1. YAZARLAR

  2. Hakan SÖNMEZ

  3. Erciyes Türk Kurultayı ile dünü, bugün ve yarın ile buluşturmak
Hakan SÖNMEZ

Hakan SÖNMEZ

Genel Yayın Yönetmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Erciyes Türk Kurultayı ile dünü, bugün ve yarın ile buluşturmak

A+A-

Devlet Bahçeli’nin emriyle iptal edilmiş olan, rahmetli Alparslan Türkeş’in miraslarından birisidir Erciyes Zafer Kurultayı.

 

Bir diğer emaneti 3 Mayıs Türkçüler Günü ve öbürü de 27 Mayıs'ta Gün Sazak Bey’in mezarı başında anıldığı Eskişehir’in Sazak Köyü'ndeki büyük toplanma.

 

Belli bir yaşın üzerindeki Milliyetçiler, ülkücüler bunların hepsini bilir ve iştirak etmişlerdir.

 

Bu günler 12 Eylül Darbesi’nin ardından bitti denilen, yıkıldı denilen Türk Milliyetçilerinin toplanma, birlik olma, toparlanarak kardeşliklerini yeniden dirilttikleri günler olmuştur.

 

Birliğini, dirliğini ve iriliğini bu günlerle yaşamıştır ülkücüler.

 

Alparslan Türkeş’in vefatının ardından 2007 yılında Erciyes Zafer Kurultayı kaldırıldı. Arkasından 3 Mayıs Türkçüler günü, Milliyetçiler gününe çevrildi. Öğrenciliğimizde aramızda topladığımız paralarla tuttuğumuz yüzlerce otobüs ile şahsında tüm ülkücü şehitleri anmak için gittiğimiz rahmet Gün Sazak Bey’in mezarı ise bugün neredeyse unutturuldu.

 

Birileri Türk Milliyetçilerinin, ülkücülerin "yeteri" kadar birlik, beraberlik sağladığını düşünmüş olmalı ki, hafızalarımızdan bu günlerin silinmesi için çok uğraştılar.

 

Erciyes Zafer Kurultayı, 3 Mayıs Türkçüler Günü ve Gün Sazak’ı anmak yerine, Kızılcahamam’da “rahat” gidip gelinmesi için herhalde “alternatif” etkinlikler düzenlediler. Ancak; bu etkinlikler Türk Milliyetçilerinde yeterli karşılığını bulamadı. Bir nevi MHP Genel Merkezi'nin birbirine görünme faaliyeti olarak kaldı.

 

Bugün en ufak siyasi tartışmada elinden hemen “paralel” kartını çıkartanlar, geçmişte birliğimizi pekiştiren bu tür uğraşları “gereksiz”, "sakıncalı" diye iptal edip, yeni “alternatif paralel" uğraşlar icat ettiler.

 

Erciyes Zafer Kurultayı’nı MHP Genel Merkezi’nin yok saymasının ardından yıllardır yürüten bir tertip komitesi var. Adını Erciyes Türk Kurultayı olarak değiştirmişler.

 

Bu tertip komitesinin başkanlığını aziz dostum Necip Dinçer yapıyor. Kendisini 12 Eylül öncesinde Kayseri Fevzi Çakmak Ülkü Ocağı’ndan beri tanırım. Ülkücü Hareketin vefakar, çilekeş, ömrünü bu davaya vermiş hasbi insanlarındadır.

 

Erciyes Zafer Kurultayı’nı Erciyes Türk Kurultayı ismiyle yıllarca Ozan Arif de dahil bir avuç böyle Ülkücü ayakta tuttu.

 

Kendisine vefasından dolayı teşekkür, ancak bir ülkücü olarak özür da borcumuz var.

 

Geçmişimizle bağlarımızı kopartmaya yönelik uğraşlara karşı dünümüz ile  bugünümüzü birleştirerek yarınımızı var etme çabalarına yeterince destek veremedik.

 

Bugün Erciyes Türk Kurultayı; Türk Milliyetçilerinin, Ülkücülerin yeniden gündeminde.

 

Evet, bunda MHP’nin 4 Genel Başkan adayının ortak bir açıklama ile Erciyes Türk Kurultayı’na gitme kararı alması etkili oldu.

 

Bu çok doğru, ilkesel bir karardı. Kongre sürecinde yaşanan hatalardan ders alındığının en büyük delilidir bence.

 

Erciyes Türk Kurultayı’nı; Türk Milliyetçileri’nin birliğinin, beraberliğinin yeniden pekişmesi için çok önemli bir işaret fişeği olarak görüyorum.

 

Bırakın birileri istediği kadar "Kayserili bir oto tamircisinden" aldığı "derin istihbarat" ile Erciyes Türk Kurultayı'nı “tadında bırakmaktan” bahsetsin. Bu sap sap yazılara; o zaman yarın da birileri Cumhuriyet Bayramını da “tadında bırakın” derse ne diyeceksin der geçeriz.

 

Erciyes Türk Kurultayı Türk Milliyetçilerinin, ülkücülerin toplanma, toparlanma yeri olsun. Ayrı gayrı olmadan, bir ve bütün olarak bir arada olabileceğimizin göstergesi olsun.

 

Bir Türk Milliyetçisi olarak ben isterim ki, Erciyes Türk Kurultayı’na MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılsın. Siyasetin getirdiği tüm kargaşa ve karmaşadan uzak olarak Türk Birliğinin sesini dünyaya duyursun.

 

Arınmaya değil, kucaklaşmaya çağırsın herkesi. Bütün bu yaşananları siyasetin içerisinde bir karşılığı olduğunu ancak; Erciyes Türk Kurultayı’nın siyasetin dışında Türk Birliği’nin sesi olduğunu söylesin.

 

Olur mu, gelir mi bilmem?

 

Bildiğim bir şey var. O da, Genel Merkezi de desteklese, muhalefeti de desteklese tüm kardeşlerimin ülkücülüğüne, Türk Milliyetçiliğine yürekten inanmamdır.

 

O yüzden;

 

Erciyes Zafer Kurultayı, “hiçbir şeye değişmem şu öksüz Türklüğümü” diyenlerin çağları aşan sesi olsun inşallah.

 

Türklüğün 7 Ağustos 2016'da yapılacak olan Erciyes Türk Kurultayı şimdiden kutlu olsun.


 

KURULTAY VAR KURULTAY,
BUNU HERKES BİLİYOR...
GÖZÜN AYDIN ERCİYES,
BOZKURT'LARIN GELİYOR...

ENGELLERİ KALDIRDIK,
HATTA DAHA KALKACAK!..
BİRLİK VE BERABERLİK,
SEN DE ŞAHA KALKACAK...

BU SENEKİ ERCİYES,
ZAFERE AD OLACAK...
BAŞBUĞ'UMUN RUHU DA;
İNŞALLAH ŞAD OLACAK...

OZAN ARİF


 

Hakan Sönmez        siyasetcafe.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum