Emeklileri böyle soyuyorlar

Emeklileri böyle soyuyorlar

Sahte belgeyle Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ile Tüm Emekliler Derneği’ne üye yazılıp maaşlarından kesinti yapılan emeklilerin mağduriyeti sürüyor. Bu yolla 700 bin emekliden yıllık 15 milyon TL haksız yere alınıyor. Mağdur emekliler kesintinin iptalini istediklerinde çeşitli engellerle karşılaşıyor.

 

Emekliler, maaşlarından kesilen dernek aidatlarından kurtulamıyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından ‘taksitli kömür satışı’ yapacağız diye yazı imzalatılarak üye yapılan pek çok emekliden yıllardan beri kesinti yapılıyor. Birçoğu maaşından yapılan kesintiyi yılda bir kere olduğu için ya fark etmiyor ya da ilaç ve muayene farkı zannediyor. 700 bin emekliden yapılan kesinti yıllık 15 milyon TL’yi geçiyor.

 

Dernek kesintisini fark eden emekliler zorlu bir prosedürle karşı karşıya kalıyor. Dernek mağdurlarından Yusuf Demir, “5 Temmuz 2002’de taksitli kömür satışı için formalite gereğidir deyip, eşimden, bana ait fotoğraf ve kimlik bilgilerimi alarak, benim adıma imza attırmışlar. O belgeye dayanarak 12 yıldır emekli maaşımda aidat kesmişler. Benim adıma, eşime imza attırarak, habersizce üye yapmaları, en hafif deyimle sahtekarlıktır.” diye isyan ediyor. Emeklilerin habersiz ya da sahte belgelerle derneklere üye yapılıp maaşlarından kesinti yapılmasına ilişkin tartışma geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmişti. Ancak kamuoyuna söz verilmesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gerekli adımları atmadı. Emeklilerin mağduriyeti sürüyor. Yaklaşık 700 bin emeklinin maaşından  yıllık 18 TL dernek kesintisi yapılıyor. Üye aidatları, SGK tarafından emeklinin aylığından otomatik olarak kesiliyor. Emeklilerin pek çoğu bu kesintiden habersiz. Emeklilerden kesinti yapılarak derneklere aktarılan para miktarı 15 milyon TL’yi geçiyor.

Emekli maaşlarından Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) ile Tüm Emekliler Derneği adına kesinti yapılıyor. Kesinti yapılan 700 bin emekliden 600 bini TÜED’e üye. TÜED’in başkanı Kazım Ergün ise aynı zamanda SGK Yönetim Kurulu üyesi. Çok sayıda emekli derneği, bu nedenle kendilerinden esirgenen emekli aidatlarının TÜED’e aktarıldığını iddia ediyor. Emekli maaşlarından yapılan kesinti, SGK Yönetim Kurulu’nun 2005 yılında aldığı bir karara dayanıyor.  Bu karara göre Türkiye’deki toplam emeklilerin en az yüzde 1’ini üye yapan ve illerin yüzde 35’inde teşkilatlanan dernekler adına, üye yaptıkları emekliler için aidat kesintisi yapılıyor. Şu an itibarıyla bu nitelikleri karşılayan iki emekli derneği var. Üyelerin çok büyük bölümü ise TÜED’in. TÜED Başkanı Kazım Ergün’ün kesintiye karar veren SGK Yönetim Kurulu üyesi de olması büyük bir çelişki oluşturuyor. Ayrıca bu derneğin, SGK’daki etkinliğini kullanarak emeklileri haberleri olmadan üye yaptığı iddia ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.