DİSK'in asgari ücret talebi belli oldu

DİSK'in asgari ücret talebi belli oldu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), temmuz ayında asgari ücrete yapılacak ara zamla ilgili taleplerini açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ara zamma yönelik yaptığı ikinci toplantı bugün sona ererken, DİSK’ten asgari ücrete ilişkin öneriler geldi.

DİSK Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında önerilerini açıklayan Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücret belirlenirken bir evde iki kişinin çalışması halinde o eve yoksulluk sınırının üstünde gelir girmesi güvence altına alınmalıdır” diyerek BİSAM’ın son açıkladığı yoksulluk sınırına işaret etti.

 

EN AZ 17 BİN

 

BİSAM’ın (Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi) dört gün önce açıkladığı yoksulluk sınırı verisi 34 bin 838 TL idi.

Buna göre DİSK, asgari ücretin en az 17 bin seviyesinde olması gerektiğini ifade etmiş oldu.

Toplantı sonrası SZC TV’ye konuşan Çerkezoğlu, aynı rakama işaret ederek ‘bir ailede iki kişi çalıştığında o eve en az yoksulluk sınırı kadar para girmeli’ talebini yineledi.

 

Çerkezoğlu, asgari ücrete dair atılması gereken adımlar ve alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:

 

“Türkiye asgari ücretliler topluluğu olmaktan kurtarılmalıdır. İşçi sınıfının asgari ücret cenderesinden kurtulması için sendikalaşmanın ve grev ve toplu sözleşme başta olmak üzere sendikal hakların kullanımının önündeki engellerin kalkması gerekmektedir.

 

EMEKLİ AYLIĞI TALEBİ


Acilen atılması gereken adım ise teşmil yoluyla toplu iş sözleşmelerinin kapsamının genişletilmesidir. Asgari ücret belirlenirken bir evde iki kişinin çalışması halinde o eve yoksulluk sınırının üstünde gelir girmesi güvence altına alınmalıdır.

Kamu işçileri ve özel sektör işçileri arasındaki ücret farkları ortadan kaldırılmalıdır. En düşük emekli aylığı da asgari ücret düzeyinde belirlenmelidir.”

 

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.