Cübbeli Ahmet ve Yeni Şafak'ın 'İsmailağa' kavgası

Cübbeli Ahmet ve Yeni Şafak'ın 'İsmailağa' kavgası

Cübbeli Ahmet, İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından 'Ilımlı İsmailağa' projesinin başlatıldığını, Yeni Şafak gazetesinin de bu projede rol oynadığını iddia etti.

İstanbul'un Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan İsmailağa Cemaati, tarihinde ilk kez kapılarını bir basın toplantısı için gazetecilere açtı. 1 Mayıs'ta yapılan toplantıya Yeni Şafak'tan İsmail Kılıçarslan ve Ersin Çelik gibi gazeteciler katıldı.

İsmail Kılıçarslan toplantıya dair izlenimlerini dün ve bugün köşesine taşıdı.

Kılıçarslan, cemaatten kovulan Cübbeli'nin durumuyla ilgili aldığı yanıtları köşesine taşıdı.

Kılıçarslan konuyla ilgili şunları yazdı:

"(...) Gelelim Cübbeli’nin durumuna. Rahmetli Mahmut Efendi Hazretlerinin işareti, beyanı ve yazılı evrakı ile İsmailağa Tekkesi’nin şeyhi Hasan Efendi Hazretleri olmuştu biliyorsunuz. Cemaatin büyüklerine sorduğum 'başka halife bırakmış mıydı?' sorusuna aldığım cevap 'hayır, bırakmamıştı' oldu. Bu, elde var bir.

Hasan Efendi Hazretleri de irtihalinden önce işaret ve beyan ile Fikri Efendi Hazretlerine bırakmış şeyhlik postunu. Ben yine 'Hasan Efendi Hazretlerinin başka irşada mezun halifesi var mıydı?' diye sordum. Aldığım cevap yine 'hayır' oldu. Bu, elde var iki.

Mahmut Efendi Hazretleri sağlığı biraz kötüleşince Çavuşbaşı’na çekilmişti hatırlayacaksınız. Bu çekilmeden önce İsmailağa Cemaati’nin işlerinin sevk ve idaresi için 10 kişilik bir istişare heyeti belirlemiş, bu heyet için 'onların sözü benim sözümdür' demişti. Soruldu: 'Bu heyetin içinde Cübbeli Ahmet var mıydı?' Cevap: 'Hayır, yoktu.' Bu da elde var üç.

'CÜBBELİ CEMAATTE İKİLİK OLUŞTURMAYA GİRİŞİYOR'

Şimdi gelelim Cübbeli meselesine. Cübbeli önce Hasan Efendi Hazretlerine biat ediyor. Zaten bunu videolarında da söylüyor. Ardından “rabıta Mahmut Efendi Hazretlerine yapılacak, bu bir milli güvenlik meselesidir” tuhaflığı ile cemaatte bir bölünme, bir ikilik oluşturmaya girişiyor. Bunun üzerine de cemaat Cübbeli Ahmet’i 'mürid-i mürtet' ilan ediyor. Yani 'Cübbeli’nin bu tekke ile, bu tarikat ile, bu silsile ile hiçbir bağlantısı kalmamıştır, biatı düşmüştür' diyor.

O zaman şu: Mahmut Efendi Hazretleri’nin halifesi olmayan, Efendi Hazretlerinin sağlığında kurduğu istişare heyetinde yer almayan, üstelik İsmailağa tarafından 'mürid-i mürtet' ilan edilen Cübbeli’nin önündeki seçenekler neler?

Usule, erkana döneceğiz burada. Böyle durumlarda bir mürid-i mürtetin İsmailağa silsilesi üzerinden herhangi bir hak iddia etmesi söz konusu olmayacağı için Cübbeli üç şey yapabilir. Birincisi dilerse bir Nakşibendi şeyhinden (yahut bir başka tarikatin bir başka şeyhinden) “irşada mezun halife icazeti” alıp kendi tekkesini, dükkanını açabilir. İkincisi, mesela vaktiyle Mustafa İslamoğlu’nun yaptığı gibi geleneksiz, bağsız bir 'modern cemaat' teşekkül ettirebilir. Kendisini sevenlerle tarikat usul ve adabı kullanmaksızın bir organizasyon kurabilir. Üçüncüsü de Türkiye’deki Müslümanların sıhhat ve selameti, tarikat yapılarının daha fazla yıpranmaması için susmayı, köşesine çekilmeyi tercih edebilir. Umalım ki Cübbeli Ahmet, kendisi ve Türkiye’deki Müslümanlar için hayırlısı neyse onu yapsın."

CÜBBELİ'DEN YENİ ŞAFAK'A YANIT

Bunun üzerine Cübbeli Ahmet, sohbet toplantısında Yeni Şafak'a sert bir yanıt verdi.

Cübbeli, "İsmailağa tekkelikten çıkıp Yeni Şafak'ın irtibat bürosu haline gelmiştir" dedi.

Ahmet Mahmut Ünlü, İsmailağa Cemaati'nin 2022'de ölen lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun ölümünün ardından "ılımlı İsmailağa" projesinin başlatıldığını, Yeni Şafak gazetesinin de bu projede rol oynadığını ileri sürdü.

Cübbeli, Mahmut Ustaoğlu'nun görüşlerinin çarpıtıldığını ileri sürdü.


Siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.