1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ensar Vakfı'na 7.9 milyon dolar aktaran Başkentgaz'dan yeni skandal!
Ensar Vakfı'na 7.9 milyon dolar aktaran Başkentgaz'dan yeni skandal!

Ensar Vakfı'na 7.9 milyon dolar aktaran Başkentgaz'dan yeni skandal!

Ankara’nın doğalgaz dağıtımcı şirketi Başkentgaz, geçmişe dönük borçları nedeniyle dükkânların doğalgazını kesti.

A+A-

Kızılay üzerinden adı 'cinsel istismarlarla' anılan Ensar Vakfı'na milyonlarca dolarlık yaptığı bağışlarla gündeme gelen Başkentgaz'dan yeni skandal.

Ankara’nın doğalgaz dağıtımcı şirketi Başkentgaz, İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi’yle 9 haftadır kapalı olan yiyecek-içecek sektörü işletmecilerinin, geçmişe dönük borçları nedeniyle dükkânların doğalgazını kesti.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 9 haftadır kapalı olan yiyecek- içecek sektörü işletmecilerinin birçoğu, bu süreçte Başkentgaz’ın borç baskısıyla karşı karşıya kaldı.

Çok sayıda işletmecinin doğalgazı, 16 Mart’tan önceki dönemde borçları olduğu için kesildi ve borçlar ödenene kadar faiz işletmesi yapılacağı belirtildi.

ATO İkinci Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, yaptığı açıklamada, “Yiyecek-İçecek sektörü 9 hafta, 70 gündür kapalı. Kamunun ‘mücbir sebep’ kapsamında bu işletmeleri desteklediği bir ortamda zaten ‘kapalı’ olan işyerlerinin doğalgazını kesmek nedir? Başkentgaz’ın bu yaklaşımı, tüm sektörlerin birlik olması gerektiği bir dönemde işletmecileri üzmüştür. Uygulamada değişikliğe gidilmelidir” dedi. 

 

Ayrıca, Başkentgaz tarafından doğalgazı kesilen işletme sahibi ve ATO Restoran, Lokanta, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi  Ayşe Nilay Çelik, bu süreçte sektörün yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle anlattı: 

 

“Kendi işletmelerimde hem Başkengaz’la hem de EnerjiSa ile sıkıntı yaşadım. Bu borçlar, dükkânlarımızı kapatmadan önceki borçlarımız olduğu için ödenmesi için baskı yapıyorlar. Ama biz bugün kazanıp, yarın harcayan bir sektörüz. Bugün yaptığımız işe göre, ertesi gün ödemelerimizi yapıyoruz. Mart ayının 16’sında bir anda kapatılmamız, ister istemez bizi hazırlıksız bıraktı. Bir de böyle bir dönemde, doğalgaz arzımız da kapatıldı. Sektördeki birçok işletmeci de aynı durumla karşı karşıya kaldı. Enerjisa ve Başkentgaz’dan sürekli fatura ödemeleri için arandık. Dükkanlarımız kapalı olsa da, gaz ve elektriğimizin kesilip üzerine bir de faiz işletmesi yapılması bizi çok mağdur etti. Kamunun diğer taraflarından bir sürü destek gelirken, her iki enerji firmasının bu şekilde yaklaşımı bizi hayal kırıklığına uğrattı.”

Ankara’da bu süreçte çalışan fırın ve pastane-kafe hariç 12 bin işletme olduğuna dikkat çeken Çelik, “Her sektörle ilgili bir açıklama yapılıyor. Bizimle ilgili tek yapılan açıklama ‘ilk kapatıldığımız için en son açılacağımız’ olması. Nasıl bir şartname ile açılacağımız bilmiyoruz. Bizi neler bekliyor bilmiyoruz. Önceden bilgilendirme yapılmasını istiyoruz. Buna göre hazırlıklarımızı yapacağız. Bizler, işimiz olduğu sürece ayakta durabilen işletmecileriz. Şimdiden dükkanlarını açamayacak hale gelen ve kapatmaya başlayan işletmeler var. Bu süreç, iflasları da beraberinde getirecek” dedi.

 

 

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Siyasetcafe.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.