Çıkrıkçılar esnafı Babacan'ı değerlendirdi "Damat batırdı ama Ali başarır"

Çıkrıkçılar esnafı Babacan'ı değerlendirdi "Damat batırdı ama Ali başarır"

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın esnaf olarak yetiştiği Ankara’nın Çıkrıkçılar Yokuşu’nda, Babacan'ın yeni parti kurma olasılığına olumlu yaklaşılıyor.

A+A-

Başkentte siyasi kulislerde Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, dün kurucusu olduğu AK Parti üyeliğinden istifası ve yeni merkez sağ siyasi parti kurma girişimi konuşuluyor.

AK Parti iktidarı döneminde ekonomi yönetiminde etkin isimlerden birisi olarak siyaset sahnesinde rol alan Ali Babacan’ın esnaf olarak yetiştiği ve ilk ekonomi tecrübelerini edindiği Ankara’nın Çıkrıkçılar Yokuşu’nda siyasi parti kurma olasılığına olumlu yaklaşılıyor.

Çıkrıkçılar Yokuşu, Ankara’da Babacan’ın aile şirketi Ali Babacan Tekstil A.Ş.’nin kurulduğu yer. Babacan’ın çırak olarak kendisiyle adaş dedesi tarafından kurulmuş ve babası Hilmi Babacan’ın yanında yetiştiği tekstil mağazasına komşu esnaf da gelişmeler takipte.

VOA Türkçe’den Yıldız Yazıcıoğlu ve Murat Karabulut’un haberine göre, Çıkrıkçılar Yokuşu’nun esnafına mikrofon uzattı ve Ali Babacan ismi hakkındaki düşüncelerini sordu. Kimisi adını açıklamaktan kaçınsa da seçmeni olduğunu belirttiği AK Parti’ye rağmen Babacan ismini destekledi kimisi ise üzüntüsünü ve siyasette başarılı olacağından duyduğu şüphesini paylaştı.

İşte o görüntüler: 

'KİMLERLE ÇALIŞACAĞI ÖNEMLİ'

Çıkrıkçılar Yokuşu esnafından Mehmet Nuri Doğan, Ali Babacan’ı bizzat tanıyanlardan birisi. Doğan Babacan için, “50 senedir, daha fazla bir zamandır tanıdığım, tertemiz bir sülaleden gelme, babası dürüst ailesi dürüst, kendisi dürüst bir insan olarak tanıyorum. Kuracağı partide de başarılar diliyorum. Allah hayırlı etsin. Dün duyduk daha. Memnun olduk. Yani Ali Babacan iyi bir insan. Ama ekibi, çevresi, hangisi, kim kimlerle çalışacak, onu zaman gösterecek. Biz Ali Babacan gelmiş öbürü gelmiş, biz memlekete hayırlı olanı istiyoruz’’ dedi.

'ERDOĞAN’IN DAMADI EKONOMİYİ BATIRDI'

Adını paylaşmayan bir başka esnaf, Ali Babacan’ın ekonomi yönetiminden memnun isimlerden birisi ve şimdiki ekonomiden sorumlu isim olan Berat Albayrak’tan şikayet etti.

Esnaf, “Ali Babacan her şeyden önce ekonomi bakanı olduğu için dört dörtlük bir bakan. Her şeyiyle dürüst bildiğimiz bir insan. Erdoğan'ın damadı ekonomi bakanı, konuştukça dolar yükseliyor. O’nu (Berat Albayrak) ciddiye almıyor piyasa her şeyden önce. Ali Babacan gelsin. Ben bu zamana kadar hep Ak Partiliydim. Bundan sonra Ak Parti bizim için bitmiştir. Bilakis emekliler için. Emekliler, bu hükümeti düşürecek. Emekliye 100 lira zam verilmez. Enflasyonu kendileri düşünüyorlar kendileri yükseltiyorlar. Erdoğan’ın gidişatı bitiktir.

Benim için, bizim için bitmiştir Erdoğan. Babacan’ı, Tayyip Erdoğan görevden aldı. Bugün Babacan olsaydı bugün ekonomi bir yerlere gelirdi. Erdoğan’ın damadı konuştukça batıyor. Ekonomiyi batırdı. Ali Babacan başarılı olur. Babacan'ın ekonomi bakanı olduğu zaman da ekonomi çok iyiydi. Ama şimdi piyasalar kilitlendi. Milletin alım gücü yok. İş yok, güç yok. Her taraf kapalı. Bir çarşıya insinler, bir tabana insinler. Halka bir insinler, bir sorsunlar. Acaba hayatından memnunlar mı?” diye konuştu.

