1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eğitimde Fatih Projesi çöktü Milyarlarca lira buhar oldu Hesabını kim verecek?
Eğitimde Fatih Projesi çöktü Milyarlarca lira buhar oldu Hesabını kim verecek?

Eğitimde Fatih Projesi çöktü Milyarlarca lira buhar oldu Hesabını kim verecek?

2010 yılının Kasım ayında start verilen Fatih Projesi, 11’inci kalkınma planı ile noktalandı.

A+A-

Eğitim camiasından yaptığı haberlerle bilinen Mektepli Gazete’nin yazarı Eğitim Uzmanı Ali Taştan, dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Taştan, “Fatih Projesinin çöktüğünün itirafı, milyarlarca liramız yok oldu” başlıklı yazısında, 11. Kalkınma Planı’yla birlikte FATİH Projesi’nin noktalandığını yazdı.

Taştan, “FATİH Projesinin bütçesi 350 bin 660 asgari ücretlinin bir yıllık maaşına denk geliyor” dedikten sonra “Okulların tuvaletleri temizlenemez iken tabletler üzerinden şov yapan Bakanlar nerede” diye tepki gösterdi.

Ali Taştan’ın yazısı şöyle:

“FATİH Projesi’ne, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak(!) ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla 2010 yılının Kasım ayında start verildi. Bugüne kadar 1 milyon 439 bin tablet dağıtıldı ancak, tabletlerin neredeyse hiçbiri kullanılmıyor.

450 bin etkileşimli tahta dağıtıldı. Bu tahtaların çoğu arızalı... Onarımı için çok yüklü miktarda kaynak gerekiyor.

10’uncu Kalkınma Planında “Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında bilgi ve iletişim teknolojisi altyapısı geliştirilecek, öğrenci ve öğretmenlerin bu teknolojileri kullanma yetkinlikleri artırılacaktır. FATİH Projesi tamamlanacak ve teknolojinin eğitime entegrasyonu konusunda nitel ve nicel göstergeler geliştirilerek etki değerlendirmesi yapılacaktır” denmektedir.

11’inci kalkınma planında ise FATİH Projesi ile ilgili tek bir kelime yer almadı. Sadece 551.7. maddesinde “Teknolojiye erişimin sağlanması amacıyla okullara ağ altyapısı ve etkileşimli tahta kurulacaktır” ifadelerine yer verildi.

MİLYARLARCA PARA HARCANDI

Toplamda 8 milyar 500 milyon liralık bütçe ayrılan, dağıtılmış 1 milyon 450 milyon tabletten hiçbiri kullanılmayan, adı yolsuzluk, usulsüzlük ve başarısızlıkla anılan FATİH PROJESİ noktalanmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tabletleri verip, meydan meydan dolaştıranlar nerede?

Mayıs 2015’te Sayın Cumhurbaşkanına, “Atılması gereken çok adım olduğunu, bazılarının FATİH Projesi'nin sona erdiğini, tablet bilgisayar dağıtımı yapılmayacağını iddia ettiğini, bugünkü 700 bin bilgisayara ne diyeceksiniz? Gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bilgisayarın ihalesi yapıldı. Buna ne diyeceksiniz?” şeklinde ifadeler kullandıranlar nerede?

TABLETLERLE ŞOV YAPANLAR NEREDE?

“100 yılın projesi” diyen şakşakçılar nerede?

Okulların tuvaletleri temizlenemez iken tabletler üzerinden şov yapan Bakanlar nerede?

FATİH Projesinin bütçesi 350 bin 660 asgari ücretlinin bir yıllık maaşına denk geliyor.

Bu bütçe ile yaklaşık 170 bin derslik yapılabiliyor.

Nerede 8 milyar 500 milyon liramız? Yok oldu…

Siz; ağalar, beyler, siyasiler, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları… Sizin çocuklarınız özel okullarda keyif sürsün, bizlerin çocukları hamallık yapsın. Yazık değil mi bizim çocuklarımıza, yazık değil mi bu vatanın geleceğine!'

 

 

SİYASETCAFE.COM

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler