1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da! TEKNOFEST heyecanına ortak olacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da! TEKNOFEST heyecanına ortak olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'da! TEKNOFEST heyecanına ortak olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST etkinliği kapsamında Azerbaycan'da.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetine icabetle Azerbaycan'a günübirlik ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'ne denk gelen ziyaret çerçevesinde Türkiye dışında ilk olarak başkent Bakü'de düzenlenen "Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan"ın Seçkin Gözlemci Günü'ne iştirak edecek.

Erdoğan, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan "TUR" uçağıyla saat 11.00'de Bakü'ye hareket etti.

 

TEKNOFEST HEYECANINA ORTAK OLACAK

 

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, yurt dışında ilk kez düzenlendiği Bakü'de Azerbaycanlılardan yoğun ilgi görüyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yürütücülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının desteğiyle Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan ilk gününde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

7'den 70'e tüm Azerbaycanlılardan ilgi gören etkinlikte, 29 Mayıs'a kadar çeşitli gösteri ve teknoloji yarışmaları gerçekleştirilecek.

 

asa-001.jpeg

 

ÖZEL SERGİ ALANLARI, ŞOVLAR, KONSERLER VE LAZER GÖSTERİLERİ YER ALIYOR

 

TEKNOFEST bu yıl, 4 gün boyunca 10 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları, Bakü Crystal Hall'de düzenlenecek girişim zirvesi Take Off Bakü, Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetlerinin Bakü semalarındaki gösteri uçuşları, Türkiye ve Azerbaycan'dan festivale katılacak devlet ve özel şirketlerin yenilikçi ürünleriyle özel sergi alanları, şovlar, ödül törenleri, konserler, lazer ve dans gösterileriyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ziyaretçiler, su yüzeyinde gerçekleştirilecek uçuş şovları, 720 derece dönebilen uçuş simülatörü, havada uçuş deneyimi yaşatan hava tüneli, Bakü Meydanı'nda yapılacak lazer şovları ve her akşam gerçekleştirilecek konserleri takip edebiliyor.

 

gfggff.jpeg

 

ERDOĞAN BAKÜ'YE GELDİ

 

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetine icabetle Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geldi.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan "TUR" uçağıyla Bakü Haydar Aliyev Havalimanı'na TSİ 13.30'da gelen Başkan Erdoğan'ı, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Askeri Ataşe Tuğgeneral Zekeriya Yalçın, Azerbaycan Görev Grup Komutanı Tümgeneral Bahtiyar Ersay karşıladı.

 

ggfg.jpeg

 

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Efkan Ala ve Ömer İleri, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Şamil Ayrım ve Mihrimah Belma Satır, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de Bakü'ye geldi.

Erdoğan, Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'ne denk gelen ziyaret çerçevesinde Türkiye dışında ilk kez Bakü'de düzenlenen "Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan"ın Seçkin Gözlemci Günü'ne iştirak etmek üzere havaalanından ayrıldı.

 

sasaa.jpeg

 

Erdoğan'ın, TEKNOFEST Azerbaycan programının ardından Asan (Kolay) Hizmet Merkezi ve Bakü Bilim Merkezi açılış programlarına katılması, daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ikili görüşme ve akşam yemeği vesilesiyle bir araya gelmesi bekleniyor.

 

ALİYEV: TÜRK SİHA'LARININ ÖNEMİNİ BİLMEYEN YOKTUR

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakü'deki TEKNOFEST etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Aliyev, 'Selçuk Bayraktar gençler için bir örnektir. SİHA'ların rolünü dünyada bilmeyen yoktur. Türkiye'nin artan gücü bizi de güçlendirir. Türkiye'nin uğurlu gelişmesi, inşası, Recep Tayyip Erdoğan'ın adı ile bağlıdır. Aziz kardeşim Erdoğan'a ve tüm konuklarımıza memnuniyetlerimi bildirmek istiyorum. Türkiye ile Azerbaycan bundan sonra ileri gidecektir. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği.' dedi.

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:

 

'2 hafta önce Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını Aziz kardeşim Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştik. Bugün de Bakü'de bu etkinliğe birlikte imza atıyoruz. Hazar'ın incisi Bakü'de bir millet, 2 devlet, tek festival şiarı ile TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzde heyecanımızı paylaştığı için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Dinimiz bir, dilimiz bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye... Bizler sevinci de, üzüntüsü de bir olan özde bir olan iki devletiz, bir milletiz. Bizler asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Anadolu gibi burası da bizim toprağımızdır. Tıpkı doğduğumuz yerler gibi burası bizim öz yurdumuzdur. Aynı şekilde burası gibi Türkiye'de sizin öz yurdunuz, vatanınızdır. Kardeşler arasına kim mesafe koyabilir. İki kardeşi hangi hudut ayırabilir. Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir?

 

fgff.jpg

 

"AKINCI TÜRKİYE'DEN BURAYA NON-STOP UÇARAK BİR REKORA İMZA ATTI"

 

Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün burada birlikteyiz. Batı'dan Doğu'ya kadar nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim evimizdir, yurdumuzdur. Türkiye ile Azerbaycan olarak Suşa beyannemesi ile ilişkilerimizi stratejik müttefikliğe çıkardık. Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle Akıncı zirve noktasında olan bir SİHA, İstanbul'dan buraya non-stop uçmak sureti ile bir rekora imza attı. İnşallah çok daha farklı gelişmeler olacak, bunları da yaşayacak ve göreceğiz. İkili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. Gelecek nesillerin işbirliğimizi daha da ileri götüreceğine inanıyorum. Sizlerden aziz şehitlerimizin şanlı mirasına gerektiğinde canınız pahasına sahip çıkmanızı bekliyorum. Bugün buraya geniş bir heyetle geldik. Kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamlarını getirdik. Karabağ deyince, Suşa değince yüreğinde fırtınalar kopan 85 milyonun selamını getirdim. Size Türkiye'deki kardeşlerinizin selamını getirdim.

 

"HABİS ZİHNİYETLERE VERECEK TEK KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOKTUR"

 

Karşılaştığı onca haksızlık ve hukuksuzluğa rağmen destan yazan Aliyev ile iftihar ediyoruz. Aliyev ile Azerbaycan'ın aydınlık bir geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü görüyoruz.

İşgale ve haksızlığa karşı her ortamda doğru olanı söylemekten geri durmadık, durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız yoktur, olmayacaktır. Biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değiliz. Nerede bir zulüm varsa, hukuksuzluk varsa tüm hücreleri ile karşıo çıkan yürekli bir milletin mensuplarıyız.

 

"TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİK"

 

Aziz kardeşim Aliyev'in kararlı duruşu ile Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin yürekli mensupları büyük bir başarıya imza atmıştır. 44 günlük vatan muharebesi akıl, teknoloji ve cesaret bir araya geldiğinde neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Savunma Sanayii ürünlerimizin başarısına tüm dünya şahit olmuştur. Geldiğimiz yer iyidir ama kat edilecek çok yol vardır. TEKNOFEST bu güvenin sembolü bir etkinliktir. Yurt dışında ilk ke can Azerbaycan'da TEKNOFEST'i düzenlemenin haklı gururunu sizlerle yaşıyoruz.

 

sdss.jpg

 

"UZAY VE HAVACILIK ALANINDA DA AZERBAYCAN İLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE OLACAĞIZ"

 

TEKNOFEST yarışmalarında dereceye giren siz gençlerimiz, insansız hava araçlarını, yapay zekalarını geliştiren bilim insanları olacaksınız. Azerbaycan ile birlikte gençlerimize yeni ufuklar açmayı sürdüreceğiz. Her alanda olduğu gibi Uzay ve Havacılık alanında da Azerbaycan ile yakın ilişki içinde olacağız.

 

"YILLARDIR MAYIN DÖŞENEN TOPRAKLARA REFAH VE BARIŞIN TOHUMLARINI EKİYORUZ"

 

Türk dünyasının en yeni teknolojilerle yeni atılımlar gerçekleştireceğine yürekten inanıyorum. Bölge halkları olarak hep birlikte geleceği inşa etmeliyiz. Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan'ın yanındayız. Aliyev'in Ermenistan ile kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü bir şekilde destekliyoruz. Azerbaycan'ın başarılarına bizzat şahitlik ediyoruz. Atalarımızın dediği gibi ne ekersek onu biçeriz. Yıllardır mayın döşenen bu topraklara, refahın, barışın tohumlarını ekiyoruz. Fuzuli Havalimanı'nı geçtiğimiz yıl kardeşim Aliyev ile birlikte açmıştık.

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.