1. YAZARLAR

  2. Şener Mengene

  3. Doğayı koruyalım lütfen temiz bırakalım
Şener Mengene

Şener Mengene

Yazarın Tüm Yazıları >

Doğayı koruyalım lütfen temiz bırakalım

A+A-

Çok yanlış yapıyoruz. Buna bir dur diyelim. Bu şekilde nefes alacak yer bulamayacağız. Havalar düzeldi, yasaklar kalktı, piknik yerleri, mesire alanları, deniz kenarlarına, göl, akarsu kenarlarına ve yeşil alanlara hücum ettik. Çok ciddi bir sorunumuz var, topluma ait ortak alanları çok kötü bırakıyoruz. Bu konuyu kime anlattım ise şikâyetçi, muzdarip, peki kim yapıyor bunu? Kimse kendine toz kondurmuyor!

 

fb-img-1593032779617.jpg

Hepimiz hatalıyız, millet olarak bilinçli davranmıyoruz veya duyarlı davranmıyoruz. Cennet yurdumuzu, kendimiz yaşanmaz hale getiriyoruz. Geçenlerde gitti; koskoca ormanın içerisinde çöp atılmayan bir dinlenme yeri bulamadık. Deniz kenarları aynı şekilde kirli. Çevreyi temiz tutmak bir vatandaşlık ve insanlık görevidir. Bu şekilde devam ederse çöplükte piknik yapacağız, pisliğin üstünde yuvarlanacağız. Bunu düşman yapmaz. Kendimiz berbat edip bırakıyoruz. Başkası gelsin temizlesin diye bekliyoruz. Bu kadarda olmaz...

 

fb-img-1593032864091.jpg

Çöp konteynırı uzakta olabilir. Çöpünüzü poşete koyup ağzını bağlayın, ilk konteynırı bulduğunuz yerde atarsınız. Piknik yaptığımız yerden ayrılırken ufak bir mıntıka temizliği yapalım. Kendi elimizle çevremizi heba ediyoruz. Yeşil alanlarımıza önem vermiyoruz. Sadece mesire yerleri değil, her yerde buna dikkat etmeliyiz. Bu konuda toplumsal bilinç oluşturulması için kamu spotu gibi sosyal içerikli tanıtımlar yapılmalı. Eğitimler verilmeli. İnsanlar sigara izmaritlerini otobüs duraklarına, yollara atmamalı. Temizlik imandan gelir diyen bir dinin çocukları böyle yapmamalı…

 

fb-img-1593032901557.jpg

Çok şey söyleye biliriz. Gidişatı iyi görmüyorum. Bir şeyler yapmalıyız. Sürekli şikâyet ederek bu sorunlar çözülmez. Meseleye ben ne yapmalıyım, benim görevim nedir, ben başkalarının yaptıkları rahatsızlık verici şeyleri yapıyor muyum diye kendi kendimizi hesaba çekmeliyiz. İşe kendi nefsimizi tenkit ederek başlamalıyız.

 

fb-img-1593032892201.jpg

Rahatımıza çok düşkünüz, kendimizin ürettiği çöpü başkalarının gelip toplamasını bekliyoruz, böyle olur mu?  Evimizi nasıl temiz tutuyorsak, doğayı da aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Sizde rahat temiz bir ortamda piknik yapmak istiyorsanız, lütfen; pikniğinizi yaptıktan sonra çöplerinizi toplayınız, terk ettiğiniz alanı temiz bir şekilde bırakınız. Belediye, il özel idaresi, orman müdürlüğü ve turizm müdürlüğü her yere yetişemez. Lütfen duyarlı olalım. Insanlık, vatandaşlık ve dini bir görevdir. Herkes piknik yaptığı yeri temiz bırakmak zorundadır. Böyle devam ederse, piknik yapacak temiz yer bulamayacağız. Mangal yakmanın yasak olduğu yerde mangal yakılıyor ama lafa gelince mangalda kül bırakılmıyor. Mangal yakın ama ormanı yakmayın, giderken temiz bırakın. Bu konuda kamuoyu oluşturmalıyız. Bunun dini olarakta kul hakkı vebali var. Temizlik imandandır. Buna riayet edelim. Vatanı korumak için can veriyoruz ama kendimiz kirletiyoruz. Vatanı koruma da gösterdiğimiz hassasiyeti temiz tutmada da gösterelim.

 

fb-img-1593032898634.jpg

Allah her an bizi görüyor. İnsanlara eziyet veren, tiksinti verici her şeyden hesaba çekileceğiz. Bu düşünce ile güzel yurdumuzu temiz tutmak ve daha da ileri götürmek için bayrak yarışı içinde olmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar