1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’li Salıcı’dan ittifak tepkisi Biz işbirliği yapıyoruz
CHP’li Salıcı’dan ittifak tepkisi Biz işbirliği yapıyoruz

CHP’li Salıcı’dan ittifak tepkisi Biz işbirliği yapıyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, 'CHP-İYİ Parti işbirliğinin sinerjisi var, Cumhur İttifakı sinerji yaratamadı.' dedi.

A+A-

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı, İYİ Parti ile ittifak değil işbirliği yaptıklarını vurgulayarak, "İYİ Parti ile CHP arasında sinerji var mı evet var" dedi.

CHP’li Salıcı, AK Parti ile MHP ittifakında sinerji yaratamadığını savunan Salıcı, Cumhur İttifakı'nın toplam oylarının azaldığını öne sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile Genel Merkez'de sohbet ettik. İYİ Parti ile yürütülen seçim işbirliği çalışmalarında da yer alan Salıcı, hem işbirliği görüşmeleri, hem aday belirleme süreci hem de son günlerdeki tartışma konularına ilişkin Sputnik'in sorularını yanıtladı. Salıcı'nın verdiği mesajlar şöyle:

6 BÜYÜKŞEHİRDE SEÇİMLERİ KAZANACAĞIZ

Bütün bu görüşme, işbirliği süreci yürütülürken İstanbul'da CHP'nin seçim kazanma potasına gireceğini kimse tahmin etmiyordu. Şu an seçimi kazanma potasındadır CHP. İYİ Parti desteği önemli mi önemlidir. Ama böyle bir noktaya gelindi. Uzun zaman Ankara tartışıldı. Mansur bey şu anda seçimi kazanma potasında mı, evet Mansur Bey en iddialı aday Ankara'da. Şimdi Bursa için geçerli mi evet geçerli. CHP, Bursa'da niye ısrar etti sorusunun cevabını bugün kamuoyundan alıyoruz. Benzer bir durum Adana için geçerli, benzer bir durum CHP'da halihazırda olan 6 büyükşehir belediye başkanlığı için geçerli. İşte İzmir için de Aydın için, Muğla için, bir çok yer için geçerli.

ÖNCELİKLİ OLANLAR BÜYÜKŞEHİRLER

Bizim burada yapmayı planladığımız şey şu. Bizim CHP'li belediye başkanları tarafından yönetilen 6 büyükşehir, 8 de il belediyesi vardı, 6 büyükşehir belediyesinin sayısını artırmak, 8 il belediyesi sayısını artırmak. Ama burada öncelikli olanlar büyükşehirler. Çünkü seçmenin büyük kısmı büyükşehirlerde yaşıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yapmış olduğu yanlışları ortaya koyabileceğiniz ve seçmene bunu yaptık ve doğru bir sonuç aldık diyebileceğiniz yerler de büyükşehirlerdir. Ankara'yı, İstanbul'u kazanıyorsanız iddianızın çok büyük kısmını ortaya koymuş ve onu ispatlamış olursunuz.

"SIKINTILAR OLUR MU OLUR, HALA VAR AMA…"

Sayın Genel Başkanlar (CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener) Denizli'de miting yaptılar. Denizli'yi biz İYİ Parti'ye bıraktık. Denizli'de İYİ Parti'nin başarılı olması için de samimi bir çalışma içindeyiz. Balıkesir'i İYE Parti'ye bıraktık, başarılı olmaları için samimi bir çaba içerisindeyiz. O arkadaşlarımız da CHP'de olan illerle, tabi bunların ilçeleri var o da işi daha geniş bir boyuta ulaştırıyor, ciddi bir çalışma içerisindeler. Sıkıntılar olur mu, olur, hala var. Ama 51 ilden bahsediyoruz. Yani Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir yerel seçimde bu kadar geniş bir işbirliği hiç olmadı. Hiç olmamış bir şeyi yaptık. Önümüzde bir örnek yoktu. Bunu yaparken de nasıl bir yöntem kullanılacağı da başlı başına tartışma konusuydu. Kolay olmadı ama 31 Mart akşamı hep beraber göreceğiz ki çok iyi bir sonuç alınacak.

İYİ PARTİ İLE CHP İŞBİRLİĞİNİN SİNERJİSİ VAR AK PARTİ İLE MHP İTTİFAKINDA YOK

Şunu görüyoruz İYİ Parti ile CHP arasında yapılan işbirliği iki partinin toplam oyunun üzerine çıkıyor. Sinerji var mı evet var. Bizim hedeflediğimiz şey buydu. Israrla biz diyorduk ki, masa başı ittifaklarıyla bu iş olmaz. Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP'nin arasında yapılan ittifakın sinerjisi var mı yok. İki oyun toplamından daha geriye düşüyor.

İYİ PARTİ ADAYI CHP’YE OY VERİRKEN BİR TEREDDÜT DUYMUYOR

CHP ile İYİ Parti seçmeni arasında geçişkenlik var. Bu geçişkenlik Millet İttifak'ında da ortaya çıktı. AKP seçmeni ile MHP seçmeni arasından bir geçişkenlik var ama bu geçişkenlik bizdeki kadar yüksek değil. Dolayısıyla İYİ Partili seçmeni CHP adayına oy verirken bir tereddüt ortaya koymuyor daha rahat oy verebiliyor. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tabanındaki bir seçmen MHP'li bir belediye başkanına oy verirken ya da tam tersi söz konusu iken daha ciddi bir tereddüt ortaya çıkıyor. Bunu sahadan da görüyoruz. Bizim göstermiş olduğumuz belediye başkan adaylarının performanslardan ve alacakları oylardan da görüyoruz.

