1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cemal Kaşıkçı’nın cesedi fırında yakıldı!
Cemal Kaşıkçı’nın cesedi fırında yakıldı!

Cemal Kaşıkçı’nın cesedi fırında yakıldı!

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni gelişme yaşandı. Emniyet kaynaklarına göre Kaşıkçı’nın, Suudi Konsolosun evindeki büyük bir fırında yakıldı.

A+A-

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıktı ancak cesedinin nerede olduğu konusu henüz netlik kazanmadı.

Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturması kapsamında Türkiye’ye gelen Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi Konsolosluğuna gelmiş ancak içeri alınmamıştı.

Uluslararası çapta tepkiler ve yaptırımlar da söz konusu olmasına karşın, Suudi Arabistan bu konudaki sessizliğini koruyarak, olayı ört pas etme tavrını devam ettirdi.

KONSOLOSUN EVİNDE ASİT BULUNDU

Cinayetin ardından pek çok iddia ortaya atılmaya başlanmış, yaşanan en büyük tartışmalardan biri de, Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin olaydan yaklaşık iki hafta kadar sonra evinde arama yapılacakken ülkesine gidip geri dönmemesiydi.

Al Jazeera, daha önce Suudi konsolosun evinde hidroflorik asit ve özel kimyasal kalıntıların bulunduğunu duyurmuş, Türkiye’deki Başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bulguların Cemal Kaşıkçı’nın vücudunun tamamen yok edildiğini gösterdiğini aktarmıştı.

KAŞIKÇI’NIN CESEDİ FIRINDA YAKILDI

Al Jazeera Arabic’in Türk yetkililere dayanarak hazırladığı belgeselde, Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldükten sonra vücut kısımlarının içinde bulunduğu inanılan torbaların, Suudi Konsolosun ikamet ettiği evine nakledildiği ileri sürüldü. Türk makamlarının incelemelerine göre Kaşıkçı’nın cesedi evin bahçesinde bulunan fırında yakıldı. Söz konusu tandır ise ilk kez görüntülendi.

kasikci-tandir.Jpeg

DNA’DAN TEK BİR ZERRE BIRAKILMAYACAK

İstanbul Emniyet Müdürlüğü 2018 çalışmalarını faaliyet raporunda Cemal Kaşıkçı cinayetine de yer verilirken Kaşıkçı’nın öldürüldükten sonra cesedinin nasıl yok edildiğine dair bulgular da dikkat çekmişti. Habertürk’ün özel olarak hazırladığı haberde, bu raporda yer alan 2’si su kuyusu diğerleri de doğal gaz ve odun ateşi ile yanan tandır kuyusu olmak üzere 3 kuyuya vurgu yapılmış ve kuyunun yüksek ateş ile ısı değerinin bine yükseltilebildiği belirtilirken, o ısıda DNA’dan tek bir zerre bırakılmayacağı kaydedilmişti.

BAHÇE KUYUSUNUN ARAMASINA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Suudi yetkililer, arama ve inceleme sırasında başkonsolosluk konutunun bahçesini ve bahçe içerisindeki kuyuyu izin kapsamı dışında olduğu gerekçesiyle aratmamış, sonraki süreçte yapılan taleplere rağmen bahçe ve kuyunun aranmasına müsaade edilmemişti.

FIRINDA METAL BİLE ERİTİLEBİLİNİR

Al Jazeera, Suudi Konsolosun evindeki fırını yapan bir işçiyle yaptığı röportajda, fırını yapan işçinin Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin istediği fırının özelliklerinin, boyutunun yazılı olduğu bir kağıdın kendisine ulaştığını ve bu özelliklerin çok şaşırtıcı olduğunu belirttiği ifade edilirken, fırının özelliğinin metalin erimesi için yeterince sıcak ve derin olması, fırının 1000 derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanması gerekiyordu.

NE OLMUŞTU?

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.

SİYASETCAFE.COM

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.