'AK PARTİ ESKİ AK PARTİ GİBİ DEĞİL'

Babacan’ın aile şirketine komşu dükkanı olduğunu belirten bir başka esnaf da, Babacan’ı destekledi. Esnaf, “Başarılı olacağına eminim. Buranın en eski en kaliteli esnaflarından bir tanesi. Yıllardır tanırız kendisini. Başarılı olacağına inanıyorum. Şu pozisyonda iyi oldu. Yani AK Parti eskisi gibi değil. İlk başladığı dönemde devam etmiş olsaydı ekonominin daha düzgün olacağını düşünüyorum. Yani mantıklı. Başarılı olmama gibi bir şansı yok” ifadesini kullandı.

'SOLA FIRSAT VERİLDİ'

Malatya doğumlu ve altmış yıldır Çıkrıkçılar Yokuşu’nda esnaf olan Ömer Yüksek ise, dede Ali Babacan’dan beri aileyi yakından tanıyor. “Ali Babacan çok iyidir. Dedesi benim cami arkadaşımdır. Çok temiz bir aile. Çok iyi, muntazam bir adamdır” diyen Yüksek, AK Parti seçmeni olarak partide bölünme olacağından yana ise endişeli.

Yüksek, Babacan’ın iyi işler yapacağını düşünmekle birlikte “İyi olur da bölünmese iyi olur AK Parti. Sola fırsat verildi. Bak bütün belediyeleri kaybettik. Niye kaybettik acaba. Hep tepki oyları bunlar. Bizim oylarımızla geldi bunlar” diye konuştu.

Eğer AK Parti bölünürse koalisyon hükümetleriyle yola devam edilmek zorunda kalınacağını söyleyen Yüksek, koalisyon söz konusu olursa ise Türkiye’de başarı sağlanamayacağı görüşünde.

'KILIÇDAROĞLU GÜZEL ŞEY YAPSIN ONA OY VERİRİM'

Bir başka esnaf ise, Ali Babacan’ı çok sevdiğini ve O’nun döneminde ekonomiyi iyi yürüttüğünü belirterek, yeni partiden yana ise şüpheli. Babacan’ın yeni parti kurduğunda belki başarılı olabileceğini ancak AKP’de kalmasından yana olduğunu söyleyen esnaf, ‘Burada pek çok kişi tanır O’nu da, ama ekonomiyi güzel götürdü.

Ekonomiyi bilen insan. Partisi'nden şüpheli olurum, yani öbürleri gibi gömülür giderse şaşmam. Başarılı olsun. Burası Türkiye. Biz başarı olanından yanayız” dedi. İstanbul’daki seçim sonuçlarını sonrasında partide ayrılık olmasını yanlış bulduğunu belirten esnaf, “AK Parti’ye bir ders oldu bu biliyorsunuz İstanbul'un kaybı. Şimdi siyaset konuşmuş olmayayım da. Benim gönlüm nedir biliyor musun, İnşallah şu Akdeniz’den güzel bir petrol fışkırsın da güçlenelim. Bizim gidecek yerimiz yok. Biz Türküz, biz burada yaşarız. Ülkemiz güçlensin. Ben bunu isteyen bir sade bir vatandaşım. Yoksa benim koyu koyu, sıkı sıkı bir partim martim yok. Sana veririm, yarın ötekisine veririm. Düşmanım değil ya, Kemal Kılıçdaroğlu güzel şey yapsın ona oy veririm” diye konuştu.

'HAKSIZLIK YAPILDI'

Esnaf Mustafa Altuğ Gürlek ise, Babacan’ın yeni parti kurma girişimini ise “gerekli” bulanlardan birisi. Gürlek, 'Şimdi bakıyorsunuz, Mehmet Şimşek ekonomiden sorumlu devlet bakanımızdı ve sevilen bir insandı. Ali Babacan keza öyle. Bunları ekarte edip de yerine başka bir kişiyi getirdiniz zaman da, halk da bunu görmeye başladı. Çünkü artık sosyal medya var. Herkes izliyor, görüyor bunları. Biz de görüyoruz. Bu çıkmazların halledilmeyeceğine inanmaya başladık yani artık' şeklinde konuştu.

Babacan’ın liderliğinde kurulacağı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise arka planda destek vereceği iddia edilen siyasi parti için TBMM’de AK Parti’den istifalar olabileceği başkent kulislerinde dile getiriliyor. Ancak Babacan’ın istifası dün gerçekleştiği için TBMM’deki isimlerden henüz basına açık yorum gelmiş değil.

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler