1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan açıklamıştı! İşte Kemal Batmaz belgeleri
Erdoğan açıklamıştı! İşte Kemal Batmaz belgeleri

Erdoğan açıklamıştı! İşte Kemal Batmaz belgeleri

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı Kemal Batmaz belgeleri ortaya çıktı. İşte ayrıntılar;

A+A-

FETÖ’cü Kemal Batmaz ile ilgili belgeler ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ'nün hava kuvvetleri sorumlusu olan ve Akıncı Üssü'nde yakalanan Kemal Batmaz'la ilgili yeni belgelerin ortaya çıktığını dün akşam canlı yayında açıklamıştı.

Alınan bilgilere göre, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü çevresindeki arazide bulunan cep telefonlarından ikisinin, örgütün sivil imamları Kemal Batmaz ve Hakan Çiçek'e ait olduğu belirlendi. Söz konusu raporda sivil imamların defalarca terörist başı Gülen'e ulaşmaya çalıştığı da ortaya çıktı.

Telefondaki incelemelerde Çiçek'in, darbe teşebbüsü tarih ve saatinde  ABD'de Pensilvanya eyaletinde bulunan ve sanığın rehberinde "Eczacı Abdi" olarak  kayıtlı kişiyle FaceTime üzerinden 3 dakika 51 saniye, hemen öncesinde örgütün  tepe yöneticilerinden Cevdet Türkyolu'nun oğlu olduğu belirlenen Esat Türkyolu  ile 35 saniyelik görüşme yaptığı, "Hkn Ada Avukat" olarak kayıtlı kişiyle de  mesajlaştığı tespit edildi.

Darbe girişiminin bastırılmasının ardından Akıncı Üssü ve çevresinde  yapılan olay yeri incelemeleri sırasında bulunan dijital materyal incelenmek  üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına teslim  edildi. Bilişim uzmanlarının 4 telefon ve SIM kartlar üzerinde yaptıkları  incelemeye ilişkin rapor Akıncı Üssü darbe girişimi davasını gören Ankara 4. Ağır  Ceza Mahkemesine gönderildi.

iPhone A1688 model cep telefonundaki incelemede, "Apple Kimliği”  satırında "suneyes34@gmail.com" e-posta adresinin bulunduğu belirlendi.

Rapora göre cihazdan aranan numaralardan birinin Nermin Çiçek, üçünün  ise Hakan Çiçek üzerine kayıtlı olmasından hareketle, cep telefonunun Hakan  Çiçek'e ait olduğu belirlendi.

Raporda, telefonun incelenmesinde, Çiçek'in, darbe girişimi sırasında  FaceTime uygulamasıyla Pensilvanya'yla görüştüğünün ortaya çıktığı ifade  edilerek, şu bulgulara yer verildi:

"Anlaşıldığı üzere, darbe teşebbüsü tarih ve saatinde ABD'de  Pensilvanya eyaletinde bulunan ve sanığın rehberinde 'Eczacı Abdi' olarak  kayıtlı, taraflar hanesinde yurt dışı numarası yazılmış olan kişiyle 3 dakika 51  saniyelik görüşme gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Sanığın 'Eczacı Abdi'  isimli kişiden hemen önce ise yine FETÖ/PDY firarisi sanıklardan olan ve rehberde  'Esat Ev' olarak kayıtlı kişiyle 35 saniyelik görüşme gerçekleştirdiği  belirlenmiştir."

15 TEMMUZ'DAKİ MESAJLARI

Raporda Hakan Çiçek’in, örgüt elebaşı Gülen ile birlikte örgüt  hiyerarşisinde üst düzey faaliyet gösterdiği anlaşılan "Eczacı Abdi” adlı kişi  arasında, darbe teşebbüsü günü mesaj trafiği olduğu bildirildi.

Çiçek’in, saat 20.49'da bu kişiye "Abim çok acil teli ver kendine"  mesajı gönderdiği belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

"Sanığın, 'Eczacı Abdi'den, örgüt lideri Fetullah Gülen ile anlık  olarak görüşme isteği olduğu tespit edilmiştir. Saat 20.49'da 'Ölüm kalım'  şeklindeki mesaj gövde metninde, sanığın ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan  darbe teşebbüsünden örgüt lideri Fetullah Gülen'i haberdar etmeye çalıştığı  tespit edilmiştir. Saat 20.49'da 'Abi bozun nmz' şeklindeki mesaj gövde metninde  sanığın o anda namazda olan örgüt üyelerinin namazlarını bozarak, örgüt liderinin  kendisiyle telefonda görüşmesi gerektiğini istediği tespit edilmiştir."

Raporda, Çiçek'in aynı kişiye saat 20.58'de "Sen yanında ol" ve  "Aramak gerekirse" mesajları gönderdiği belirtilerek, Çiçek'in, bu mesajlarıyla  "Eczacı Abdi"nin, örgüt elebaşı Gülen’in yanından ayrılmamasını, onları  gelişmelerden anlık haberdar edeceğini, kendisinin de örgütten alacağı  direktifler doğrultusunda hareket edebileceğini, örgüt liderine ulaşmak durumunda  kalması durumunda örgüt elebaşının yanından ayrılmamasını istediği kaydedildi.

Raporda, saat 21.00'de Eczacı Abdi'den ise "Buradayım" mesajının  Çiçek'e gönderildiğine yer verildi.

Çiçek'in, "Eczacı Abdi" ile birlikte örgüt elebaşı Gülen’in yanında  bulunan "Hkn Ada Avukat" isimli örgüt mensubuyla da Viber üzerinden mesajlaştığı  belirtilen raporda, bu kişiden Çiçek'e "Abi" şeklinde gelen mesajın ardından  Çiçek'in "Tm yanınızda olsun" ve "İhtiyaç olursa" mesajları gönderdiği aktarıldı.

Raporda, "Bu görüşme içeriklerine göre sanık Hakan Çiçek'in 'Eczacı  Abdi' ve 'Hkn Ada Avukat' isimli kişiler aracılığı ile örgüt lideriyle irtibat  sağladığı anlaşılmaktadır. 15 Temmuz 2016 tarihinde sanığın 'Eczacı Abdi' ile  gerçekleştirdiği mesaj içeriklerindeki irtibat faaliyetlerinin devamını 15 Temmuz  2016 tarihinde saat 21.26.55'te 'Hkn Ada Avukat' isimli örgüt mensubunun geri  bildirim olarak gerçekleştirdiği ve örgüt lideriyle anlık irtibat sağlanacak  kanalın açık olduğu tespit edilmiştir." denildi.

Çiçek’in, WhatsApp'tan yine "Eczacı Abdi"ye darbe girişimi günü saat  20.44.11’de "Acilllk” şeklinde mesaj gönderdiği, ardından "Hemen Prof’u bul ara"  ve "Hemen acil" mesajlarını yolladığı belirtilen raporda, "Prof" diye bahsedilen  kişinin örgüt üyesi olduğu ve darbe teşebbüsü içinde yer aldığının anlaşıldığı  belirtildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİSİNİN OĞLU

 

Rehberde "Esat Ev" olarak kayıtlı kişiye ilişkin WhatsApp mesajlarında  "Eturkyolu" ibareli kayıt bulunduğu bildirilen raporda, bunun üzerine, yine  Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki FETÖ/PDY "çatı davası"nın firari sanıklarından  Cevdet Türkyolu'nun nüfus kayıtlarının incelendiği, sonuçta "Esat Ev" ve  "Eturkyolu" diye kayıtlı kişinin, Cevdet Türkyolu'nun oğlu Esat Türkyolu  olduğunun belirlendiği aktarıldı.

Raporda "Eczacı Abdi" olarak kayıtlı kişinin ise ABD'nin Pensilvanya  eyaletinde bulunan silahlı terör örgütü FETÖ/PDY’nin kurucu ve yöneticisi  Fetullah Gülen ile yakın temas halinde faaliyet yürüten kişi olduğunun  anlaşıldığı belirtilerek, "Bu kişinin açık kimliği ile ilgili çalışmalara devam  olunmakla birlikte, sanık Hakan Çiçek'in savunmasında yer alan beyanların dışında  ulaşılan tespitlere göre, sanığın darbe teşebbüsü esnasında anlık olarak ABD'de  bulunan FETÖ/PDY terör örgütü üst düzey yöneticileri aracılığıyla örgüt lideri  Fetullah Gülen ile irtibat kurduğu tespit edilmiştir." ifadesine yer verildi.

Raporda, Çiçek'in belli tarihlere ilişkin Viber ve WhatsApp arama  kayıtlarına ilişkin ekran görüntülerine yer verilerek, sanığın ulaştığı veya  ulaşmaya çalıştığı kişilerin, FETÖ/PDY'nin ABD'deki üst düzey kadroları olduğuna  dikkat çekildi.

Yine Çiçek'in Viber üzerinden görüştüğü Türkiye'den A.E. ve U.K. adlı  kişiler bulunduğu ve bu kişilerin Çiçek'le irtibatlarının örgütsel olup  olmadığının araştırıldığı belirtilen raporda, telefonun SIM kartında yapılan  incelemelerde de savunmasının aksine Çiçek'in, ABD'deki GSM operatörlerine ait  numaralarla görüşmelerinin bulunduğu aktarıldı.

İncelemelerde Çiçek’in, Booking.Com üzerinden, Mart 2016’da değişik  tarihlerde, ABD’deki çeşitli otellere, ayrıca özel bir havayolu şirketinin uçuş  noktalarına baktığı, telefonda da FETÖ/PDY mensuplarınca oluşturulan, hükümeti ve  cumhurbaşkanlığı makamını yıpratmaya ve algı oluşturmaya yönelik "Fuat Avni"  Twitter hesabı ile "Pelikan dosyası" konusunda aramalar yaptığı kaydedildi.

Örgüt yöneticisinin işletmesi...

Raporda, Çiçek'in internet arama konumu olarak Los Angeles, Washington  ve New York ile İstanbul'un telefona kaydedildiği, İphoneMaps uygulamasındaysa  gittiği değerlendirilen New York Brooklyn'deki bir adresin konum olarak  kaydedildiği aktarıldı.

Telefonun Waze History kaydında ABD'deki beş adresin konum olarak  kaydedildiğine yer verilen raporda, bu konumlardan en dikkat çekici olanın "Masal  Cafe&Lounge" olduğu belirtilerek, kafenin, "FETÖ/PDY terör örgütünün çatı  yapılanması içinde ikinci adam olarak anılan Abdullah Aymaz'a ait olduğunun  değerlendirildiği" belirtildi.

Çiçek’in, 15 Temmuz 2016 saat 20.58'de telefonunun ekranına "tamam"  anlamında "Tm" yazdığı, ancak göndermeden sildiği, bu sebeple mesajın kime  gönderilmek istendiğinin belirlenemediği anlatılan raporda, sanığın, 23 Haziran  2016'da, Viber uygulaması üzerinden ABD'deki örgüt elebaşının yanında bulunan  "Eczacı Abdi' olarak kaydettiği kişiyle mesajlaştığı bildirildi.

Sanığın "Eczacı Abdi"ye, "Öğlen görüşme olur mu" mesajı göndererek,  "Eczacı Abdi"den, Fetullah Gülen ile konuşmak üzere irtibatının kurulmasını  istediği kaydedilen raporda, "Eczacı Abdi"nin "Çıktınız mı abi" sorusuna Çiçek'in  "Evet" cevabı verdiği, bir planlama kastedilerek, "Eczacı Abdi"nin "Bu sorunun  ikinci adımı yok. Siz son birkaç gün içinde büyük bir yemin ettiniz mi?"  mesajının tespit edildiği anlatıldı.

