1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na bir destek daha!
Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na bir destek daha!

Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na bir destek daha!

Kılıçdaroğlu son dönemde 'Demokrasi Bloğu'na çokça vurgu yapıyordu. HDP'li Selahattin Demirtaş'tan Kılıçdaroğlunun bu önerisine isim vermeden destek geldi.

A+A-

Demirtaş, Atatürkçüleri, Kürtler ve liberalleri birleştirecek bir 'demokrasi ittifakı'nın şart olduğunu söyledi.

 

screenshot-12-006.jpg

 

İYİ PARTİ SICAK BAKIYOR İDDİASI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönemde “Millet İttifakı” yerine sık sık “Demokrasi Bloğu” vurgusu yapıyordu. HDP’nin de içinde yer alacağı bu formüle İYİ Parti’nin etkin isimlerinin de sıcak baktığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Kılıçdaroğlu en son DİSK kongresinde “Dünyanın bütün demokratları birleşin demeliyiz” demişti.

 

screenshot-11-008.jpg

 

DEMİRTAŞ'TAN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK

Kılıçdaroğlu’nun “demokrasi bloku” çağrısına isim vermeden DHP’li Selahattin Demirtaş’tan destek geldi.

Demirtaş, “Mevcut durum o kadar ağır, o kadar vahim ki bu enkazın altından hiçbir parti tek başına kalkamaz. Ancak asgari demokratik ilkelerde birleşebilen siyasi hareketler birlikte davranırlarsa mevcut tıkanıklık, kriz ve yıkım aşılabilir” diyerek “demokrasi ittifakı” önerdi.

 

DEMİRTAŞ: YENİ BİR ANAYASA...
Demirtaş şu açıklamalarda bulundu:

“Mevcut durum o kadar ağır, o kadar vahim ki bu enkazın altından hiçbir parti tek başına kalkamaz. Ancak asgari demokratik ilkelerde birleşebilen siyasi hareketler birlikte davranırlarsa mevcut tıkanıklık, kriz ve yıkım aşılabilir. Yeni bir anayasa çerçevesinde, tüm özgürlüklerin ve demokratik toplum-devlet yapılanmasının öngörüldüğü asgari bir program etrafında bir araya gelebilen tüm siyasi yapılarla demokrasi ittifakı, seçim sonrasında ise demokrasi koalisyonu kurulabilir. Bu, geçici bir ittifak ve iş birliği olarak “demokrasiye geçiş süreci” diyeceğimiz dönemi birlikte yürütebilir. Bu demokrasi ittifakında Atatürkçüler, muhafazakarlar, Kürtler, Aleviler, solcular, liberaller yer alabilir kanımca. Tüm sol demokrasi güçleri ise kendi içinde sol blok oluşturarak demokrasi ittifakında ağırlık oluşturacak şekilde yer alabilirler. Bu ittifak, AKP veya başka bir şey karşıtlığı üzerinden değil demokrasi için kurulmalıdır…

 

DEMOKRASİ İTTİFAKININ ZAMANI

Artık ismi konulmuş, programı ve ilkeleri belli olan, şeffaf, halka güven veren güçlü bir demokrasi ittifakının zamanı gelmiştir…

HDP de devlet aklı da diğer siyasi partiler de HDP’li hükümet seçeneğinin muazzam yararlarını açık açık tartışmalıdır. HDP bir siyasi parti olarak, hedefini önümüzdeki seçimde demokrasi ittifakının parçası olarak iktidara yürüyüş şeklinde belirlemelidir.”

 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.