Dostuz, Müttefikiz, Gardaşız

Dostuz, Müttefikiz, Gardaşız

Azerbaycan'da bulunan Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye çalışma ziyaretinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, baş başa ve heyetler arası görüşmesinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.


Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, 30 Mart yerel seçimlerin arkasından, ananevi bir durum arz eden ziyaretlerin ilkini Azerbaycan’a gerçekleştirmenin mutluluğu içerisinde olduğunu ifade etti.

Ziyarette, Türkiye'den bakan ve milletvekillerinin de kendisinde eşlik ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bugün Azerbaycan-Türkiye arasında ikili ilişkilerimizi, bölgesel konuları ele almak suretiyle bir değerlendirme yapma fırsatını bulduk. Çok anlamlı bu değerlendirme neticesinde dış ticaret hacmi 15 milyara dolara yürüyen iki ülkenin bu geleceğe bakışındaki altyapı her geçen gün daha da artıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ifade etiği gibi Türkiye’deki Azerbaycan’ın yatırımlarındaki hedefler gerçekten çok büyük. Hele hele bunların en önemlisi TANAP, bu projeyle ilgili başlatılmış kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkarmış bulunuyor ve önümüzdeki aylar içerinde inşallah burada adımlar atılacak. 2018’den itibaren inanıyorum ki uluslararası proje aramızdaki kardeşliğimizi çok ama çok daha güçlendirecek."

DAĞLIK KARABAĞ MESELESİ

Görüşmede, Dağlık Karabağ meselesini de ele aldıklarını dile getiren Erdoğan, "Dağlık Karabağ konusunda bizler bugüne kadar nasıl tutum içerisindeysek bundan sonra da yine kararlı tutum içerisinde olmaya devam edeceğiz. Burada taviz vermemiz asla söz konusu değildir. Bunu özellikle bizi ekranların başında izleyenlerin de bilmesini tekrar istiyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "TANAP temel atmanın 2014'te olacağı açıklanmıştı. Bu konuda bir tarih belirleyebildiniz mi? Cemaat okulları olarak bilinen Türk okullarının Azerbaycan'daki faaliyetlerine yönelik herhangi bir talebiniz oldu mu" şeklindeki sorularını yanıtlarken her seçimden sonra ilk ziyareti Azerbaycan'a yaptığını belirterek, "İkili münasebetlerimizi görüşmek durumundayız. Tabii ki ülkelerimizde herhangi bir sıkıntı varsa ve bu sıkıntı ülkelerimizi gerçekten rahatsız ediyorsa bunları da aramızda ayrıca değerlendiririz" dedi.

TANAP'ta ise Bakanlar Kurulu kararı ile kamulaştırma sürecinin başlatıldığına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu kamulaştırma süreci devam edip, bunu yetiştirebilirsek herhalde bu yıl sonuna kadar atabilirsek atarız, burada endişemiz yok. Bizim bütün derdimiz bir an önce dozerler çalışmaya başlasın ve bir an önce TANAP'ın güzergahı ortaya çıkmış olsun. Zaten proje, plan bazında bunlar belli ama bu kanallar açılmaya başladığı andan itibaren, tüm borular görülmeye başladığı anda zaten bütün dünya bunu çok yakından takip edecektir." 

TEK BAĞLANTIMIZ MİLLETLE 

Erdoğan, bir Azeri gazetecinin "Sizin partinizin Nurcularla bir bağlantısı olduğu söyleniyor, böyle bir ilişkiniz var mı" sorusunu yanıtlarken şunları kaydetti:

"Şimdi, bu bana çok garip geldi. Bizim böyle bir bağlantımız söz konusu değil, bizim tek bağlantımız milletle. Milletle olan bağlantımız çok iyi olduğu için zaten yüzde 46 oy alarak, bu seçimde malum adeta güven oylamasıydı. Bunu başardık. Biz, halkımızın içerisinde herhangi bir ayrıma fırsat vermeyiz. Ayrımcılığın da tamamen karşısındayız. Şu anda Türkiye'nin hemen hemen bütün illerinden belediye başkanlığı çıkaran tek parti biziz. Bunun yanında 7 tane bizim bölgemiz vardır, bu 7 bölgenin 6'sında birinci partiyiz, diğer bölgede de başabaşız. böyle bir özelliğimiz de var. Bu nereden kaynaklanıyor? Halkın genelini biz kucaklıyoruz, diğerleri kucaklayamıyor. Kimisi ırkçılık yapıyor, kimisi bölgecilik yapıyor, bizde bu yok. Biz, 77 milyonun partisiyiz, biz 780 bin kilometrekarenin partisiyiz. Hep söylüyorum, bizim 4 tane temel ilkemiz var: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu halkımızın bize olan teveccühünü artırmıştır."

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin en iyi devrinin yaşandığını vurgulayarak, dünya siyasetinde Türkiye ve Azerbaycan kadar iyi dost olan başka ülkelerin bulunmadığını söyledi.

Aliyev, şöyle devam etti:

"Bizi birleştiren enerji projeleri vardır. Bunları beraber icra ediyoruz. Türkiye ve Azerbaycan bu projelerinin icrasında liderlik rolünü sürdürüyor. Bölgesel olmaktan çıkıp dünyaya açılan Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum, TANAP dünyanın enerji haritasını değiştirmiştir." 

Askeri alanda da fikir birliğinde olduklarının altını çizen Aliyev, Erdoğan ile görüşmede, Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ meselesinin de gündeme geldiğini söyledi.

Aliyev, "Türkiye devletine minnettarız ki daima bize destek veriyor. Azerbacan'ın haklı işinde bize destekdir, dayanaktır. Biliniz ki biz uluslararası alanda tanınmış topraklarımızın yılardır işgal altındadır. Adaletsizlik devam ediyor. Buna son verilmelidir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü sağlanmalıdır. işgaldan zarar gören soydaşlarımız kendi topraklarına kavuşmalıdır, eminim ki böyle de olacak" diye konuştu.

AZERBAYŞCAN'DAKİ PARALEL YAPI

Başbakan Edoğan ile görüşmesinde, Azerbaycan'daki "paralel yapı'nın gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruya Aliyev şu yanıtı verdi: 

"Biz mütteğiz, dostuz, kardeşiz. Bizim aramızda olan sohbetler geniş alanı kapsar. Dost gibi müzakere etmediğimiz mesele yoktur. Bizim ilişkilerimizi zerre kadar zarar verecek herhangi bir adıma imkan vermeyeceğiz. 

Dünyadaki yerimizi güçlendirmek için iki miletin işbirliği devam edecektir, etmelidir. Her zaman birbirimizin yanındayız, birbirimizi müdefaa edeceğiz. Zaten kardeşler böyle davranmalıdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.