Doğu Perinçek'e tahliye

Doğu Perinçek'e tahliye

"Ergenekon" davasında mahkeme, Doğu Perinçek'in tahliyesine karar verdi. Böylece gün içerisindeki tahliye sayısı 19'a yükseldi. Veli Küçük'ün de aralarında olduğu 7 sanığın tahliye talebi ise reddedildi.

Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan sanıklar gazeteci Tuncay Özkan, Sedat Peker ve emekli albay Levent Göktaş'ın avukatları, müvekkillerinin tahliyesine ilişkin dilekçelerini mahkemeye sundu.

 

Talepleri değerlendiren İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Tuncay Özkan, Sedat Peker ve emekli albay Levent Göktaş'ın tahliyesine hükmetti.

 

Mahkeme heyeti tahliyeye gerekçe olarak, ''sanıkların tutuklu kaldıkları süre, delillerin toplanmış olması ve karartılma kuşkusunun kalmaması, ikametgah sahibi olmaları, karar onansa dahi kesinleşebilmesi için geçebilecek muhtemel süre, kararın bozulması halinde telafisi mümkün olmayan mağduriyetlere neden olabilecek olması, tutuklamanın tedbir olması, benzer konumda tahliye edilmiş sanıklar da bulunması nedeniyle bunun adalet duygularını incitebilecek olmasını'' gösterdi.

 

Mahkeme heyeti, ayrıca sanıklar Levent Göktaş ve Tuncay Özkan hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu. Heyet, Sedat Peker hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulamalarına gerek olmadığına hükmetti.

 

Bu arada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş'ın da aralarında yer aldığı bazı sanıkların tahliye taleplerinin reddine ilişkin karar vermişti.

 

KERİNÇSİZ'E TAHLİYE


13. Ağır Ceza'nın ret yanıtı verdiği Kemal Kerinçsiz için ise 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden tahliye kararı çıktı. Kerinçsiz'e yurtdışı yasağı da konuldu.

 

ÇİÇEK CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAK


Akşam saatlerinde tahliye talebinde bulunan Albay Dursun Çiçek ve Danıştay saldırısı saldırganı Alparslan Aslan ve eski Özel Harekat Dairesi Başkanı İbrahim Şahin ve yazar Yalçın Küçük de tahliye edildi.

 

Balyoz davasında hükmü onanan Çiçek ve Alparslan Aslan cezaevinden çıkamayacak. Aslan bir duruşma sırasında hakime ettiği küfür nedeniyle 4 yıl hapis cezası almıştı.5 TAHLİYE DAHA


Eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Teğmen M. Ali Çelebi, gazeteci Merdan Yanardağ ve Tuğamiral Alaattin Sevim hakkında da tahliye kararı çıktı.

PERİNÇEK'E TAHLİYE KÜÇÜK'E RET


İlerleyen saatlerde tahliye haberleri gelmeye devam etti. İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Doğu Perinçek, Hasan Atilla Uğur, Muzaffer Tekin, Hikmet Çiçek, Oktay Yıldırım ve Mehmet Demirtaş'ın tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme; Veli Küçük, Levent Ersöz, Hasan Ataman Yıldırım, Mehmet Bedri Gültekin, Serdar Öztürk, Erkan Önsel ve Turhan Özlü'nün tahliye taleplerini reddetti.

 

ÖZKAN'IN AVUKATI: BENİ UMUTLANDIRIYOR


Tuncay Özkan’avukatı Hüseyin Ersöz, tahliye kararıyla ilgili NTV’ye konuştu.

Ersöz, “Çok uzun süredir beklediğimiz bir karardı. Türkiye’de adil ve tarafsız karar veren hakimler var. Bu karar, Türkiye'de halen vicdanlı hakim ve savcılar olduğunu gösteriyor. Bu aynı zamanda beni umutlandırıyor. Tuncay Özkan’ın 1-2 saat içinde çıkacağını umuyorum” diye konuştu.

 

HSYK’ya başvuruda bulunduklarını hatırlatan Ersöz, “Yargıtay aşamasını bekliyoruz. Tuncay Özkan'ın tarafsız, bağımsız mahkemelerde yargılanmasını ümit ediyoruz” dedi.

 

Tuncay Özkan’a adli kontrol şartı getirilmediğini vurgulayan Ersöz, “Sadece yurtdışı yasağı konuldu. Başka adli tedbir kararı yok” dedi.

 

'DARBEYİ YARGILAYANLAR DARBE YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR'


Balyoz ve Ergenekon davası avukatlarından Celal Ülgen de, NTV yayınında açıklama yaptı.

Ülgen, şunları söyledi: "Bunlar beklediğimiz tahliye kararlarıydı. Burada çoklu bir tahliye kararı bekliyoruz. Cumartesi ve Pazar günü cezaevinde sanıklardan tahliyelerle ilgili dilekçeler toplanıyor ancak 13 Ağır Ceza Mahkemesi bugün tahliyeleri reddediyor. Mahkeme bugün direniyor. Darbeyi yargılayanlar, darbe yapmaya çalışıyor. Bugün diğer tahliyeler yağmur gibi gelecektir. Bugün çok sayıda tahliye ile karşı karşıya olacağız. Merdan Yanardağı için de başvuru yaptık. Onun tutukluluk süresinde 5 yıl dolmadı ancak onlarda da tahliye kararı bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.