Cemil Meriç'in evi müze oluyor

Cemil Meriç'in evi müze oluyor

Göçmen bir ailenin çocuğu olarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde dünyaya gelen yazar, çevirmen ve eğitimci Cemil Meriç'in yaşadığı ev, müzeye dönüştürülmek için restore ediliyor.

Hatay Valiliği öncülüğünde, İl Özel İdaresi, Reyhanlı Kaymakamlığı ve Reyhanlı Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen restorasyon kapsamında, Meriç'in 1916'da dünyaya geldiği ev turizme kazandırılacak.


Restorasyon sorumlusu Yunus Irmak, yaptığı açıklamada, Cemil Meriç'in yaşadığı evin yaklaşık 120 yıllık olduğunu söyledi. Taş binanın restorasyonunu titizlikle yürüttüklerini ifade eden Irmak, Halep taşı kullanarak orijinal dokuyu koruduklarını kaydetti.

Restorasyonun yüzde 70'ini tamamladıklarını vurgulayan Irmak, çalışmayı kısa sürede bitirip, kendini ilme adamış Meriç'in yaşadığı evin müze olarak ziyarete açılacağını belirtti.

Cemil Meriç'in annesinin dayısı olduğunu söyleyen Derya Tellioğlu ise 1900'lü yılların başında Meriç'in babasının, tayin nedeniyle ilçeye geldiğini, evin aileye ücretsiz verdiğini kaydetti.

Cemil Meriç'in ilim ve fikir adamı olduğunu ifade eden Tellioğlu, onu anlamak için eserlerini okumak gerektiğini söyledi.

Müzenin bir katında, Cemil Meriç ve ailesinin kronolojik hayat hikayesi ve eserleri yer alacağı, diğer katın ise Meriç'in yaşadığı şartların teknolojinin imkanlar kullanılarak ışık, ses ve görsel efektlerle anlatılacağı bildirildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.