Emekli büyükelçi Çeviköz'den bomba iddia! Türkiye Afrin'de PYD ile çalışıyor!

Emekli büyükelçi Çeviköz'den bomba iddia! Türkiye Afrin'de PYD ile çalışıyor!

Amerika Birleşik Devleti’nin terör örgütü PKK'nın 3 yöneticisinin başlarına koyduğu ödül hakkında değerlendirmelerde bulunan emekli büyükelçi Çeviköz bomba iddialarda bulundu. İşte haberin ayrıntıları;

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ünal Çeviköz, çok konuşulacak iddialarda bulundu.

CHP’li vekil Ünal Çeviköz, "ABD, PKK ile YPG arasında bir ayrım yaptığı açıklamalarından görülüyor. PKK yöneticilerine konan ödül de bu ayrımdan kaynaklanıyor" dedi.

TÜRKİYE VE RUSYA AFRİN’DE PYD İLE ÇALIŞIYOR

Türkiye'nin PYD ile çalıştığının yönünde duyumlar aldığını ifade eden Çeviköz, "YPG ile ilgili ABD'nin tutumun doğru olmadığını ancak  Türkiye'nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. O da şöyle, PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görünse bile Afrin'de Türkiye'nin, Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar alıyoruz" dedi.

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Meclis’te Avrupa Birliği Uyum Komisyonu'nun CHP'li üyeleriyle birlikte basın toplantısı yaptı.

İKTİDAR TÜRKİYE’Yİ AB SÜRECİNDEN KOPARMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPTI

Ünal Çeviköz, AB sürecine ilişkin olarak, "Bu iktidar, Türkiye'yi AB sürecinden koparmak için elinden geleni yapmıştır. Artık hiçbir yeni fasıl müzakereye açılmamaktadır. Bu tablonun değişmesi için ya iktidarın değişmesi ya da iktidarın kendisini gözden geçirip politikalarını değiştirmesi gerekiyor.  İktidarın sandıklarda değiştirilmesi gerekmektedir. Biz CHP olarak müzakerelerin devam etmesi gerektiği görüşündeyiz. Buzluğa kaldırılmış olan görüşmelere son vermek doğru olmaz" dedi.

Ünal Çeviköz, ABD'nin PKK'ın sözde üst düzey yöneticileri için ödül koymasına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

"ABD ile Menbiç'te ortak devriye kararı alındı. Amerikalı askerlerin YPG ile ortak devriye yaptığı görüldü. Sonra  PKK'nın üç elebaşı hakkında ödül konuldu. Bunun hemen ardından da ABD'nin Suriye temsilcisi YPG'yi terör örgütü olarak görmediklerini açıkladı. PKK'yı ise terör örgütü olarak açıkladı.

"PYD SİYASİ BİR OLUŞUM"

Türkiye ABD ilişkilerini önemsiyoruz. ABD, PKK ile YPG arasında bir ayrım yaptığı açıklamalarından görülüyor. PKK yöneticilerine konan ödül de bu ayrımdan kaynaklanıyor bizim anladığımız kadarıyla. YPG ile ilgili ABD'nin tutumun doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak Türkiye'nin de PYD-YPG birleşkesi şeklinde kullandığı ifadenin bir ayrıma ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

"TÜRKİYE, RUSYA İLE BİRLİKTE AFRİN'DE PYD İLE ÇALIŞIYOR"

O da şöyle, PYD bir siyasi oluşum, YPG ise onun askeri boyutudur. YPG bir terör örgütü olarak görünse bile  Afrin'de Türkiye'nin, Rusya ile birlikte PYD ile çalıştığına dair bazı duyumlar  alıyoruz.  Üstelik Rusya'da PYD'nin bürosu olmasına rağmen biz sadece ABD'nin PYD ile olan ilişkisini eleştiriyoruz. Ancak Rusya'nın PYD ile olan ilişkisi hakkında bir eleştiride bulunmuyoruz. Bu dürüst bir yaklaşım değildir. Hükümetin bu konuda dürüst bir yaklaşım içine girmesini isteriz."

Ünal Çeviköz, bir gazetecinin 'Yani siz PYD'nin teror örgütü olmadığını mı söylüyorsunuz?’ sorusunu, "Öyle bir şey demedim. ABD ile ilgili eleştirileri yöneltilen Rusya ile ilgili de görüşleri dile getirmek gerekir. Türkiye tarafından böyle bir ayrım yapılmadığı ortada. Afrin’de PYD ile çalıştığına dair duyumlar alıyoruz dedim" diye yanıtladı.

emekli-buyukelci-unal-cevikoz.jpg

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum