Doğu Perinçek'ten Şuşa Beyannamesi yorumu

Doğu Perinçek'ten Şuşa Beyannamesi yorumu

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Azerbaycan’ın televizyon kanalı AZTV’ye konuk oldu.

Şuşa Beyannamesi’nin önemine dikkat çeken Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Sayın Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, her ikisi de bizim cumhurbaşkanımızdır. İki Cumhurbaşkanımızın bu beyannameleri zafer kazananların, galiplerin beyannamesidir.  Galiplerin beyannamesi her zaman öğretici olur ve yol gösterir.”dedi.

Şuşa beyannamesi ile Kafkaslarda, “Kafkas Barışı” kurulmuştur diyen Perinçek, “Azerbaycan topraklarına göz diken iddiaların artık Kafkaslarda yeri yoktur. Manası yoktur.” ifadelerini kullandı.

6’LI PLATFORM GENİŞLEYEBİLİR 

 

Türkiye’nin gündeme getirdiği 6’lı platform önerisinin Kafkasların ve bölgenin geleceği bakımından ışık tutucu olduğunu söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Sayın Aliyev, Sayın Erdoğan ve Sayın Putin 6’lı platform planlıyorlar. Yani Türkiye, Azerbaycan, Rusya, İran, Gürcistan ve kabul ederse Ermenistan bu altılı platformda yer alabilirler. Ve bu daha da genişleyebilir, bu çok önemlidir. Bu öneri, Kafkasların ve bölgemizin geleceği bakımından ışık tutucu bir öneridir. Bu aynı zamanda Ermenistan'a da bir çıkış yolu gösteriyor ve o intikamcı, rövanşist politikaların geçerli olmadığını gösteriyor. Bölgede, Azerbaycan, Türkiye, Rusya ve İran arasında çok kuvvetli bir beraberlik kurabilirler. Bir Kafkas Barış'ı, Kafkas beraberliği olur.” diye konuştu.

 

ERMENİSTAN İÇİN TEK BİR ÇIKIŞ YOLU VAR

Azerbaycan ordusunun kazandığı zaferin, Kafkaslara barış getirerek bir yol açtığını söyleyen Perinçek, “Ermenistan'ın da bu açılan yola önem vermesi, ehemmiyet vermesi gerekir.” dedi.  Perinçek, “Ermenistan için artık tek bir çıkış yolu var. Ermenistan için rövanşizm bir çıkış değil. Bundan sonra Kafkaslarda; Azerbaycan, Türkiye, Rusya, Gürcistan ülkelerinin arasında uslu uslu, akıllı akıllı oturacak. Kavga çıkarmayacak. Hırsızlık yapmayacak. Ve kendi ülkesinin refahı için komşuları ile dostluk politikasına yönelecek.  Azerbaycan ordumuz, Azerbaycan devletimiz ve Azerbaycan milletimiz, Ermenistan’a bir ikramda bulundu.  Dedi ki; sizin için tek yol budur, bundan sonra buradan hep beraber huzur içinde yaşayalım ekonomilerimizi geliştirelim şeklinde  önlerine yol gösterdi. O bakımdan ben geleceğe umutla bakıyorum, güvenle bakıyorum, emniyetle bakıyorum. Tekrar tekrar kutluyorum Azerbaycan ordumuzu ve Aliyev cenaplarını.” ifadelerini kullandı.

 

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.