Çiçek'in, Fetullah Gülen'i kastederek, "Ne dedi ki, böyle düşündürdü"  sorusunun ardından "Eczacı Abdi"nin fotoğraf gönderdiği belirtilen raporda, bu  klasör açıldığında, Şuara Suresi'nin 227. ayetinin Türkçe mealine, ayetin  indiriliş amacı dışında Fetullah Gülen tarafından "Değişik bir inkılapla değişik  bir inkılaba uğrayacaklarını (öğrenecekler). 23 Haziran 2016" şeklinde bir ekleme  yapıldığı kaydedildi.

KEMAL BATMAZ

Bulgular arasındaki iPhone A1522 model cep telefonu ile Turkcell marka  64K ibareli SIM kartın ise, darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu  belirlenen örgütün sivil imamlarından sanık Kemal Batmaz'a ait olduğu belirlendi.

Raporda, bu telefonun Apple ID adının "kemalbatmaz@icloud.com", bu  kimlik bilgisinin karşısına denk gelen MSISDN GSM numarasının ise "05311047656"  olduğu belirtildi. SIM kartın ise Batmaz'ın çalıştığı, kayyuma devredilen Kaynak  Holding'e bağlı Matris Proje İnş. Gayr. Yön. ve Dan. Tic. Aş. isimli şirket  üzerine kayıtlı olduğu tespit edildi.

Raporda, bu hat üzerinden sık görüşülen numaralardan birinin Batmaz'ın  eşi Gonca Batmaz adına kayıtlı olduğu, Kemal Batmaz'ın, FETÖ/PDY içindeki  faaliyetleri nedeniyle Samsun ve İstanbul adli makamlarınca aranan Mehmet Sungur  ve Sungur'un eski eşi Meryem Çelik ile de sık sık görüştüğü bildirildi.

Batmaz'ın, rehberinde "Fnd" olarak kayıtlı eşine ait numarayı darbe  girişiminden önce sık sık aradığı bilgisine yer verilen raporda, Batmaz'ın,  eşinin telefonu üzerinden telekonferansla üçüncü kişilerle görüşme yapıp  yapmadığı üzerinde ayrıca durulması gerektiği bildirildi.

Batmaz'ın, WhatsApp üzerinden, FETÖ soruşturmaları kapsamında Nevşehir  ve İstanbul'da yargılanan Mustafa Şenel, Mehmet Ali Uzun ve Hidayet Özçelik ile  de görüştüğü belirtilen raporda, cep telefonuna ait takvimin "hatırlatıcı"  bölümündeki "Mustafa Caymaz Yaş Günü" ibaresine bahsi geçen kişinin, Batmaz'ın  mal varlıklarını bedelsiz olarak üzerine kaydettiği Mustafa Caymaz olduğu  tespitine yer verildi.

Telefondaki "yerel notlar" adlı uygulamada Batmaz'ın, pıhtılaşmayı  sağlayan ve özellikle sıcak çatışma alanlarında görev yapan askeri birliklerce  kullanılan bir ilacın adını not aldığı görüldü. Notlar arasında "FGulen.com"  sitesinde yer alan "Allah Yar..." başlıklı bir yazı ile örgütün elebaşı Fetullah  Gülen'e ait internetteki bir videonun linki de bulundu.

Raporda, Kemal Batmaz'ın SMS mesajları klasörü adı altında  "iPhoneRecetsLog" uygulaması içinde kayıtlı SMS listesi ile WhatsApp mesajları da  yer buldu. Buna göre, rehberde "Muammer Dc" şeklinde kayıtlı bir kişi, Batmaz'ın  11 Temmuz 2016'da ABD'de olmasını istedi. Mesaj içeriğinde firari Adil Öksüz'ün  kayınbiraderi Abdülhadi Yıldırım'ın adı da geçti. Sanığın 11-13 Temmuz 2016'da  ABD'ye gittiği belirlendi.