AK PARTİ VE MHP’NİN OYLARI AZALIYOR

Yerel seçimler ittifakın hiç olmadığı seçimler Cumhuriyet tarihinde. Adalet ve Kalkınma Partisi böyle bir ihtiyaç duydu. Bu ihtiyacı MHP ile yaptı. Cumhur İttifakı'nda da beraberlerdi. Ortaya çıkan sonuç ikisinin toplam erimesinin devam ettiği yönünde. Yani ittifakın toplam oyları azalıyor. Üstüne bir sinerji yaratamadı.

KİMİN YÜZDE KAÇ OY ALDIĞI ANALİZİ DOĞRU SONUÇ VERMEZ

Hataların nerede olup olmadığı 31 Mart'ta ortaya çıkacak. Kantara çıkılan gün 31 Mart. Dolayısıyla 31 Mart'ta önce yaptığımız şeyin hata olup olmadığını bilme imkanımız yok. Ama şu var. 31 Mart günü iktidar ve iktidara destek olan siyasi partilerde bir gerileme olacak mı, belediye sayısında, olacak. Muhalefet partilerine CHP'ye, İYİ Parti'ye ait belediyelerde sayıca bir artış olacak mı, olacak. O zaman kimin hata yaptığını daha büyük resimde daha rahat biçimde konuşabiliriz. Bu seçimde çünkü kimin yüzde kaç oy aldığı üzerinden bir analiz doğru bir sonuç vermez.

BİZ İTTİFAK DEĞİL İŞBİRLİĞİ YAPTIK, AKP-MHP İTTİFAK DİYOR

Biz ittifak yapmadık, biz (İYİ Parti ile) işbirliği yaptık. Baştan beri de buna işbirliği diyoruz. Birincisi yasal olarak ittifak imkanı olmadığı çok aşikar. Yok ama AKP-MHP ittifakı ısrarla ittifak diyor. Onlar ittifak dediği için ben onlara ittifak diyorum. Kendi tanımlamaları bu ‘biz ittifak yaptık' diyorlar. Biz işbirliği yaptık.

SAHADA RAHATSIZLIK GÖRÜYORUZ

Sahada rahatsızlık görüyoruz. Vatandaş bir yerel seçime gidildiğinin farkında, elektrik, doğalgaz faturasından rahatsız. Varlığın kuyruğu olmaz ama yalanın kuyruklusu olur diye ifade ediyor açıkça. Siz sıraya giriyorsunuz, yıl olmuş 2019. Dünyaya model olmak için yola çıkmış bu iktidar, kendi uçağımızı yapacaktık, kendi milli birçok şeyi teknolojik açıdan ortaya koyacaktı, insanların refahı artacaktı. Biz eğer dünyaya model bir ülke oluyor isek neden kuyruğa girip 3 kilo domates alamıyoruz da sadece 2 kilo domates alıyoruz. Onu da pazardan daha ucuza alalım diye kuyruğa giriyoruz. Domates bu ya. Domates patlıcan onları konuşuyoruz. Uzaya gitmekle domates için kuyruğa girmek arasında fark bizim gördüğümüz ile sahada AKP'nin anlattığı ile sahada yaşanan arasındaki fark bu işte…

BATMAK YASAK DEĞİL, BATTIM DEMEK YASAK

Vatandaş şu anda ağır bir ekonomik buhran altında. Konkordota ilan etmenin yasaklandığı dönem yaşıyoruz. Yani siz bir işveren olarak batıyorsunuz batttığınızı ifade edemiyorsunuz. Batmak yasak değil, battım demek yasak. Böyle bir ortamda nasıl bir kampanya bekleyebiliriz ki. Yani insanlar evine ekmek götürmek için bir mücadele veriyor, yani bu akşam da işte çorbamız kaynadı. Elektrik zamlarının toplamına bir bakın 24 Haziran bu yana, doğalgaza bakın, benzine, motorine, mazota bir bakın, çiftçinin durumuna bir bakın. Yani ithal etmediğimiz şey kalmadı.

EĞER TERÖRE BULAŞAN VARSA YAPIN GEREĞİNİ

Soyumuz belli sopumuz belli annemiz babımız belli, partimizin ne zaman kurulduğu belli, adresimiz belli. Şimdi dönüp de bizim için de diğer muhalefet partileri için de eğer bir terör suçlaması yapılıyor ise biz bunlara cevap vermeyi bile doğru bulmayız. Kem söz sahibine aittir. Gitsinler vatandaşa bunu anlatsınlar. Eğer teröre bulaşan, terörle iltisaklı birileri varsa iktidar elinizde, yapın gereğini, koyun yargı kararını. Boş laf.

“ANKETLERİ DİKKATE ALMAK GEREKİR AMA…"

Biz meseleye sadece anket üzerinden bakmıyoruz. Biz meseleye sahadan bakıyoruz. Bizim Türkiye'nin her yerinde il başkanlıklarımız, ilçe başkanlıklarımız, örgütlerimiz var. Dolayısıyla oralardan gelen veriler, bilgiler bizim için daha esas. Ama anket sizin vermiş olduğunuz kararı destekleyecek olumlu ya da olumsuz anlamda destekleyecek bir veri. Onu dikkate almak gerekir mi evet onu dikkate almak gerekir. Ama sadece ona bakarak karar verirseniz yanlış yaparsınız. Biz sahadaki duruma bakarak siyasetimizi kurguluyoruz. Anketler bunu destekliyor olabilir desteklemiyor olabilir. Ama yararlanıyor muyuz evet yararlanıyoruz. 

SİYASETCAFE.COM  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.