1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'ndan skandal talimat!
Davutoğlu'ndan skandal talimat!

Davutoğlu'ndan skandal talimat!

Erdoğan'ın "Hizmet'i kötüleyin" mesajının ardından, Davutoğlu da büyükelçilere daha önce 'Onlar yeni bir barış nesli yetiştiriyorlar." dediği camianın "Türkçe Olimpiyatlarına gitmeyin" talimatı verdi.

A+A-
Başbakan Erdoğan’dan “Hizmet Hareketi’ni kötüleyin” mesajı alan büyükelçilere, Dışişleri Bakanı Davutoğlu da devam eden 12. Türkçe Olimpiyatları elemelerine katılmama talimatı verdi. Kendi ülkelerindeki elemelere daha önceden katılan büyükelçiler, “Merkezden bize bu yönde mesaj verildi.” diyerek talimatı doğruladı.
 

12. Türkçe Olimpiyatları için ülke elemeleri devam ederken Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yurtdışındaki Türk büyükelçilere“Türkçe Olimpiyatları’na katılmayın” talimatı verdiği ortaya çıktı. Büyükelçiler Konferansı’nda Başbakan Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu’ndan“Hizmet Hareketi’ni kötüleyin” mesajı alan büyükelçiler ve diplomatlardan bazıları, önceki yıllarda iştirak ettikleri Türkçe Olimpiyatları’na katılım konusunda tereddütte kaldı. Yazılı bir genelgeden çekinen Davutoğlu, çözümü sözlü mesaj vermekte buldu. Büyükelçilere bakanlık kanallarıyla Bakan Davutoğlu’nun “Sefirlerimizin Türkçe Olimpiyatları’na katılmaları uygun olmaz.” görüşünde olduğu iletildi.
 
Zaman’a konuşan adının açıklanmasını istemeyen iki büyükelçi, “Merkezden bize bu yönde mesaj verildi.” diyerek bunu teyit etti. Dışişleri yetkilileri bu gelişmeyi yalanlamadı. 

Başbakan Erdoğan, yurtdışındaki Türk okullarının kapatılması için mücadele ettiğini resmen açıkladı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Hizmet Hareketi’nin yurtdışındaki faaliyetlerini baltalamak için yoğun çaba sarf ediyor. Yurtdışında görev yapan Türk büyükelçi ve diplomatlar, böyle bir ortamda önceki yıllarda destek verdikleri Türkçe Olimpiyatları’na katılım konusunda tereddütte kaldı. Ankara’ya durumu soran bazı büyükelçilere sözlü olarak “Bakan Davutoğlu, Türkçe Olimpiyatları’na katılmanızı uygun görmüyor.” denildi.

Dışişleri Bakanlığı bu yöndeki bilgileri yalanlamadı. Bakanlığın Enformasyon Dairesi ve Davutoğlu’nun Basın Müşaviri Osman Sert sorular karşısında sessiz kalarak bir cevap vermedi. Dışişleri yetkilileri ‘Türkçe Olimpiyatları’na büyükelçi ve diplomatların katılımı konusunda bakanlığın ve Davutoğlu’nun görüşü nedir?’ şeklindeki soruları da cevapsız bıraktı.


DAVUTOĞLU AYRIMI KABUL ETTİ

Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta Sabah Gazetesi’ne verdiği mülakatta yurtdışında Hizmet Hareketi’ne ayrımcılık uygulanacağını kabul etmişti. Davutoğlu, röportajda “Düşüncesi, ait olduğu grup bizi ilgilendirmez. İnsani yardım odaklı, sosyal yardım odaklı faaliyetlere hep destek olduk. Okulların açılışında karşılaşılan problemleri, Cumhurbaşkanı’mız, Başbakan’ımız en üst düzeyde dile getirdi, devreye girdiler. O sınır içinde kalsalardı hiçbir ayrım olmazdı.” sözlerini kullanmıştı.  Bakan Davutoğlu, dış temsilciliklere yeni bir genelge gönderilmesi sorusuna ise “Bu tür konularda Dışişleri Bakanlığı tecrübelidir. Neyin teşvik edilmesi gerektiğini, ne tür bir tavrın hiçbir zaman mazur görülmeyeceğini, neyin normal standartlar içinde kaldığını ayırt edebilecek yerleşmiş bir teamül bizde var.” cevabını vermişti.


Daha önce övgüler yağdırıyordu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu birçok defa Türkçe Olimpiyatları’na ve bu faaliyetleri yapan gönüllülere “Başta Muhterem Hocaefendi” olmak üzere övgülerde bulunmuştu. Davutoğlu daha önce 8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nda özel ödüllerden biri olan ‘Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Dili Ödülü’ne de layık görülmüştü. Ödülünü almak üzere sahneye çıkan Davutoğlu, “Şunu samimiyetle ifade etmek isterim ki aslında bu ödülü ben değil Karamanoğlu Mehmet Bey’in Anadolu’da yaptığını bugün dünyanın her köşesinde yapan gönül insanları öğretmenlerimiz hak etmektedir.” demişti. Camia mensuplarına “Onlar yeni bir barış nesli yetiştiriyorlar. Bu barış nesli Türkçeyi konuşarak yetişiyor. Türkçe türkülerle, Türkçe şiirlerle yetişiyor. Onlara müteşekkiriz.” şeklinde seslenmişti. Geçen yıl da Türkiye’ye gelen yabancı öğrencilerden bir kısmını makamında kabul etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.