Raporda, Batmaz'ın FaceTime üzerinden Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki  GSM operatörüne ait telefon numaralarıyla görüştüğü, söz konusu kişilerin,  FETÖ/PDY'nin yurt dışındaki eğitim kurumlarında görevli örgüt elemanları olduğu  değerlendirmesi de yer buldu.

Kemal Batmaz'ın telefon rehberinde kayıtlı kişilerin listesiyle Apple  Maps üzerinden yapılan aramalar, ABD'de Twitter'den attığı mesajın konumu, Waze  History uygulamasına ait konumlar ve Bluetooth kayıtları da raporda yer aldı.

ÖZEL PROGRAMLAR YÜKLÜ

Raporda, bulgular arasında yer alan Samsung marka SM-N920C model cep  telefonuyla, General Mobile marka cep telefona ilişkin analizlere de yer verildi.  Biri fabrika ayarlarına döndürülen 2 telefonda kullanılan hatların, açık kimliği  belli olmayan Yousıf Husseın Abbas Abbas isimli kişinin üzerine kayıtlı olduğu  belirlendi, ancak telefonların kimler tarafından kullanıldığı tespit edilemedi.

24 Ocak 2016'da etkinleştirilen Samsung telefonda, 1 Temmuz 2016  tarihinde SIM kartı değişikliği yapıldı. Söz konusu telefonda "Crypnote"  uygulamasının yüklü olduğu, uygulamanın şifresinin kırılmasına yönelik çalışmanın  sürdüğü bildirildi.

Samsung marka telefonda ayrıca, kıtalar arası network ulaşımını  sağlayan, birbirinden uzak networkları "point to point" yöntemi veya "client to  server" yöntemleriyle bağlayan "Open CPN Connect" uygulamasının yüklü olduğu, bu  uygulamanın, özel kullanıcılar tarafından tercih edilen profesyonel ve yüksek  güvenlikli özel uygulamalar arasında yer aldığı bildirildi.

Raporda, Samsung telefonda bulunan ve not tutmaya yarayan "Evernote"  uygulamasının, tutulan notların ABD'de bulunan sunucuda şifreli bir şekilde  saklanmasını sağladığı belirtildi. Telefondaki "Psiphon" uygulamasının ise  yasaklı sitelere giriş yapmayı sağladığı, bu uygulamanın IP değişikliği yapabilen  ve bu sayede bağlantı noktasını yanıltan bir uygulama olduğu bildirildi.  Telefondaki "CCleaner" uygulamasının ise boş klasörler ve internet geçmişini  silmede kullanıldığı tespit edildi.

Rapora göre kullanıcı, akıllı telefonlara uygulama yüklemek için  kullanılan marketlerde ücretsiz olan bu uygulamalardan bazılarına ait APK  dosyalarını internet üzerinden temin ederek, özelliklerini üst seviyede satın  aldı ya da indirdi.

Bu telefonu kullanan kişinin, 15 Temmuz 2016 saat 17.26'da telefona  yüklü "Chrome" internet tarayıcısı üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın kaldığı Grand Yazıcı otelin resmi internet sitesini ziyaret ettiği de  belirlendi.

Bulgular arasında yer alan General Mobile cep telefonunun ise araziye  atılmadan önce fabrika ayarlarına döndürülerek içeriğinin boşaltıldığı tespit  edildi.

Bulgular arasındaki Sandisk marka 32 GB'lik hafıza kartında da  "Crypnote" uygulamasının yüklü olduğu, uygulamanın şifresinin kırılması  çalışmasının sürdüğü bildirildi.

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.