1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. CHP’den emekliler için sürpriz teklif
CHP’den emekliler için sürpriz teklif

CHP’den emekliler için sürpriz teklif

Cumhuriyet Halk Partisi, emeklileri sevindirecek bir teklifte bulundu. İşte flaş gelişmenin ayrıntıları;

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde emeklilere verilecek bayram ikramiyesi görüşüldü. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Barış Yarkadaş flaş bir teklifte bulundu.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen vergi kanununa ilişkin düzenlemelerde emekliliklere verilecek ikramiye de gündeme geldi. AKP'nin emeklilere her dini bayramda 1000 TL verilmesini "doğru ama eksik bir adım" olarak niteleyen CHP, farklı bir teklif sundu.

CHP adına konuşan İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP'li vekillere "Yarım yamalak da olsa dediğimiz noktaya geldiniz" diye seslendi.

Barış Yarkadaş şöyle konuştu:

"Partimiz 2015 yılı seçimlerinde her dinî bayramda emeklilere birer maaş ikramiye vermeyi taahhüt etmişti. O günlerde partimizin bu vaatlerine gülen, 'Efendim, kaynağı nereden bulacaksınız? Kaynağı bulursanız biz de size oy veririz' diyenler tam üç yıl sonra dediğimiz noktaya geldiler. Peki, bu nasıl oldu? Allah'tan baskın seçim ilan edildi de düne kadar emeklileri görmeyen AKP iktidarı birdenbire emeklileri hatırlamış old. Şimdi ise o vaadimizi yalan yanlış da olsa, eksik de olsa hayata geçirmeye ve emeklilere her dinî bayramda bin TL vermeyi taahhüt ediyorlar."

HER BAYRAMDA ASGARİ ÜCRET TUTARINDA İKRAMİYE

CHP'li Yarkadaş, konuşmasında partisinin verdiği teklifi ise şu sözlerle dile getirdi:

"Gelin, bu eksiği bu gece düzeltelim ve doğru bir adım atalım. Emeklilerimize sadece bin TL değil, onlara her dinî bayramın yanı sıra, Cumhuriyet Bayramı'nda da asgari ücret tutarında birer ikramiye verelim. Emeklilerimiz gerçekten çok kötü koşullarda yaşıyor. 12 milyon emekli işi bıraktıktan sonra iş aramaya da devam ediyor çünkü verilen ücretler onların insanca yaşam koşullarında hayatlarını devam ettirmesine izin vermiyor. O yüzden, bizim önerimiz, bugünkü asgari ücret tutarında her dinî bayramda ve Cumhuriyet Bayramı'nda emeklilere birer ikramiye vermektir."

AKP'DEN DESTEK İSTEDİ

Yarkadaş, teklife destek isterken AKP milletvekillerine şu sözlerle seslendi:

"Gelin bu akşam bu önergeyi birlikte geçirelim ve emekçilerimize çifte bayram yaşatalım. Emeklilerimiz ramazanda, kurbanda ve Cumhuriyet Bayramı'nda alacakları birer tutar asgari ücretle çocuklarına, torunlarına, akrabalarına hiç değilse birer gömlek, birer mendil, birer çorap hediye edebilsinler, bu ananelerimizi yaşatabilsinler. Emekçilerimiz bayramda evlerine gittiklerinde ellerini ceplerini attıklarında cepleri boş olmasın."

"SİZ VERMESENİZ DE..."

CHP'li Yarkadaş, AKP'lilerin oturdukları sıralardan teklife itiraz etmesi üzerine 24 Haziran seçimlerini işaret etti.  Yarkadaş şunları söyledi:

"Evet, biliyoruz, siz, ne anlatırsak anlatalım bu önergeye hiçbir koşulda destek vermeyecek ve 'Dediğim dedik, çaldığım düdük' anlayışıyla devam edeceksiniz. Bunun hiçbir önemi yok. Neden yok? Çünkü şurada seçimlere zaten kırk dört gün kaldı. Siz bugün emeklilere bizim vermek istediğimiz 1.604 TL'yi vermeseniz bile 24 Haziran gecesi Türkiye'de iktidar demokratik yollarla değişecek. Cumhuriyet Halk Partisi, 24 Haziran sonrası, emeklilere vadettiğimiz bu 1.604 TL'yi ilk dini bayramda ve hemen ardından da Cumhuriyet Bayramında verecek. Buradan da bunu emeklilerimize partimizin bir sözü olarak ifade edelim."

Öte yandan, yapılan oylama sonucu, CHP'nin emeklilere her bayramda 1604 TL verilmesi teklifi AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.