Cami yapacağız diye aldılar ama..

Cami yapacağız diye aldılar ama..

Meclis'e gönderilmeyen Sayıştay Raporu'nda tartışma yaratacak tespitler var.

Vatan'dan Gülümhan Gülten'in haberine göre Sayıştay’ın Meclis’e gönderilmeyen bir raporu, kamu arazilerinin devriyle ilgili tartışma yaratacak bir gerçeği ortaya çıkardı. Sayıştay’ın 2013 yılı Ağustos ayında tamamladığı Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) raporunda çok tartışılacak bir işleme yer verildi. Raporda, Ankara’nın en değerli bölgelerinden biri olan Samsun-Konya Yolu’ndaki DHİM’ye ait 14 bin metrekarelik arazinin, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bedelsiz devredildiği belirtildi.


Diyanet istedi

Söz konusu gelişme, Sayıştay’ın 2013 Ağustos ayında tamamlanan DHMİ 2012 yılı hesaplarına ait raporun 38-40. sayfalarında yer alıyor. Raporda kuruma verilen zararın altını çizen Sayıştay, işlemlerin baştan sona yanlışlığına dikkat çekiyor.

Sayıştay raporunda yer alan bilgilere göre süreç şöyle işledi: DHM Genel Müdürlüğü, 2007’de 22.4 milyon TL bedel ödeyerek Samsun-Konya yolu üzerindeki 14.002 metrekarelik araziyi kamulaştırdı. Arazi, “Hava Seyrüsefer Hizmet ve Eğitim Kompleksi” yapılması amacı ile 2011 yılı Yatırım Programına alınarak, proje ihalesine çıkıldı. Ancak bu sırada Diyanet’ten DHMİ’ye gelen 5.9.2011 tarih ve 6578 sayılı yazı ile arazinin cami yapılmak üzere kendilerine tahsisii talep edildi.

DHMİ, Diyanet’e gönderdiği yazıda, arazinin bedelsiz devredilemeyeceği vurgulandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen 6.10.2011 tarih ve 8089 sayılı yazıda ise, kendilerine,yasa gereği satın alma ve kamulaştırma ödeneği ayrılmadığı belirtilerek arazinin bedelsiz bir kez daha istendi.

DHMİ Yönetim Kurulu, bu yazının geldiği gün toplanarak 7363 ada, 17 nolu parseldeki arazinin, cami yapılması için Diyanet’e bedelsiz devri için Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmasına oy birliği ile karar verdi. Daha sonra Ulaştırma Bakanlığı, kendisine ait arazinin Diyanete bedelsiz devri için girişimde bulundu. Bakanlar Kurulu da bu girişim sonucunda 11.10.2011 tarih ve 2011/2349 sayılı kararı ile arazinin bedelsiz olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesini kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu kararına müteakip Yenimahalle Tapu Sicil Müdürlüğü’nde imzalanan 6.04.2012 tarih ve 15030 yevmiye nolu resmi senet ile taşınmazın bedelsiz olarak Maliye Hazinesi’ne devri yapıldı.

Zarar kaydedildi

Kuruluş, 25.06.2012 tarihinde 15097 sayılı yevmiye kaydı ile “Maddi Duran Varlık” hesabında 23,1 milyon TL ile izlenen taşınmazın terkinini yaparak, söz konusu tutarı “Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar” hesabına kaydetti. Ardından da arazi Diyanet’e devredildi.

’AVM için ön görüşme yapıldı’ iddiası

Sayıştay raporunda devrin gerçekleştiği 2011 Ekim ayından Ağustos 2013 tarihine kadar söz konusu arazide cami yapımına ilişkin hiçbir girişimde bulunulmadığı özellikle vurgulandı. Sayıştay raporuna da yansıyan bu olaylar dizisinin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait bir vakıf üzerinden söz konusu araziye AVM yapılması için bir çalışma başlatıldığı bilgisi kulislere sızdı. Resmi olarak doğrulanmayan bu bilgiyle ilgili yetkililer, söz konusu AVM için bazı markalarla ön görüşmelerin yapıldığını belirttiler.

Vatan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.