1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Daire alan 4.500 kişiye çağrı yapıldı
Daire alan 4.500 kişiye çağrı yapıldı

Daire alan 4.500 kişiye çağrı yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulaması kapsamında 4 bin 421 mükellefi çağırarak, “gel izah et” davetiyesi gönderdi. Maliye, vergi kaybının olduğuna ilişkin emare bulduğu zamanlarda izaha davet ile mükelleflerle, “gel izah et” diyerek şüpheli durumu açığa çıkartıyor.

Örneğin bir konutun değerini tapu değeri ile banka kredisi üzerinden karşılaştırılıyor. Eğer düşük gösterilmişse “gel aradaki farkı izah et” deniliyor. 2018 yılında 4 bin 421 mükellef izaha davet için çağrıldı. 2 bin 719’u ilgili birime inceleme için gönderildi. Bin 142 mükellefin yaptığı açıklama ise yeterli bulundu. Böylece 43.4 milyon liralık matrah artırıldı. 4.9 milyon liralık ödenecek vergi bulundu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Maliye’nin bankalardan elde ettiği bilgilere göre kullanılan konut kredi tutarları ile tapu dairelerinden elde edilen satış bedellerinin karşılaştırılması sonucunda satış bedelinin düşük beyan edilmesine dair haklarında ön tespit yapılan mükellefler davet edilip, “Gel aradaki farkı izah et” diyebiliyor. Ya da mal ve hizmet alımı yapan mükellleflerden alım satışlarını gösteren Ba-Bs formları isteniyor. Bu formlar üzerinden çapraz kontroller yapılıyor. Bu mükellefer de izaha davet edilebiliyor. 50 bin liranın altında sahte belge düzenleyenlerin de izaha davet edilmesi mümkün olabiliyor. Daha sonra da İzah Değerlendirme Komisyonları (İZDK) oluşturuldu. Komisyonlar, mükelleflerden izah alıp buna göre karar alıyorlar.

DEVLET KASASINA 6.8 MİLYON LİRA GİRDİ

Şüphe üzerine davet edilen mükelleflerin ardından verdikleri beyannameler sonucunda 43.4 milyon liralık matrah artırıldı. 4.9 milyon liralık ödenmesi gereken vergi çıkarıldı, bunun 3.6 milyon lirası ödendi. Ayrıca 3.2 milyon liralık da ödenmesi gereken zam tespit edildi. Bunun da 1.9 milyon lirası ödendi. Böylece toplamda devletin kasasına 6.8 milyon lira girdi.

ŞÜPHE VE İZAH AŞAMALARI

Vergi Denetim Kurulu kapsamında oluşturulan Komisyon, 2018 yılında 4 bin 421 mükellefi izaha çağırdı. Bu mükelleflerden önce bulunan vergi farklarını izah etmesi istendi. İzahın yeterli bulunduğu durumlarda mükellefle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı.

Bin 142 mükellefin bu çerçevede izahı yeterli bulundu. İzahı komisyonları tarafından yeterli bulunmayan mükelleflere belli bir süre içinde yeni beyanname verilmesi gerektiği iletildi. Böylece izaha davet müessesine ilişkin şartlar yerine getirildi.

Bu kapsamda da 560 mükellef yer aldı. Yeniden beyanname vermeyenler ilgili ise vergi kaybına uğratıldığı yönünde karar alınarak ilgili birimlerin incelemesine gönderildi. Bu kapsamda da 2 bin 719 mükellef ile ilgili birimlere gönderildi.

HANGİ KARARLAR NE ANLAMA GELİYOR?

Maliye’nin izaha davet ettiği mükellefler 5 kararla değerlendiriliyor. Kararların anlamı şöyle;

'1 No’lu karar: İzahın Komisyonca yeterli bulunması,

2 No’lu karar: Komisyonca yeterli bulunmadığı,

3 No'lu karar: İzaha davet şartlarının yerine getirilmesi,

4 No'lu karar: Muhatabın izahının verginin ziyaa uğratıldığı yönünde olduğu,

5 No'lu karar: İlgili birime gönderilmesi.”

1 No'lu kararda mükellef çağrılıyor, izah yeterliyse inceleme yapılmıyor.

2 No'lu karar ara bir karar, mükellef yeni beyana davet ediliyor.

3 No'lu kararda mükellef yeni beyanını veriyor.

4 No'lu karar da ara bir karar. Mükellef yeni beyanname vermiyor, izahı yeterli bulunmuyor. Yeni beyanname vermeyen mükellef

5 No'lu kararla incelemeye gönderiliyor.'

SİYASETCAFE.COM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.