1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'nun partisinin kurucusu: 'Suriyelileri göndereceğiz' diyenler halkı aldatıyor
Davutoğlu'nun partisinin kurucusu: 'Suriyelileri göndereceğiz' diyenler halkı aldatıyor

Davutoğlu'nun partisinin kurucusu: 'Suriyelileri göndereceğiz' diyenler halkı aldatıyor

'Halid Hoca' olarak bilinen Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu eski başkanı ve Gelecek Partisi kurucu üyesi Alptekin Hocaoğlu, 'Suriyelileri göndereceğini söyleyenler halkı aldatıyor.' dedi.

A+A-

Türkiye’de yaşayan milyonlarca kayıtlı ve kayıt dışı yabancı uyruklu göçmen, Türkiye’nin gündeminde.

Resmi rakamlara göre 3.6 milyon, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın açıklamalarına göre 5 milyondan fazla Suriyeli, Türkiye’de yaşıyor.

Basında Halid Hoca olarak bilinen, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu eski başkanı ve Gelecek Partisi kurucu üyesi Alptekin Hocaoğlu, 10’lar Medya’ya konuk oldu.

Türkiye’de Suriyelilerin ve kaçak mültecilerin kalıcı olmasını savunan ve İngiliz Kraliyeti’nin Chatham House kuruluşu tarafından fonlanan 10’lar Medya, Alptekin Hocaoğlu ile Suriye ve Suriyeliler ile ilgili bir röportaj yaptı.

Alptekin Hocaoğlu, “Esad, mültecileri geri kabul etmeyi tehdit olarak görür. Bu yüzden Türkiye’deki söylem Zafer Partisi’yle, Zafer Partisi’nin ortaya çıkışıyla gelişen söylemin pratikte karşılığı yok. Türkiye halkını aldatmaktan başka karşılığı yok.” İfadelerini kullandı.

 

İNGİLİZ KRALİYETİ’NİN FONLADIĞI MEDYA KURULUŞU


“10’lar Medya” ve Arapça yayın yapan “Noonpost”, daha sonra Türkiye’deki sığınmacıların ırkçılığa uğradığı, Türkiye’de ırkçılığın yükseldiği ve göçmenlerin topluma entegrasyonu konusunda birçok haber yaptı.

10’lar Medya’nın kurucusu Beşir Arnus, “Al Sharq Forum” yani “Doğu Forumu” adlı sivil toplum kuruluşunu da kurdu.

Al Sharq Forum’u ise İngiliz Kraliyeti’ne bağlı Chatham House, Katarlı yayın kuruluşu El Cezire ve Amerika Alman Marşal Yardımı Fonu’ndan fon alıyor. 

“Çok kültürlülük, uyum ve refah” sloganına sahip Al Sharq Forum, “diyalog” ve “mültecilerin topluma uyumu” konusunda çalışmalar yapıyor. 

“Al Sharq Academy” adlı kuruluşları ise, başta Chatham House olmak üzere Batılı ve İslami düşünce kuruluşları ile ortak çalışma yürüterek sertifika programları düzenliyor.

İngiliz Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü olarak bilinen Chatham House, sığınmacıların ve mültecilerin topluma entegre olmasını savunuyor.

Katarlı yayın kuruluşu El Cezire ve Amerika Alman Marşal Fonu da Al Sharq Forum’u fonlayan kuruluşlar arasında yer alıyor. 

10’lar Medya, Noonpost ve Al Sharq Forum’un kurucusu Beşir Arnus, 12 yıl Katar merkezli yayın kuruluşu El Cezire’de çalıştı.

 

GÜL’E ÖDÜL VERMESİYLE GÜNDEME GELDİ


1919’da Paris Konferansı’na katılan ve Osmanlı’ya dayatılan Sevr antlaşmasının temellerini atan İngiliz diplomatik heyeti, Chatham House’un temellerini attı.

İngiltere’nin “Yuvarlak Masa” olarak bilinen diplomatik yapısı, daha sonra Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Chatham House’a dönüştü. 

Sevr antlaşması, Ortadoğu’da manda ve himaye sınırlarının çizilmesi, İsrail’in kuruluşu, Soğuk Savaş diplomasisi, İngiliz Dominyonu projesi gibi dünya siyasetine yön veren projelerde imzası bulunan Chatham House, 2010’da dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e verdiği Kristal Cam Ödülü ile tanınıyor.


Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.