Doğu için korkutan 7 ve üzeri deprem uyarısı! Fay üzerindeki 25. kenti açıkladı

Doğu için korkutan 7 ve üzeri deprem uyarısı! Fay üzerindeki 25. kenti açıkladı

Doğrudan altından fay ve fay zonu geçen 24 il için harekete geçen Jeoloji Mühendisleri Odası, yetkililere raporlar gönderiyor.

Doğrudan altından fay ve fay zonu geçen 24 il için harekete geçen Jeoloji Mühendisleri Odası, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanı, ilgili bakanlıklar, belediye başkanları ve kentlerin tüm milletvekillerine raporlar göndermeye başladı.

Türkiye'de meydana gelen büyük depremlerin ardından herhangi bir adım atılmadığını ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, "Şehirleri yine fay zonunun üzerine yapacaklar. Bu ülkenin ne bir kırmızı çizgisi ne mavi çizgisi var, rant ekonomisi her şeyi yönetiyor" dedi.

 

RAPOR SAYISI 21'E ULAŞTI

 

Uyarı niteliğinde olan ve büyük bir depremin sonuçlarına dair yaşanacakları anlatan mühendislerin tamamladığı rapor sayısı 21’e çıktı.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre Hatay, Konya, Bingöl, Maraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari’nin aralarında bulunduğu fay üzerine kurulu kentlerin ardından mühendisler Kütahya, Aksaray ve Sakarya’nın da raporlarını tamamladı. Eylül ayı içerisinde bu 3 kentteki ilgililere raporları gönderecek olan jeoloji mühendisleri Bursa, Bolu ve İzmir’in de raporlarını hazırlayacak.

 

'HER GÜN DEPREMLER OLUYOR AMA ADIM ATILMIYOR'

 

Raporların tamamının tamamlanmasına çok az zaman kaldığını ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan’a göre büyük depremler geçmesine rağmen yetkililerin sessizliği devam ediyor. Hâlâ hiçbir yetkilinin raporların ardından kendileriyle iletişime geçmediğini ifade eden Alan, “Türkiye’de depremlere ilişkin ciddi hiçbir şey yapılmıyor. Her gün depremler oluyor ama adım atılmıyor” dedi.

 

Alan şunları söyledi:

 

'ŞEHİRLERİ YİNE FAY ZONUNUN ÜZERİNE YAPACAKLAR'

 

“Büyük deprem yaşadık ama somut tek bir adım yok. Yetkililer fay hatlarına ve sıvılaşma alanlarına yeni bina yapmayacaklarını söylediler. Ama bu açıklamadan bir hafta sonra yerinde yapılaşma yapacaklarını belirttiler. Yani şehirleri yine fay zonunun üzerine yapacaklar. Bu ülkenin ne bir kırmızı çizgisi ne mavi çizgisi var, rant ekonomisi her şeyi yönetiyor. İmar ve arsa rantı görünce kimsenin gözü fay zonu, sıvılaşma alanı görmüyor. Herkesin gözü parada, her şey unutuluyor.”

 

'BÖYLE BİR REZALET OLUR MU?'

 

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın rapor hazırladığı kentlerden biri de Kahramanmaraş’tı. Şubat ayında meydana gelen depremden aylar önce kentteki yetkililere raporlarını ulaştırdıklarını belirten Hüseyin Alan, depreme kadar hiçbir geri dönüşün kendilerine yapılmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim uyarılarımızın ardından büyük yıkımlar yaşandı. Maraş kent merkezinde büyük siteler yıkıldı, sırf Maraş’ta yaşamını yitiren insan sayısı 18 bine yakın. On binlerce bina ağır hasar gördü. Şimdi Maraş kent merkezi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar planı çalışmalar yürüttü. Bazı bölgelere heyelan riski ve diri fay nedeniyle yapılaşma sınırı getirdi. Şimdi ne mi oluyor? O kısıtlama getirilen alanların yeniden imara açılması için çaba sarf ediyorlar. Böyle bir rezalet olur mu? Heyelanlı, fay zonu olan alana yeniden bina dikecekler. Arsa ve imar rantı olduğu sürece kimse afeti düşünmüyor.”

 

'İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SİTESİNDE BİLGİNİN KIRINTISI YOK'

 

Yıllardır kurumlara yalvardıklarını, “diri fayların ve taşkın riski olan yerlerin imar planlarına işlenmesi” taleplerinin hâlâ karşılanmadığını ifade eden Alan, “Hiç olmazsa vatandaş ‘bu ev fay üzerindeymiş, ben bunu almam’ desin. Vatandaş kendi bilinciyle hareket etsin. İnsanlar bunu öğrenmesin diye bunu bile işlemiyorlar” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sayfasına girdiğini, hangi bölgelerde sıvılaşma riski olduğu, fay zonlarının İstanbul’un imar planlarının ne kadar yakınından geçtiği, nerede heyelanlı alanları var gibi soruların yanıtını almaya çalıştığını ifade eden Alan, “Türkiye’de herkes İstanbul depremini konuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinde bilginin kırıntısı yok. İstanbul halkı nereden bilgi alacak? İstanbul’da ev aldım. Bunun zemini hakkında nereden bilgi alacağım” ifadelerini kullandı.

 

MALATYA FAY ÜZERİNDE OLAN 25'İNCİ KENT OLABİLİR

 

Depremlerde en büyük yıkımların fayın üzerinde ya da faya en yakın yerleşim yerlerinde yaşandığını ifade eden Hüseyin Alan, Malatya’nın fay üzerinde olan 25’inci kent olabileceğini söyledi, “MTA araştırmalarını yapıyor ama şimdilik görünen muhtemelen 25. kentimiz Malatya olacak” ifadelerini kullandı.

 

7 VE ÜZERİ DEPREM UYARISI: 'MUHTEMELEN YAKIN ZAMANDA'

 

Büyük depremlerin ardından telefonlarının susmadığını, öncesinde ise kimsenin kendilerini aramadığını, depremin olmadığı günlerde hazırlıkların hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Alan, uyarılarını şu ifadelerle sürdürdü:

 

“Bilim ısrarla söylüyor, Marmara içinden geçen fay her an kırılabilir. Doğuda, Kuzey Anadolu fayı üzerinde Yenisu fayı segmenti kırılmış değil. Sismik boşluk her an kırılabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde meydana gelen büyük depremler gibi depremlerden sonra o bölgedeki gerilimin dengeye ulaşması için peşi sıra depremler meydana gelebilir. 1939’da meydana gelen 7.9 büyüklüğündeki Erzincan depreminden sonra 1942’de Niksar’da yine 7’nin üzerinde deprem oluyor. Sonra Kastamonu Tosya’da oluyor, Bolu’da oluyor. Maraş depreminin ardından da sıklıkla depremler oluyor. Muhtemelen yakın dönemde bu bölgede 7 ve 7 üzeri depremler olacaktır. Buralardaki gerilme bir şekilde boşalacak.”

 

Siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.