Emniyete ‘Menzilsiz’ girilmiyor

Emniyete ‘Menzilsiz’ girilmiyor

CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Başbakan Yıldırım’a kritik bir soru önergesi verdi. Bakanlıklardaki ve resmi kurumlardaki cemaat kadrolaşmalarını sordu. İşte ayrıntıları;

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından FETÖ mensuplarının resmi kurumlardan tasfiye edilmesiyle birlikte yerlerine başka cemaat, tarikat ve dini örgütlenmelerden kişilerin yerleştirildiğini iddia etti.

CHP Konya Milletvekili Bozkurt, bakanlıklardaki cemaat kadrolaşmalarını verdiği soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bozkurt, Milli Eğitim Bakanlığı’nda Gülen yapılanmasından boşalan kadroların Süleymancılar tarafından doldurulduğunu söyledi. CHP’li Bozkurt, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere İçişleri ve Adalet Bakanlıklarında Menzilcilerin kadrolaştığı gibi bilgilerin basın yayın organlarına yansıdığını, aynı şekilde bilgilerin kendisine de ulaştığını ifade etti.

“KOMİSER OLABİLMEK İÇİN MENZİL TARİKATINDAN REFERANS ALINMASI GEREKİYOR”

Son olarak gazeteci yazar Batuhan Çolak’ın devlet kadrolarındaki torpil ve haksızlık iddialarını gazetesindeki köşesine taşıdığını, bir polis memurunun ifadeleri doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatı içindeki yapılanmaya yer verdiğini belirten CHP’li Bozkurt, “Yazıda, komiser olabilmek için Menzil tarikatından, AKP'den veya hükümete yakın dernek ve vakıflardan referans alınması gerektiği, bu suretle göreve yeni başlamış kişilerin yıllarını mesleğe vermiş polislere amirlik yaptığı; Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı koruma kadrolarına geçmek için Menzil tarikatı üyesi olmanın neredeyse şart olduğu ve bunun gibi pek çok iddia yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

BAKANLIKLARA İSTİHDAM EDİLEN CEMAAT MENSUPLARI

Bozkurt, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devlet organlarının ve yöneticilerinin cemaatlerle hiçbir biçimde ilişkide olmamalarının sağlanması ve bu suretle kamuda kadrolaşmaların önüne geçilmesi için herhangi bir politika oluşturulup oluşturulmadığını sordu. Böyle bir politikanın şayet yoksa gerekçesini soran Bozkurt, Milli Eğitim Bakanlığı birimlerinde FETÖ yapılanmasından boşalan kadrolara Süleymancıların yerleştirildiği; Sağlık, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarında da Menzil cemaati mensuplarının ve yakınlarının istihdam edildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu.

BAŞBAKAN YILDIRIM’A SORULAR

CHP’li Bozkurt önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

- Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Menzil cemaatinin etkinliği var mıdır? Komiserliğe terfi edebilmenin ön koşullarından birinin Menzil tarikatından, AKP'den veya hükümete yakın dernek ve vakıflardan referans sahibi olmak olduğu, İstanbul başta olmak üzere Narkotik Şube Müdürlüğü’ne ayrıca Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı koruma kadrolarına ancak Menzil cemaatinin referansıyla geçilebildiği iddiaları doğru mudur?

- Bahse konu olan iddiaların sıklıkla basın yayın organlarına yansımasına istinaden kamuoyuna açıklama yapılması düşünülmekte midir?

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.