1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli maaşına haciz gelenler ne yapmalı?
Emekli maaşına haciz gelenler ne yapmalı?

Emekli maaşına haciz gelenler ne yapmalı?

Emekli maaşına haciz gelir mi? Emekli maaşına bloke konur mu? Emekli maaşına haciz gelenler ne yapmalı? Emekli maaşının ne kadarına haciz gelebilir? Merak edilen soruların cevabını sizin için araştırdık

A+A-

Emekli maaşlarına haciz gelenler, emekli maaşlarına borcundan dolayı bloke konanlar ne yapmalı. Emekli maaşları ile ilgili merak edilen ve araştırılan konuların detaylarını uzmanlar açıkladı.

 

İcra uzmanı Caner Çakı, emekli maaşlarına getirilen haciz işlemlerini ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çakı, 'Emekli maaşınıza icra gelirse icra müdürlüğüne itirazda bulunun' dedi.

Çakı, 'Haciz kesintisi koyan icra müdürlüğüne başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır' diye konuştu.

 

'EMEKLİ MAAŞININ EN FAZLA YÜZDE 25'İ HACZEDİLEBİLİR'

 

Özellikle son yıllarda emekliliklerin icra ile ilgili kendilerine birçok soru yönelttiğini belirten Çakı, 'Bankadan kredi almıştım ödeyemedim haciz gelir mi?' gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz. İcra Müdürlükleri kendilerine yapılan başvurunun yani alacaklıların talebi üzerine emekli maaşı alan borçluların maaşlarından kesinti yapıyor.

Emekli maaşından yapılan bu kesintisi alınan maaşın en fazla yüzde 25’i kadar yapılabiliyor. Zaten icra iflas kanununda bu, 2004 sayılı 83 üncü maddesine göre maaşlar, tahsisatlar, yaşlılık aylıkları, sigortalar ve yaşlılık sandıkları tarafından tahsis edilen gelirler haczi, ancak kısmen caiz olan şeyler arasındadır ibaresi yer almış.

Bu konuda İcra memuru, emekli maaşı üzerinden haciz kesintisi taleplerinde, borçlunun ve ailesinin geçinmeleri için gerekli olan miktarı saklı tutar ve geriye kalan kısım üzerinde haciz işlemi yapabilir.

Öte yandan kanun haciz işlemlerinde haciz yapılabilecek miktarın dörtte birinden az olamayacağını da belirtir. İcra müdürlükleri ise dörtte birlikte kısma haciz uygulamayı tercih etmektedir' dedi.

 

Sosyal güvenlik hukukunda ise olayın farklı olduğunu belirten icra uzmanı Caner Çakı, şunları da ekledi:

 

'İcra ve iflas kanunu emekli maaşlarına kısmi olarak hacze karar vermiştir fakat 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre çok farklıdır.

Sosyal güvenlik hukuku, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesini yasaklamıştır.

Kanun sadece bununla kalmayarak sigortalıların ve onların geride kalan eş, çocuk, ana ve baba gibi hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri koruma altına alınmıştır.

Haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, icra müdürü tarafından reddedilmesi gerekmektedir.

Bunun tek istisnası ise borçlunun ben bu borcu ödemek istiyorum maaşımdan kesilebilir demesidir.'

 

Emekli maaşınıza haciz geldiği takdirde kanuna aykırı olarak haciz kesintisi yapıldığını ve bu kesintinin sonlandırılmasının mümkün olduğunu belirten Caner Çakı son olarak şunları söyledi:

'Haciz kesintisi koyan icra müdürlüğüne başvurarak, 5510 sayılı kanunun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise icra tetkik merciine başvurarak, haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığını şikayet edebilirsiniz. İcra tetkik hakimi sizin şikayetinizi inceleyecek, maaşınızdaki haczin kaldırılması kararı verecektir.'

 

EMEKLİ MAAŞLARI BLOKE EDİLEBİLİR Mİ?

Bazı bankaların kredi borcundan dolayı emekli maaşlarına bloke koydukları hakkında şikayetler var. Haciz koymak mümkün olmadığı için bankaların bloke koyarak maaşları ödemediği iddiası ile şikayetler olduğu bildiriliyor. Bu ise yasalara aykırıdır. Hiç bir bankanın her hangi bir alacak için emekli maaşlarına haciz veya bloke koyma yetkisi yoktur.

Emekli maaşına haciz konulamayacağıyla ilgili Yargıtay kararları var. Emeklinin rızası olmadan maaşı haczedilemez.

Banka borcu olanların emekli maaşlarına bloke konulamaz.

 

 


 

siyasetcafe.com

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.