1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dikkat: Pazartesi günü Ankara’da hayat duracak
Dikkat: Pazartesi günü Ankara’da hayat duracak

Dikkat: Pazartesi günü Ankara’da hayat duracak

Ankara’da pazartesi günü resmen hayat duracak. İşte nedeni ve haberin ayrıntıları;

A+A-

Ankara’da yüzlerce işçi haklarını aramak için 18 Aralık Pazartesi günü iş bırakacak. Sendikal haklarını isteyen katı atık, çöp toplama ve nakliye hizmeti yapan Çankaya Belediyesi’ne bağlı 600 işçinin, 18 Aralık Pazartesi günü itibariyle iş bırakma eylemine gideceği öğrenildi.

CHP Çankaya Belediyesinin alt işvereni olan Norm Altaş İş Ortaklığı ile DİSK'e bağlı Nakliyat-İş Sendikası arasında uzun süredir gerginlik sürerken, işçiler sendikal hakları için önceki gün bir eylem gerçekleştirdiler.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Genel Yönetim Kurulu'nda alınan grev kararı, 18 Aralık Pazartesi günü saat 12.30’da başlayacak.  18 Aralık'tan itibaren ilçedeki çöpler, Çankaya Belediyesi ile sendika arasında kriz çözülene kadar toplanmayacak.

Belediyenin ve taşeron firma Norm Altaş'ın mahkeme kararlarına rağmen hileye başvurarak toplu iş sözleşme imzalamaktan kaçındığını belirten Nakliyat-İş sendikası, her şeye rağmen grevlerinin engellenemeyeceğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz gün, Norm Altaş işyerinin bulunduğu yere kortejler eşliğinde varan işçiler, "Gemileri Yaktık Geri Dönüş Yok" "Sözleşme Hakkımız Engellenemez" "İşgal Grev Direniş Yaşasın Nakliyat İş" "Grev Hakkımız Engellenemez" "Hak Hukuk Adalet İstiyoruz" dövizleri ve "Mücadele ile Kazandığımız Sözleşme Hakkımız Engellenemez" pankartı taşıdı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Çankaya Belediyesi hem de Norm Altaş işvereninin toplu iş sözleşme sürecini engellemek ve işçileri örgütsüz bırakmak, yasalar önünde de yetkisi belgelendiği ve kesinleştiği halde Nakliyat-İş’in sözleşme yapmasına engel olmak için her türlü baskı, hile ve ayak oyununu yapmaktadır. İşçilerin tek derdinin ekmek kavgası olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, işçilere sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi.

Başkan Küçükosmanoğlu, Çankaya Belediyesinin ve Norm Altaş İşvereninin bu işçi ve sendika düşmanlığına anlam veremediklerini de belirtti.

GREVİMİZ ENGELLENEMEZ

Küçükosmanoğlu, grevin engellenmesi durumunda her türlü Anayasal ve yasal haklarını kullanacaklarını belirterek, “Baskılar, tehditler, grev kırıcı davranışlar, uluslararası sözleşmeler, Anayasa’nın 90. Maddesi ve yasalarca güvence altına alınan grevimizin uygulanmasını engelleyemez. 18 Aralık’ta greve çıkacağız” diye konuştu.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.