1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan CHP'yi Abdülhamit'e küfür eden Şair Eşref ile vurdu!
Erdoğan CHP'yi Abdülhamit'e küfür eden Şair Eşref ile vurdu!

Erdoğan CHP'yi Abdülhamit'e küfür eden Şair Eşref ile vurdu!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında Cumhuriyet’in kuruluş dönemdeki CHP’yi eleştirdi.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Cumhuriyet’in kuruluş dönemdeki CHP’yi eleştirerek şöyle dedi;

'Bizim milletimiz vicdanında tek parti dönemini hak ettiği yere çoktan oturtmuştur. Gelin bu meseleyi size bir anekdotla anlatayım. Büyük hiciv şairimiz Eşref, Cumhuriyet öncesi dönemde bir ilçede Kaymakamlık yaparken merkezden bir telgraf gelir. Telgrafta; ‘Kaymakamlık binasının ihtiyaçlarını bildirin stop’ yazmaktadır. Eşref bu telgrafa ‘binanın muhtelif yerleri akıyor stop’ şeklinde bir cevap gönderir. Merkezden gelen ikinci telgrafta, ‘Binanın nereleri akıyor ayrı ayrı yazıp gönderin stop’ ifadesi yer almaktadır. Bunun üzerine Eşref o hışımla telgrafhaneye iner ve telgrafçıya yaz oğlum der; ‘Binanın muslukları hariç her yeri akıyor stop’ diye yanıt verir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin memleketi yönettiği, tasallut altına aldığı dönemi işte tam bu şekilde tarif etmek mümkündür.'

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Türkiye'nin kuruluş dönemindeki CHP dönemini eleştirmek için Şair Eşref’ten alıntı yapması dikkat çekti. 1847 yılında doğan hiciv ustası Şair Eşref, Cumhuriyet kurulmadan önce, 1912 yılında hayatını kaybetti. Erdoğan, Şair Eşref üzerinden Cumhuriyet’in ilk dönemini eleştirirken, Şair Eşref’in kendisi ise AKP’nin ve İslamcıların öve öve bitiremediği II. Abdülhamit’e yönelik çok ağır ifadelerin olduğu şiirler yazmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şair Eşref’ten alıntı yaparak CHP’nin tek parti dönemini eleştirdiği hikaye ise, aslında II. Abdülhamit döneminde geçmektedir ve Şair Eşref’in hedefinde olan da Abdülhamit yönetimidir.

19 Ocak 1878’de İstanbul’a gelmesiyle Eşref’in ünü yayılmaya başladı. Abdülhamit’e karşı çok sert hicivler kaleme alan Eşref, 3 Aralık 1902’de görevinden alındı. Gördüğü yolsuzlukları ve Abdülhamit’i şiirleriyle hicvetmesi nedeniyle bir yıl hapse mahkûm edildi.

Cezasının ardından İzmir'de gözetimde tutuldu. Tekrar bir jurnalle hapse düşme kaygısından ötürü 1904'te Mısır'a kaçtı. Bir süre Fransa, İsviçre ve Kıbrıs'ta yaşadı. Tekrar Mısır'a döndü, Curcuna isimli mizah dergisinde yazılar yazdı. 1904-1908 yılları arasında altı kitabı yayımlandı.

Hiciv ustası Şair Eşref, yurda ancak II. Meşrutiyet ilan edildikte sonra dönebildi. Adana'da vali Muavinliği görevlerinde bulundu. 1909'da emekliye ayrılıp Kırkağaç'a yerleşti. Yaşamının kalan bölümünü burada geçirdi. Kimi kaynaklara göre 1910, kimilerine göre 1912 yılının 22 Mayıs günü hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP’yi eleştirmek için örnek verdiği Şair Eşref, Kaymakamlık yaptığı Abdülhamit dönemine ve Abdülhamit’in kendisine yönelik sert eleştirileri ile biliyor.

15 Nisan 1903’de evi basılan Eşref’in evinde “zararlı evrak” bulundu ve Eşref tutuklandı.

Eşref, Abdülhamit’e şöyle sesleniyordu:

“Ey padişah-ı alem, düşman mısın zekaya

Erbab-ı iktidar gördün mü saldırırsın;

Asrında kaldı millet üstadsız, kitabsız,

Havfeylerim yakında Kur’an-ı kaldırırsın”

Abdülhamit’e göre “terörist” şiirler yazan Hicivci Eşref, 17 Ağustos 1904’de çok sevdiği İzmir’den ağlayarak Mısır’a sürgün gitti.

Eşref yolculuğu şöyle anlatıyordu:

“Nefret etdim bedava Osmanlı namı istemem,

Yok mu istikraha hakkım söyle Allah aşkına?

Padişahım, başka bir lütüf istemem senden, fakat,

Tabi’iyyetden beni affeyle Allah aşkına!”

Eşref Mısır’da iken eğer dönmezse varlığının haczedildiğinin haberleştirildiğini görünce:

“Koçan şeklinde hıfzettim, getirdim Mısra birlikte,

Gıyaben haczedin kim müşterisi kum kadar çoktur

Hicap etmekteyim amma efendi doğrusu lafın,

S.kimden başka bende hacze layık manalet yoktur!'

siyasetcafe.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.