Şener Mengene

Şener Mengene

Mavi Vatan Milli Denizcilik

Mavi Vatan Milli Denizcilik

Kabotaj bayramımız kutlu olsun. Bu vesile denizciliğimi tekrar önemli konuma getirmeliyiz. Senede birgün hatırlamayalım. Talihsiz bir olay olan yavuz havuz olayı ile gözden düşen denizciliğimizi yüceltmeliyiz ve gereken önemi vermeliyiz.

Üç tarafı denizlerle çevrili ve iki önemli boğaza sahip ülkemizin jeopolitik, jeoekonomik, jeostratejik açıdan büyük önem arz eden bu eşsiz avantajlı konumunu denizciliğimiz açısından daha iyi değerlendirmeliyiz.

 

sener.JPG

 

Küçücük ada ve oda devletleri, dünün sömürge ülkeleri bile denizcilik ve deniz ticareti konusunda bizden ileri durumdadır. Çaka Bey ve Umur Bey ile başladığımız denizcilik tarihimiz, Anadolu Türk tarihi özdeştir. Yeniden Barbaroslar, Turgut Reisler, Piri Reisler, Oruç Reisler, Kılıç Ali Paşalar, Seydi Ali Reisler, İshak Reisler, İlyas Reisler, Rizeli Damat Mehmet Ali Paşa ve Güzelce Ali Paşalar ve amiraller yetiştirmeliyiz.
.
1 temmuz 1926 kanunlaşan denizlerimizde ''Egemenlik'' hakkımızla ilgili kanunlarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz. Deniz ticaretinde çok daha iyi bir konumda olacak potansiyele sahibiz. Yunanistan, İtalya ve İngiltere deniz ticareti ile bütçe açıklarını kapatmaktadır.

Denizcilik Milli Ülkümüzdür. Mavi Vatan denizcilik alanındaki sektörün değerli temsilcilerinin gayretlerini desteklemeye devam edelim. Gemi inşa sanayi ve deniz ticareti desteklenmelidir. Yerli ve yabancı gemilere vergi  indirimi ile Türk bayrağı teşvik edilmelidir.

 

sener01.JPG

 

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyorum. Kutlamak sadece birgün ile sınırlı kalmamalı. Gereken değer verilmeli ve kalıcı çalışma yapılmalıdır. MİLGEM  projesi desteklenmeli, uçak gemisi, denizaltı, muharip savaş gemisi, fırkateyn, korvet, sondaj ve ticari gemi imalatına ağırlık vermeliyiz.

 

sener47.JPG

 

Fatih, Yavuz, Barbaros Hayrettin ve yakında Oruç Reis ile Akdeniz, Ege ve Karadenizde petrol ve doğalgaz arama ve deniz hakimiyetimize büyük güç katacaktır. Savunma sayindeki büyük gelişmeyi denizcilikte de sürdürmeliyiz.

Bu vesile ile mavi vatan dediğimiz karasularımızda ve uluslararası denizlerde hayatlarını kaybeden tüm yurttaşlarımızı, kahraman deniz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anmayı ödenmesi gereken bir vefa borcu olarak görüyorum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Şener Mengene Arşivi