1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Disleksi Farkındalık Haftası başlıyor
Disleksi Farkındalık Haftası başlıyor

Disleksi Farkındalık Haftası başlıyor

En sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri olan disleksi hastalığına dikkat çekmek için 1-7 Kasım tarihleri Disleksi Farkındalık Haftası olarak anılıyor. Uzman Leyla Arslan, çocuğu disleksi olan ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

A+A-

Çocuğunuz okul öncesi dönemde sağ-sol kavramını öğrenemiyor, ayakkabılarını ters giyiyor, önce-sonra, dün-bugün kavramlarını karıştırıyor ve günler, aylar gibi sıralı kavramları öğrenemiyorsa disleksi olabilir! Çocuklarda en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri olan dislekside ailelere önemli görevler düşüyor.  

 

 

AİLE ÇOCUĞUNU İYİ TANIMALI

Ailelerin çocuklarını mutlaka iyi tanıması ve iyi gözlemlemesi gerektiğini belirten Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Leyla Arslan, “Çocuklarındaki risk faktörlerini iyi öğrensinler. Mesela çocuk hangi riski taşıyor. Çocuk okula başladıktan sonra iki ay içerisinde arkadaşlarıyla herhangi bir şekilde uyum sağlayamıyorsa bu duygusal yönden de uyum sağlayamama şeklinde ortaya çıkabilir, okul fobisi şeklinde de görülebilir. Okul fobisinin gerçek nedeni aslında disleksi ya da öğrenme güçlüğüdür. Çocuğu tanımakta fayda var” diye konuştu.

 

 

ÖĞRETMENLER DE DİKKATLİ OLMALI

Disleksinin fark edilmesinde öğretmene de önemli görevler düştüğünü kaydeden Leyla Arslan, “Çocuk kendinde farklı bir özellik olduğunun farkında ama bunu anlatamayabilir. Bizim için bile bunu anlamak farklı yöntemler gerektiriyor. Ailenin birinci olarak yapması gereken çocuğu iyi tanıması. Öğretmen zaten ilk zamanlarda çocuklarla göz göze ilişki kuruyor ve iyi iletişim kuruyorsa çocuğun bu sorununu tespit etmesi çok zor olmayacaktır. Öğretmenin sorunu tespit ettikten sonra ona göre davranması gerekir” dedi.

 

 

GEÇ TANI KONABİLİYOR

Erken tanının önemine işaret eden Arslan, “Çocuk ders çalışmakta zorlanıyorsa, harf ve sayıları okuyamıyorsa, kelimeleri yanlış okuyorsa, okuma hızında yavaşlık ve heceleyerek okuma gibi sorunlar kimi zaman ailelerin kafasını karıştırabiliyor. Çocuğun isteksiz olduğu şeklindeki yanlış düşünce nedeniyle uzmana geç başvurulabiliyor. Bu durum da tanının geç konulmasına yol açabiliyor. Tanı için bir çocuk-ergen psikiyatri uzmanına başvurmak gereklidir” uyarısında bulundu.

 

siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.