1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dikkat bu bakteri insanlığın sonunu getirebilir
Dikkat bu bakteri insanlığın sonunu getirebilir

Dikkat bu bakteri insanlığın sonunu getirebilir

İnsanlığın sonunu getirebilecek bakteri Arktik’te bulundu!

A+A-

Bilim insanları bulunan bakterinin günümüze kadar tespit edilen antibiyotiklere karşı en dirençli bakteri cinsi ( süper bakteri “superbug” ) olduğunu ve eğer gerekli önlemler alınmazsa bir yıl içerisinde 10 milyon kişiyi öldürebilme ihtimalinin olduğunu söylediler.

Herşey Hindistan kökenli İsveçli bir hastanın 2008 yılında Delhi'ye yaptığı bir ziyaret sırasında başladı. Delhi'de tespit edilen 'The New Delhi Metallo-beta-lactamase-1 geni (blaNDM-1)' isimli bakteri, daha sonraları 2010'da Delhi sokaklarındaki yüzey suyunda da tespit edilmişti. Daha sonra aynı bakterinin, Norveç'in Kuzey Kutup Dairesi sınırında bulunan Svalbard topraklarında ortaya çıkarılması ise bilim dünyasında şok etkisi yaptı.

Sözü edilen süper bakterinin, 12.870 kilometre uzaklıkta bulunan Delhi'den bu bölgeye nasıl geldiği hala esrarını koruyor . Öne çıkan ihtimaller arasında süper bakterinin insan eliyle veya göçmen kuşlar yolu ile taşınması yer alıyor.

TAM 131 ADET ANTİBİYOTİĞE KARŞI DİRENÇLİ

Svalbard'daki 8 bölgeden toplanan 40 toprak örneği üzerinden elde edilen bakterinin ayrıca, toplamda 131 antibiyotiğe karşı dirençli olduğu tespit edildi.

Toplanan örneklerin yüzde 60'ından fazlasında bulunan ve incelemeye alınan bu dirençli bakteri ise insan sağlığı için çok ciddi tehlikeler barındırıyor.

İNSANLIK İÇİN 'SAVAŞ VEYA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KADAR BÜYÜK BİR TEHLİKE'

Dünya Ekonomik Forumu'nda konuyla ilgili konuşan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, "Antimikrobik direnç, insanlık için savaş veya iklim değişikliği kadar büyük bir tehlike oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Antibiyotik dirençli bakterilerin çoğalması ve yayılması halinde, ameliyatlar oldukça riskli hale gelebilir ve tehlike insanlığın tıbbi önlemlerini alt edebilecek seviyeye erişebilir. Konuyla ilgili olarak henüz bir uluslararası bir strateji belirlenmediği, antibiyotik kullanımı en azından kısmen azaltılamadığı ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki küresel sağlık önlemleri artırılmadığı sürece, süper bakterilerin 2050 yılına kadar yılda 10 milyon kişiyi öldürebilecek seviyeye geleceği öngörülüyor.

DİKKAT ! BU 'PROBLEM POLİTİK HALE GELECEK'

Tehlikenin meydana gelmesinde en çok etkili olan unsurlar ise, insanlarda gereksiz yere ve hayvanlarda aşırı antibiyotik kullanımı ve hijyen sorunu olarak sıralanıyor.

Svalbard'daki araştırma ekibine liderlik eden Newcastle Üniversitesi Ekosistem Mühendisliği Profesörü David Graham, insanlığın karşı karşıya olduğu tehlikenin sebeplerine ilişkin şunları söyledi:

"İnsanların aşırı antibiyotik kullanımıyla yaptıkları şey, daha önce hiç bulunmayan dirençli bakteriler yaratmak oldu. Bölgesel stratejiler yeterli olmayacaktır, daha global düşünmeliyiz. Problem, politik hale gelecek"

siyasetcafe.com


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.