1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP’nin 'Parlamenter sistem' çalışması netleşti
CHP’nin 'Parlamenter sistem' çalışması netleşti

CHP’nin 'Parlamenter sistem' çalışması netleşti

CHP güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını bayramdan sonra parti içinde tartışmaya açtıktan sonra kamuoyu ve siyasi partilerle paylaşacak. Çalışma il, ilçe başkanlarının yanı sıra STK’lara da gönderilecek...

A+A-

CHP, güçlendirilmiş parlamenter sistem için hazırladığı yüz on sayfalık raporu ilk Parti Meclisi toplantısına sunmayı planlıyor. Rapor, milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanlarına gönderilmesinin ardından akademik çevreler ve sivil toplum örgütleriyle paylaşılacak. CHP, yapılacak tüm değerlendirmelerden sonra üç sayfayı geçmeyen bir ilkeler bütünü hazırlayacak. İlkeler diğer partilerle de paylaşılacak. CHP’ye göre, Meclis İçtüzüğü’nün değiştirilerek, “yasa yapımına sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının katılması zorunludur” şeklinde bir düzenlemenin konulması gerekiyor.

ÖNCELİK İLKELER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyıl Dergisi’nde çıkan söyleşisinde CHP’nin tek başına iktidar olması ve hatta Cumhurbaşkanı’nın da bir CHP’li olması halinde bile sisteme geçişin tek başına yapılmaması gerektiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, “‘Biz bütün paydaşları bir tarafa atalım, biz tek başımıza bunların hepsini yapalım’ derseniz bana göre bu yanlış olur. Bütün tarafların sürece katılması lazım, bize oy vermeyen tarafların da bu sürece katılması lazım” demişti.

CHP, güçlendirilmiş parlamenter sistem modelinde ilk hareket noktasının ilkeler olması gerektiğini belirtiyor. İlkelerin sağlıklı belirlenmesi ve üzerinde uzlaşma sağlanması halinde anayasada yapılacak değişikliklerin de ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

“Hukukun üstünlüğü” ve “yargı bağımsızlığına” dikkat çeken CHP, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun ikiye bölünerek “Hâkimler Kurulu” ve “Savcılar Kurulu” olarak iki ayrı yapı olması görüşünü savunuyor. Ayrıca medya çalışanlarının sendikalı olması, Basın İlan Kurumu, RTÜK, TRT gibi kurumların medya özgürlüğüne destek verir tarzda yeniden yapılandırılması gerektiği belirtiliyor.

GEÇİŞ TAKVİMİ

Güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan partilerin ilkeler yanında bir de yeni sisteme geçiş takvimi açıklanması gerektiği düşünülüyor. Söz konusu takvimde hangi adımının ne zaman atılacağı önceden kamuoyuna duyurulacak.

KILIÇDAROĞLU’NUN BAYRAM MESAİSİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile evlerindeki Ramazan Bayramı hazırlıklarına ilişkin fotoğrafları paylaştı. Kılıçdaroğlu, twitter hesabından Selvi Kılıçdaroğlu ile evlerinin mutfağında birlikte börek hazırladıkları anlara ilişkin fotoğrafları, “Arife günü Selvi Hanım ve benim geleneksel gece mesaimiz başlar. Her bayram tüm aile bir araya geliriz. Yarın (dün) birlikteyiz. İyi Bayramlar Türkiye” notuyla paylaştı.

Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.