinin bedellerinin BURULAŞ hesabında toplanması gerekirken bankanın bilinmeyen bir hesapta toplaması, ödemelerin geciktirilmesi üzerine yapılan denetimlerde Aktif Bank’ın N-kolay adı ile kendi paralel bayi ağını kurduğu, burada toplanan paranın BURULAŞ’a değil Aktif Bank’ta önceleri bilinmeyen bir hesaba gittiği tespit edilmişti. Bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunulurken, Levent Fidansoy’un Genel Müdürü olduğu BURULAŞ tarafından dava açılmıştı.

kagit-001.jpg

“ZARAR YOK, VAZGEÇTİK”

Bursa 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11.12.2015 tarihli kararı ile Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma neticesinde, 2 yıllık süreçte nitelikli dolandırıcılık suçu işlendiği kanaatine varılmıştı.

2015 yılında başlatılan soruşturma, 28 Kasım 2018 tarihinde BURULAŞ yetkililerinin davadan vazgeçildiğine dair başvurusu üzerine iptal edilirken, bu evrak Bursalı gazeteci Atilla Sağım’ın tele16.com sitesinde yazdığı köşe yazısıyla kamuoyuna yansıdı.

 

BURULAŞ A.Ş tarafından elektronik bilet satış sisteminde şirket kasasında olması gereken paranın Çalık Holding’e bağlı Aktif Bank’ta bilinmeyen bir hesapta tespit edilmesiyle önceki Belediye Başkanı Recep Altepe döneminde başlayan yargı süreci,yeni başkan Alinur Aktaş tarafından göreve getirilen BURULAŞGenel Müdürü Kürşat Çapar tarafından sonlandırıldı.

Belgeye göre BURULAŞ tarafından “Soruşturma konusunda alacağa ilişkin müvekkil şirket yetkililerince teknik ve finansal inceleme yapılmış olup, çalışma neticesinde BUKART dolumlarına ilişkin müvekkil BURULAŞ hesabına yatırılmayan bir tutar bulunmadığı anlaşılmıştır. Yine bağlı olarak tarafımızca yapılan teknik ve finansal incelemelerde müvekkil sistemine yansıtılmayan bir dolum, işlem bulunmadığı, firmanın herhangi bir alacağının söz konusu olmadığı ve buna mukabil herhangi bir kamu zararının oluşmadığı anlaşılmıştır. Dilekçemiz ekinde müvekkil şirket ekinince “Elektronik Ücret Toplama Sisteminde E-pos bayi dolumlarına ait veri tespitine ilişkin” yapılan çalışmayla ilgili tutanak ve veriler yer almaktadır. Şikayet konusu edilen şirket yetkililerinin her biri için ayrı ayrı olarak şikayetimizden vazgeçtiğimizi beyan ederiz” denildi.

 

SAYIŞTAY 12 MİLYON EKSİKLİK TESPİT ETTİ

Oysa…

2015 yılı Sayıştay Başkanlığı’nca yapılan denetimlerin ardından yayınlanan raporda, şirketin elektronik ücret toplama sisteminde iç kontrol zafiyetlerinin olduğu belirtilmişti.

Rapora göre; E-Kent Ücret Toplama Sistemleri A.Ş. ile yapılan son sözleşme 15.07.2010 – 15.07.2015 tarihleri arasında hüküm sürdü.

 

Raporda şu ifadelere yer verilmişti:

“Bu faaliyet dönemleri itibarıyla sistemi kuran ve işleten firma sistemin veritabanına hakim bir konumda hareket etmekte olup sistemin kontrolünü ve verilerin hareketini tek elden değiştirme ve yönetme imkanına haizdir. Şirket, veri tabanına yapılan müdahaleleri, verilerin doğruluğuyla oynanması durumunu sistem gereği görememektedir. Örneğin 28.10.2014 tarihli mutabakatta E-kent Ü.T.S. ücret bedellerini BURULAŞ’ın hesabına eksik aktarım yaptığını kabul etmiş ve bu kapsamda 12.740.948,69 TL tutarı şirketin hesabına yatırmıştır.

Ancak bu tutarın doğruluğuna ilişkin herhangi hesaplamanın sistemden anlaşılmaması nedeniyle BURULAŞ tarafından yapılamamış olup, bu tutar sistemi işleten Şirket tarafından hesaplanarak doğruluğuna dair bir kanıt elde edilmeden BURULAŞ tarafından aktarım kabul edilmiştir. Şirketin gelirlerinin büyük kısmı ücret toplama mekanizmasından sağlanmakta olup sistem gereği kontrolünün yapılmaması şirket adına büyük risk oluşturmakta ve örnekte olduğu gibi sistemi yöneten şirketin elektronik ücreti doğru biçimde aktarmadığı durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

15.07.2015 tarihinden itibaren BURULAŞ’ın kendi personeli ile yürütülen elektronik ücret toplama sisteminin 15.07.2015 tarihinden önceki döneme ilişkin ücret, kontör ve banka tutar devirlerinin kontrol edilmediği görülmüş olup sistemin önceki dönemlerdeki riskleri aynen barındırdığı, sistemi yöneten, veri tabanını kontrol eden kişilerin sisteme dışardan müdahale edebildiği, verileri değiştirebilmesini engelleyecek bir güvenlik önleminin olmadığı ve verilerin doğruluğuna dair kontrollerin etkili çalışmadığı görülmüştür.

Raporda E-Kent’in verilerle oynadığının bir kanıtı olarak verilen, 28.10.2015 tarihli mutabakatla eksik yatan 12.740.948,69 TL tutarın sonradan BURULAŞ hesabına yatırılması olayı farklı bir konu ile ilgilidir. E-Kent A.Ş. BURULAŞ onayını almadan ve habersiz olarak sistemde elektronik kartlara dolum yapan POS cihazlarının benzer bir görevi yapan ve başka bir banka hesabı ile ilişkilendirilen POS cihazlarıyla bayilikler vermiş ve sistemde kullanılan elektronik kartlara illegal yollardan dolum yapmıştır. EÜTS içerisinde bulunan tüm kayıtlı POS’ların yaptığı işlemler raporlarda görülürken, E-Kent A.Ş. tarafından sisteme sonradan sokulan bu POS cihazları ile yapılan işlemler görülememiştir.

Olayın ortaya çıkmasından sonra, kaçak POS’ların yaptığı işlemlerin raporları alınmıştır. Kaçak POS’larla yapılan işlemlerde, kayıtların başka bir banka hesabında bulunması sebebiyle, savcılık kanalıyla banka kayıtlarında inceleme talebinde bulunulmuştur. N Kolay olayı olarak adlandırılan bu oluşum ile ilgili hukuki süreç devam etmektedir. Sözleşmenin bittiği 15.07.2015 tarihinden önceki döneme ilişkin ücret, kontör ve banka tutar devirlerinin tespiti amacıyla E-Kent A.Ş.’den, uluslararası denetçi büyük bir firma aracılığıyla, sistem raporu talep edilmiştir.”

 

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.